Біоміметичні пептиди: можливості лікування алопеції

Logo

Серед інгредієнтів особливе місце займають пептиди – речовини, які можуть діяти на клітинному і навіть молекулярному рівні, регулюючи різні фізіологічні процеси у шкірі та волосистій частині голови.

Як це часто буває з модними інгредієнтами, пептиди , з одного боку, овіяні легендами, породженими уявою авторів рекламних текстів, а з іншого боку, їхні справжні можливості часто залишаються прихованими від фахівців через те, що далеко не всі розуміють принципи роботи пептидних препаратів . І це не дивно, адже концепції, які лягли в основу створення пептидної косметології, були розроблені зовсім недавно, і їх вважають складними навіть вчені, які працюють у цій галузі. Тому багато людей ставляться до пептидів, як до минущого віяння моди, яке ось-ось поступиться місцем новим сенсаціям. Тим часом саме пептидна косметика є зараз тим напрямком, який відкриває найвражаючі перспективи у боротьбі зі зморшками та іншими естетичними проблемами шкіри та волосся.

Одним із актуальних напрямків в ін'єкційній косметології є використання препаратів, до складу яких входять біоміметичні пептиди.

Пептиди – це речовини, молекули яких побудовані із двох і більше залишків амінокислот, з'єднаних у ланцюг пептидними (амідними) зв'язками. Унікальність їхньої дії полягає в рецепторній регуляції, не дивлячись на високу біологічну активність, пептиди є вибірковими сполуками, які взаємодіють тільки з рецепторами на мембрані клітин, не виявляючи системної дії.

Високу ефективність виявляють мезотерапевтичні коктейлі, до складу яких входять пептидні комплекси. Які питання та завдання вдається вирішити?

1. Жирна та проблемна шкіра, схильна до висипань, розширені пори

2. Суха, чутлива шкіра, схильна до подразнення та покорнення

3. Наявність пігментних плям, післязапальної пігментації

4. В'янення шкіри, зниження тургору та еластичності тканин

5. Суха шкіра, схильна до куперозу, наявність телеангіектазій

6. Надмірне відкладення підшкірно-жирової клітковини в області нижньої третини особи

7. Трихологічні питання: випадання та порідіння волосся, тьмяне та витончене волосся

8. Перші ознаки фото- та хроностаріння шкіри

9. Косметологічні недоліки періорбітальної області: грижові мішки, «темні кола» під очима, зморшки та птоз повік.

Пептидні комплекси для лікування трихологічних проблем від Mesopharm розроблені для лікування алопеції різного генезу, стимуляції росту та профілактики випадання волосся. Можуть використовуватися у чоловіків та жінок. Пептиди, що входять до складу препаратів (трипептид міді-1, декапептид-25, октапептид-2, олігопептид-2), стимулюють поділ та проліферацію стовбурових клітин волосяного фолікула, запуск росту волосся de-novo, захист клітин від апоптозу. Під дією препаратів відбувається подовження волосяного фолікула та потовщення волосся, пролонгація фази анагену.

Для того щоб велика кількість клітин могла працювати злагоджено, природою придумана особлива мова, якою спілкуються клітини. І назва цієї мови – пептидна регуляція, якою спілкуються клітини. І назва цієї мови – пептидна регуляція.

Пептиди бувають різні й у залежність від своєї будівлі виконують різні функції. Пептидні молекули з'єднуються з рецепторами на мембрані клітини і передають інформацію через нього всередину клітини. Такі пептиди називають регуляторними. Кожен пептид несе свою команду. Залежно від команди, клітина може почати ділитися, або почати рухатися в зону, де потрібен ремонт, або почати синтезувати білок, або напасти на вірус, що впровадився. Коли ремонт завершено, буде дана пептидна команда - "зупинитися" та "відпочивати".

У молодому організмі багато пептидів, тому клітини завжди швидко та злагоджено виконують будь-яке завдання. Пептидні команди чіткі та узгоджені. З віком кількість пептидів зменшується, і клітини не знають, що робити. Вони потихеньку гинуть, але при цьому не виконують жодної функції. З боку це виглядає, як відпочинок, що затягнувся. Просто ніхто не дає потрібної команди, не каже клітинам, що робити. Відповідно, якщо забезпечити наявність необхідної кількості пептидів у ураженому органі, то запуститься процес самозагоєння та самозцілення.

Цей важливий взаємозв'язок процесів відзначив великий російський вчений Володимир Хавінсон, який присвятив всю свою наукову кар'єру дослідженням пептидів. Він довів, що застосування пептидів може збільшити тривалість життя на третину. До того ж, пептиди мають виняткову здатність діяти там, де на них чекають. Короткі пептиди, потрапляючи до організму, передусім, прямують до того органу, з яким вони взаємодіють, вони «працюють у парі» з ділянками генів. Наприклад, пептид бронхів надаватиме допомогу в бронхах, пептид сечового міхура відповідно відновлюватиме роботу сечостатевої системи. Іншими словами – це високоточна зброя.

Ще однією безперечною перевагою пептидів, як регулюючих біологічно активних речовин, є те, що вони не надають на організм ефекту гіперстимуляції. Тобто, запускаючи процеси поділу та відновлення клітин, у момент, коли стан ураженої тканини досягає норми, пептиди дають команду «стоп», тим самим запобігаючи надмірному наростанню клітин. Отже, регуляторні пептиди не стимулюють зростання будь-яких новоутворень та абсолютно онкобезпечні. Це багаторазово підтвердив Тест Еймса – біотест на здатність речовин викликати незворотні зміни у генах, що призводять до розвитку новоутворень в органах та тканинах. Крім того, пептиди не дають імунних реакцій і не викликають синдрому звикання, на відміну від гормональних засобів. Тому, сміливо можна робити висновок, що пептидні біорегулятори мають унікальну можливість відновлювати сили, омолоджувати організм людини без будь-якого хірургічного втручання. Їх успішно застосовують для реабілітації після операцій, лікування тяжких захворювань та виснаження організму.

