Logo

Мезотерапія та окислювальний стрес

2022-01-21
Logo

Пацієнти і самі косметологи виділяють мезотерапію окремо від біоревіталізації та інших ін'єкцій препаратів з в'язкістю та формою випуску, відмінну від ампул та флаконів. Але це не зовсім правильно з технічного боку – розповідаємо чому.

Валерія Косова , лікар-дерматолог, косметолог, засновник студії медичної косметології Boss Of Beauty (Україна)


Мезотерапія в косметології існує вже близько 35 років: у 1987 році вона була визнана французькою академією медицини, а також дозволена практика у цій галузі. Серед вчених та фахівців ефективність мезотерапії не викликає питань. Але у пацієнтів ставлення неоднозначне: залишаються ті, хто не задоволений результатом цієї процедури або отримав небажані ефекти, які не завжди піддаються повній корекції.

Звідки ж такий дисбаланс думок та вічний поділ на різні табори пацієнтів та лікарів барикадою непорозумінь?

Article Image

Ефективність мезотерапії залежить не тільки від препарату, а й від особливостей організму пацієнта та кваліфікації лікаря-мезотерапевта, здатного оцінити ситуацію, запити та клінічну картину для правильного вибору мезопрепарату та техніки його введення.

Мезотерапія – це метод запровадження медикаментів внутрішньошкірним шляхом у малих дозах як локорегионарно, і у область біля ураженого органа. Мета – отримання фармацевтичного ефекту та стимулюючої дії проколу тканин. Пацієнти і самі косметологи виділяють мезотерапію окремо від біоревіталізації, редермалізації та інших ін'єкцій препаратів з в'язкістю та формою випуску, відмінну від ампул та флаконів. З технічного боку, це не зовсім правильно, тому що все це є ні що інше, як введення за допомогою голки активних компонентів у дерму та ПЖК з метою профілактики та терапії естетичних недоліків шкіри та інших м'яких тканин.

Вплив мезопрепаратів

Від усіх терапевтичних ін'єкцій (на противагу «уколам краси» на кшталт ботулінотерапії, філінгу гіалуроновою кислотою, гідроксіапатитом кальцію тощо) очікуються такі ефекти, як пунктуаційний, фармакологічний та нейрогуморальний. Варто наголосити, що фармакологічний ефект є лише одним із трьох, а не єдиним і навіть не головним. Без розуміння цього важливого моменту пацієнти та косметологи приречені гаяти час, вираховуючи грамотно складені (часто не без участі команди маркетологів) протоколи використання мезопрепаратів, покладаючи величезні надії на новий «чудо-засіб» та розчаровуватися у спробах отримати ефект «еліксиру від вікових змін».

Нейрогуморальний ефект є глибоким, він має багато спільного з принципами голкорефексотерапії. Якщо коротко: після проколу певної ділянки шкіри відбувається покращення кровообігу в органах-мішенях (наприклад, ефект капіляромезотерапії). За механізмом аксон-рефлекс відбувається вироблення ендорфінів – сигнальних молекул, які у результаті відповідної реакції із боку ЦНС, ССС, НС.

Вплив голки на шкіру

Докладніше я хотіла б зупинитися на пунктуаційному ефекті. Він заснований на проколі шкіри, формуванні ранового каналу та провокації асептичного запалення.

Що відбувається у тканинах після введення препарату

Навіть якщо ми здійснимо прокол «сухою голкою», без введення мезококтейлю, повністю виключаючи фармакологічний ефект, то сформуємо рановий канал і, як наслідок, запалення з усіма його обов'язковими складовими: альтерацією (пошкодження шкіри голкою), болем, набряком та почервонінням. Саме на цьому заснований принцип дії різних мезоролерів, дермаштампів та ін.).

В результаті набряку, що формується внаслідок ексудації плазми, а також виходу плазмових білків та формених елементів крові у міжклітинний простір, створюються умови для гіпоксії тканин. Це веде до утворення продуктів їхнього розпаду, а далі відбувається вироблення гістаміну, серотоніну, оксиду азоту та вільних радикалів. Таким чином більшість мезопрепаратів ми використовуємо для боротьби з тим, що обов'язково утворюється під час самої процедури. Нагадаю, що вільні радикали здатні виконувати певні функції (це було розглянуто у статті «Окислювальний стрес та інвазивні процедури» ).

Локальні реакції при мезотерапії

Подаємо коротку схему загоєння ранового каналу, виконаного стерильною голкою без формування рубця. І можлива вона лише за достатньої ресурсності шкіри:

  1. У відповідь на каскад реакцій, спричинених порушенням цілісності шкірних покривів, відбувається активація фібробластів, вироблення факторів росту, кислих мукополісахаридів, колагенових та еластинових волокон (питання про можливість формування нових волокон волокон дикскутабелен).
  2. Далі активізується неоангіогенез та нормалізація структури тканин.

При напруженій роботі антиоксидантних та інших систем шкіри та/або при достатній силі препарату, що вводиться, знешкодити не тільки наявні, а й знову утворені після процедури вільні радикали.

Крім того, вітаміни при введенні в шкіру практично моментально всмоктуються в кров і вже не здатні надавати вираженої місцевої дії. У протилежному випадку загоєння проходить з формуванням рубцевої тканини, яка перешкоджає адекватному кровопостачанню та лімфовідтоку тканин. Клінічно це проявляється у освіті симптомокомплексу відповідного шкірі курця – «пергаментна шкіра», розширені пори, землистий колір, грубий малюнок зморшок та інших.


Рекомендації для ефективної процедури

Враховуючи все перераховане вище, при виборі мезопрепаратів і способах їх введення, доцільно дотримуватися наступних рекомендацій:

  • При інтрадермальному введенні препаратів, спрямованих на боротьбу з вільними радикалами, важливо використовувати засоби, які мають достатню в'язкість для формування депо антиоксидантів у дермі. Вони поступово вивільнятимуться, виявляючи свою місцеву дію, частіше це різні біо- та редермалізанти, скінбустери, препарати з полідезоксирибонуклеотидами тощо;
  • якщо фахівець вибирає водний мезококтейль, краще розглянути варіант апаратного введення, наприклад, за допомогою електропорації чи гальванічних струмів;
  • важливо розуміти, що безін'єкційним методом можна ввести тільки дуже низькомолекулярні компоненти дуже маленьких розмірів, до яких не належить навіть найнижча молекула гіалуронова кислота.

Що стосується ефекту від мезотерапії, він може стати помітним через роки, тому що даний напрямок є швидше профілактичним, ніж терапевтичним.

Важливо пояснювати пацієнтові, що попередити вікові зміни набагато важливіше і легше, ніж лікувати наявні, і мезотерапія – одне із найважливіших етапів, якого просто неможливо подорослішати красиво, без ознак гіперкорекції.

Читайте також