Комбінації пілінгів з іншими процедурами: як уникнути ускладнень

Поєднуємо процедури правильно

Logo

Розглянемо, з якими процедурами можна комбінувати пілінги та які можуть бути ускладнення.

Комбінації пілінгів і процедур

Комбінація пілінгових агентів збільшує глибину пілінгу без використання вищих концентрацій реагентів. Однак такі глибокі пілінги мають застосовуватися з обережністю у темношкірих пацієнтів, оскільки існує ризик нерівномірної глибини некрозу та розвитку побічних ефектів, таких як післязапальна гіперпігментація та рубцювання.

I. Гліколева кислота 70% у комбінації з ТСА 35% (пілінг Коулмана) (рівень доказовості С). У темношкірих пацієнтів можна використовувати 10-25% ТСА (рівень доказовості D).

ІІ. Сніг вугільної кислоти у комбінації з 35% ТСА (пілінг Броуді) (рівень доказовості С).

ІІІ. Розчин Джесснер в комбінації з 35% ТСА (пілінг Монгейта) (рівень доказовості С).

Дві процедури можуть бути об'єднані в одну, що дозволяє уникнути формування демаркаційної лінії.

I. Хімічний пілінг у комбінації з дермабразією: ця процедура спочатку запропонована для 50% ТСА-пілінгу, що слідує за дермабразією постакне-рубців. Однак 50% ТСА спричиняє рубцювання, і прихильників цієї процедури немає.

ІІ. Хімічні пілінги можуть комбінуватися з лазерним шліфуванням для омолодження шкіри. Спочатку проводиться хімічний пілінг, а потім найглибші зморшки в періорбітальній та періоральній областях обробляються вуглекислотним лазером (рівень доказовості С).

ІІІ. Хімічний пілінг у поєднанні з пісочною дермабразією (рівень доказовості С).

IV. Хімічний пілінг у комбінації з ботулотоксином (рівень доказовості С).

V. Хімічний пілінг у поєднанні із введенням філерів (рівень доказовості С).

З якими препаратами не можна поєднувати пілінги?

  1. Системні ретиноїди протягом усього часу їх застосування, незалежно від дози та фірми-виробника (повна непоєднуваність з пілінгами).
  2. Антибіотики (як системні, так і місцеві) підвищують фоточутливість, що необхідно враховувати (доксициклін та міноциклін, наприклад, можуть спричинити фототоксичність з більшою ймовірністю, ніж азитроміцин). Застосуванням місцевих ретиноїдів та бензоїл пероксидів посилюють ступінь проникнення пілінгів. Тривале застосування топічних стероїдів може зробити процедуру пілінгу непередбачуваною, тому належить до несумісного з пілінгом процесу.

 

Професійний пілінг mesopeel® MD retiflash від іспанського бренду Mesoestetic забезпечує негайний ефект сяяння шкіри, усуваючи її недоліки. Містить спільний для портфоліо MD комплекс: шикимову і кофеїнову кислоти та аргінін. Активні компоненти: 18%  молочної кислоти, 18% гліколевої кислоти, 2% ретинолу, 1% бакучіолу, ферулова, аскорбінова, лактобіонова кислоти надають шкірі ревіталізуючий ефект, вирівнюють колір, додають яскравості та вирівнюють рельєф. Препарат має pH 2.

Mesoestetic — це інноваційний бренд космецевтики нового покоління. Широкий асортимент бренду дозволить знайти рішення для всіх типів шкіри та найрізноманітніших косметологічних проблем.

Через який час після призначення лікування можна робити пілінги?

Якщо призначене лікування поєднується з пілінгами, час адаптації до місцевих препаратів становить від двох тижнів і більше (залежно від препарату). Таким чином, будь-який термін до двох тижнів після застосування препаратів або проходження лікування є придатним для призначення хімічних пілінгів. В окремих випадках цей час може бути більшим, і залежить він як від самих препаратів, так і від індивідуальних особливостей організму.

Чи варто (чи потрібно) переривати лікування на час процедури пілінгу або після її реабілітації?

Найчастіше лікування доводиться переривати, починаючи від процедури пілінгу та закінчуючи повною реабілітацією після неї (у постпілінговому догляді використовуються інші препарати). Існують рекомендації, що топічні засоби необхідно скасувати за 1-3 доби до пілінгу. У своїй практиці з огляду на те, що пацієнт повністю адаптований до місцевого лікування, ми такого переривання не робимо.

Через який час після процедури пілінгу можна відновлювати лікування?