У косметології пептиди вже давно й міцно вибороли свої позиції. Спочатку їх використовували лише зовнішньо у вигляді кремів, сироваток, шампунів тощо. Але, коли науково-технічний прогрес дозволив досягти рівня виробництва, у якому можливе отримання дуже чистих пептидів без небезпечних домішок, застосування пептидів стало ін'єкційним.

Найбільш масштабні дослідження щодо застосування пептидів в ін'єкційній естетичній медицині та косметології проводить одна з відомих Південно-Корейських компаній, яка лідирує у сфері нано- та біотехнологій. Саме вона запатентувала понад 100 найменувань пептидів для застосування у різних галузях медицини. І якщо клінічно доведена ефективність та унікальний механізм дії регуляторних пептидів вже не викликають питань, а лише раз-по-раз знаходять своє нове підтвердження, то над технологією виробництва довелося попрацювати.

Як захистити пептиди від руйнування, від дії вільних радикалів усередині організму? Вчені в результаті тривалих досліджень створили технологію подвійного наноінкапсулювання, яка має масу переваг перед звичайним додаванням пептидів до косметичних засобів. Ця технологія, по-перше, дозволяє мікрочастинкам проникати у глибокі шари шкіри завдяки її структурі. По-друге, вона надійно захищає пептиди від руйнування, тим самим збільшуючи в кілька разів тривалість дії активних компонентів препарату та зменшуючи кількість ін'єкцій препарату для досягнення бажаного результату. По-третє, однаковий розмір всіх наночастинок, в які укладені пептиди, забезпечує швидкий та рівномірний розподіл препарату в тканинах організму та більш рідкісні ін'єкції під час процедури.

Завдяки багаторічним дослідженням вже сьогодні на ринку естетичної медицини є ціла низка препаратів, дія яких ґрунтується на високій ефективності та безпеці пептидів. Різні види регуляторних пептидів виконують різні функції. Вони стимулюють поділ і пересування (міграцію) клітин шкіри, стимулюють вироблення колагенових та еластинових волокон шкіри, відновлюють сполучні тканини, стимулюють виробництво гіалуронової кислоти в шкірі – основного зволожуючого компонента, стимулюють мікроциркуляцію, зміцнюють судинну стінку та забезпечують проростання нових кровоносних речовин.

Крім того, спеціальні пептидні препарати активно використовують для зміцнення тонкого, ламкого та фарбованого волосся, поліпшення харчування волосяної цибулини, інтенсивного догляду за шкірою голови, усунення себореї та сухості.

Клітинний склад шкіри, її придатків, у тому числі волосся було досконально вивчено останнім часом. У фолікулі волосся дорослої людини представлені два основні типи клітин, що беруть участь в його ембріогенезі, - ектодермальні та мезенхімальні. етапах дозрівання, всередині цибулини та в базальному шарі епідермісу). Для перешкоди процесу старіння шкіри, необхідно індукувати клітинне оновлення, це можна застосувати і по відношенню до волосся - як придатків шкіри. При посиленні проліферації та диференціювання неспеціалізованих клітин стимулюється зростання волосся, гальмується процес їх порідіння, випадіння та посивіння. Здатність активізувати клітинний поділ мають фактори росту та біоміметичні пептиди, найбільш відомі серед них:

1. Олігопептид-54 – є найбільш активним блокатором білка BMP4, він тригерно індукує ріст волосся, сповільнює його депігментацію, зміцнює волосяну цибулину, стимулює утворення товстішого волосся, покращує кровопостачання шкіри голови.

*BMP4 являє собою сигнальний пептид із сімейства BMP (Bone Morphogenetic Proteins) кісткових морфогенетичних білків, які регулюють процеси морфогенезу, проліферації, диференціювання кісткової тканини, беруть участь у контролі росту та фарбування волосся. BMP4 міститься в папілярному шарі дерми, де контролює кінцеве диференціювання молекули кератину. Ектопічна експресія BMP4 у волосяний фолікул сприяє інгібуванню проліферації клітин матриксу, оскільки пригнічує експресію факторів росту клітин матриксу, гальмує функціонування клітин плакоди та знижує тривалість їхнього життя, уповільнює процеси росту та диференціювання клітин. BMP4 стимулює перехід волосся у фазу катагену та телогена. Найбільша кількісна експресія BMP4 спостерігається у медулі волосся, кортексі стрижня волосся, дистальних клітинах матриксу та клітинах-попередниках кутикули.

2. Декапептид-10 – знижує активність DKK-1, активує сигнальні шляхи росту волосся, сприяє проліферації та міграції клітин волосяного фолікула, зміцненню останнього, формуванню стрижня волосся, блокує УФ- та стресиндукований апоптоз, стимулює формування нових капілярів з прекапілів з прекапілом.

*DKK-1 – ключова молекула в патогенезі андрогенетичної алопеції

3. Декапептид-18 – активізує експресію сигнальних протеїнів ембріогенезу за допомогою активації WNT-сигнального шляху, стимулює β-катеніновий сигнальний шлях, посилюючи формування та дозрівання кератиноцитів стрижня волосся.

Таким чином, завдяки своїм унікальним можливостям, біоміметичні пептиди стали незамінними біоактивними компонентами в медичних препаратах.

Ця стаття є частиною спецпроекту "ПЕПТИДИ"

Ознайомитись з усіма статтями цієї теми ви можете:

СПЕЦПРОЕКТ. ПЕПТИДИ.

Читайте також