Косметологічний догляд при вугровій хворобі
Арсенал домашніх і кабінетних процедур
Одразу зазначимо, що вугрова хвороба – це перш за все дерматологічна проблема, і лише потім – косметологічна. Тому терапію захворювання може проводити або дерматокосметолог, або косметолог у тісному співробітництві з дерматологом, з огляду на особливості перебігу захворювання в конкретного пацієнта.
Етіологія та патогенез ВХ
Щоб правильно призначити терапію, слід чітко розуміти етіологію та патогенез захворювання. Основними патогенетичними факторами, які призводять до розвитку вугрової хвороби (ВХ), є:
- Гіперсекреція шкірного сала (гіперсеборея)
Це фізіологічний стан, який розвивається в пубертаті, пов'язаний із підвищенням рівня андрогенів в осіб обох статей. Важливе підвищення не лише рівня андрогенів, а й активності ферменту 5-альфа-редуктази, що перетворює тестостерон у дегідротестостерон, а також підвищення чутливості рецепторів сальних залоз до дегідротестостерону.
Надлишок шкірного сала, з одного боку, призводить до розпаду тригліцеридів і визолення гідроліпідної мантії Маркіоніні, тим самим знижуючи місцеву резистентність шкіри та створюючи умови для бактеріальної проліферації. З другого боку, надлишок шкірного сала порушує природне відлущування рогових конвертів, що призводить до формування гіперкератозу – зокрема, ретенційного.
Для зниження рівня сальної секреції в основному використовуються препарати вітаміну А (ретинол, ретиноїди) і комбіновані оральні контрацептиви (КОК) з антиандрогенною активністю (тільки в жінок). При легкому перебігу захворювання можна обмежитися зовнішнім призначенням ретинолу (0,05–0,1%) у топічному засобі та зниженням рН за рахунок фруктових кислот (АНА 8–12%, рН 3,5). Терапія має проводитися довгостроково – протягом 6–12 місяців. При середньотяжкій і тяжкій стадіях дерматолог може призначити ретинол або ізотретиноїн усередину або КОКи для жінок.
- Ретенційний гіперкератоз
Гальмування природного відлущення відбувається за рахунок надлишку шкірного сала й подразнення стінок сального фолікула продуктами життєдіяльності бактерій, що призводить до звуження вивідної протоки сальної залози й формування комедону. При цьому може утворюватися відкритий комедон (чорний вугор), якщо устя закрите пробкою з рогових мас, зцементованих шкірним салом, або закритий комедон (білий вугор), якщо устя повністю закрите за рахунок гіперкератозу. У комедоні міститься велика кількість шкірного сала (живильне середовище) і немає доступу кисню (анаеробні умови) – це максимально комфортні умови для проліферації пропіонбактерії акне.
- Пропіонбактерія акне
Анаеробна бактерія сапрофіт призводить до розвитку захворювання тільки при створенні сприятливих умов для її проліферації, а також при підвищеній чутливості організму до продуктів її життєдіяльності. Антибактеріальна терапія при вугровій хворобі, на нашу думку, доцільна тільки при тяжкому перебігу захворювання. На першому місці мають стояти заходи, спрямовані на ліквідацію умов для проліферації пропіонбактерії акне. У косметології в основному використовуються засоби, які містять антисептичні компоненти: бензоїлу пероксид, саліцилова кислота, гіалуронат цинку.
- Періфолікулярна запальна реакція шкіри
Вугрова хвороба характеризується вираженим поліморфізмом висипань. Це можуть бути лише комедони (відкриті, закриті), папуло-пустульозні висипання, а можуть бути індуративні й вузлувато-кистозні елементи. Такий поліморфізм обумовлений реакцією шкіри. Спроможність шкірних бар'єрів, рівень антиоксидантних, детоксикаційних і протизапальних можливостей шкіри визначатимуть характер перебігу захворювання: це будуть незапальні або запальні елементи.
Характер запальної перфолікулярної реакції шкіри також буде впливати на результат захворювання: повна регенерація, застійні плями, гіперпігментації, рубці (псевдоатрофічні, нормо-, гіпертрофічні або келоїдні).
Косметологічний догляд
Наразі косметологія володіє надзвичайно великим арсеналом засобів і методів для боротьби з гіперкератозом і для санації сальних залоз. Вони поділяються на домашні та кабінетні процедури.
Домашній догляд є обов'язковим і більш ефективним. Адже процеси утворення комедонів відбуваються постійно, тому вимагають постійної корекції. Адекватно проведений щоденний акне-туалет дає можливість зменшити тяжкість перебігу вугрової хвороби, а іноді й повністю позбутися висипань. Для очищення шкіри неприпустимо використовувати засоби, які містять спирти, ефіри й поверхнево-активні речовини, які вимивають ліпіди рогового шару, що призводить до порушення рогового бар'єра, підвищення проникності шкіри й трансепідермальної втрати вологи. Найкраще підходять засоби у вигляді м'якого гелю, які містять гліколеву кислоту в концентрації АНА 5–10% і при рН 3,5.
Очищення проводиться вранці та ввечері. Максимально інтенсивне очищення проводиться ввечері. Якщо на шкірі є макіяж, особливо тональний крем чи грим, то його спочатку необхідно ретельно видалити за допомогою молочка. Після видалення макіяжу на вологу шкіру за допомогою пензлика наноситься очищаючий засіб та круговими масажними рухами проводиться очищення шкіри. Особливо ретельно необхідно обробляти пористі зони. Очищення триває 5–10 хв. Під час процедури очищувальний засіб підсихає, тому необхідно постійно змочувати пензлик водою. Ранкове очищення можна проводити більш швидко пальцями або пензликом. Один раз на тиждень слід проводити глибоке очищення шкіри, використовуючи м'які засоби (гомаж).
Кабінетні процедури призначені для більш інтенсивного відлущувального та санаційного впливу. У першу чергу, це поверхневі пілінги. У період стійкої ремісії перевагу необхідно віддати класичному гліколевому пілінгу. У період угасання запального процесу або при легкому перебігу захворювання можна використовувати комбіновані двофазні пілінги, спеціально призначені для терапії вугрових висипань. Такі пілінги містять комбінацію фруктових кислот із саліциловою кислотою, а в терапевтичній фазі – протизапальні, антисептичні й себорегулюючі засоби, що дозволяє більш м'яко впливати на шкіру, не загострюючи перебігу вугрової хвороби.
Також для боротьби з гіперкератозом можна використовувати мікрокристалічну дермабразію. Вона показана при вираженому загальному гіперкератозі шкіри на грубій горбистій шкірі (частіше буває в чоловіків).
Чистку необхідно проводити після 2–3 пілінгів або 1–2 дермабразій. Треба пам'ятати, що під час чистки ми наносимо механічну травму шкірі, при цьому не впливаємо на процес утворення комедонів. Тому, провівши процедуру на непідготовленій шкірі, ми можемо спровокувати вугрову хворобу та стимулювати утворення нових комедонів.
Читайте також
- Комплексний підхід до лікування акне. Поєднання косметичних процедур із дерматологічним лікуванням
- Проблема розширених пор: процедури, які знижують жирність шкіри
- Нові протоколи в естетичній медицині: як гарантувати найкращий результат?
- Постпроцедурний догляд: про важливість дотримання загальних рекомендацій
- Альтернативи ретинолу
- Ексфоліація: професійний підхід
- Що таке біохакінг і як ми можемо використовувати його в догляді за шкірою?
- Акне