Відновлювати лікування слід після повної реабілітації після процедури пілінгу, що передбачає закінчення лущення та нормалізацію чутливості шкіри.

Протипоказання

Захворювання, за яких пілінги протипоказані:

  • алергодерматози (екзема, атопічний дерматит, сверблячка, кропив'янка);
  • вугрова хвороба ІІІ-ІV ступеня;
  • злоякісне новоутворення шкіри;
  • келоїдні рубці;
  • вітіліго.

Захворювання, за яких робота з пілінгами потребує особливої обережності:

  • мелазма нез'ясованого генезу;
  • псоріаз;
  • плоскі бородавки та папіломи в області нанесення пілінгу;
  • розацеа.

Етапи призначення пілінгу

  • Етап звернення. Базовий рівень косметологічних знань дає змогу навіть візуально визначити наявність дерматологічних проблем.
  • Етап первинного рішення. Тут або косметолог відправляє пацієнта до лікаря-дерматолога, або береться самостійно визначати методи рішення. У другому випадку шанс на успіх, за статистикою, зводиться до 11% проти 89% ризику ускладнень та подальших юридичних, фінансових і репутаційних втрат.
  • Етап постановки діагнозу лікар-дерматолог дозволяє зрозуміти, чи буде ефективним косметологічне лікування, а також дасть можливість уникнути будь-яких дій і методів, які здатні завдати шкоди пацієнту.
  • Етап виявлення протипоказань позбавляє косметолога від ризику використання препаратів, дій та методів, які несуть пацієнтові шкоду.
  • Лікування чи відмова. Якщо сукупність протипоказань і сам діагноз вказують на неможливість безпечного досягнення результату, то єдиним правильним вибором для косметолога є обґрунтована відмова від застосування пілінгів. Подібний шлях не тільки дозволить вам уникнути непотрібних проблем, але й забезпечить репутаційну компенсацію від втрати клієнта. Якщо ж лікування виявилося можливим, то воно базуватиметься виключно на безпечних для спеціаліста та пацієнта методах і способах.
  • Підсумковий результат. При правильно вибраному алгоритмі (коли косметологічне лікування було визнано допустимим) дій косметолог досягне потрібного результату. В іншому випадку клієнт зіткнеться з ускладненнями, проблемами та відсутністю результату, що за будь-яких розкладів обіцяє лікарю-косметологу професійні проблеми.

Ускладнення, які можуть виникнути після пілінгу:

I. Пігментні порушення: післязапальні гіперпігментації або гіпопігментації. Вони можуть бути дуже агресивними та резистентними до лікування. Для їх лікування застосовують фотопротектори широкого спектру, топічні кортикостероїди, третиноїн, гідрохінон або альфа-гідроксикислоти.

ІІ. Інфекції: бактеріальні (Staphylococcus, Streptococcus, Pseudomonas), вірусні (Herpes simplex) та грибкові (Candida). Вони мають бути активно й адекватно проліковані.

ІІІ. Рубцювання зустрічаються рідко при поверхневих пілінгах. Належна передпілінгова підготовка, адекватний вибір пілінгового агента, постпілінговий догляд можуть запобігти цьому ускладненню.

IV. Алергічні реакції.

V. Міліуми.

VI. Акнеформні висипи.

VII. Демаркаційна лінія.

VIII. Зміни текстури.

IX. Персистуюча еритема: персистуюча еритема понад три тижні після пілінгу є індикатором раннього рубцювання і має бути пролікована топічними кортикостероїдами два тижні.

X. Токсичність: зазвичай рідко, але може бути при використанні резорцинолу, саліцилової кислоти або фенолу.

Правильний добір пацієнтів, адекватна консультація, підготовка шкіри та підтримуюча медикаментозна терапія у поєднанні з належним інтра- й постопераційним доглядом необхідні для задовільного косметичного результату.

Найкращий шлях уникнути ускладнень – ідентифікувати пацієнтів із групи ризику та використовувати легкі пілінги. Глибокі пілінги мають високий ризик ускладнень. Групу ризику становлять пацієнти, які мають післязапальні гіперпігментації в анамнезі, келоїди, клыэнти, які працюють на відкритому повітрі і не дотримуються рекомендацій фахівця, а також мають в анамнезі гіперчутливість шкіри, що не дозволить надалі використовувати фотозахисні засоби, гідрохінон тощо.

Ця стаття є частиною спецпроєкту «ПІЛІНГИ»

 

Читайте також