Основи вірусології, або Безпечний перманентний макіяж

Як майстру ПМ убезпечити себе та своїх клієнтів

Logo

Перманентний макіяж дуже тісно переплітається з багатьма науками, у тому числі з вірусологією – невидимою стороною роботи майстра, але однією з найважливіших!

Перманентний макіяж дуже тісно переплітається з багатьма науками, у тому числі з вірусологією – невидимою стороною роботи майстра, але однією з найважливіших! А чи всі ми знаємо про те, що за будь-якого впливу, тим більше пов'язаного з порушенням шкірного покриву, можна не тільки пробудити сплячий в організмі вірус, а й заразити їм пацієнта чи себе?

Корисний матеріал у рубриці « Азбука майстра-початківця » з коментарями мікробіолога-вірусолога Анни Єсипенко.

Що таке вірус? Вірус (від лат. virus - отрута) - це неклітинний інфекційний агент, який може відтворюватися тільки всередині живих клітин. Він дуже малий і вкрай небезпечний.

Найчастіше майстер ПМ стикається з вірусом герпесу та папіломавірусом. Рідше ⎼ з гепатитами та ВІЛ (вірус імунодефіциту людини). І кожен із них небезпечний по-своєму. Варто зазначити, що вірус герпесу та папіломавірус мають видиму симптоматику і при порушенні шкірного покриву здебільшого призводять до загострення захворювання. Тому головним завданням спеціаліста ПМ є правильний збір анамнезу та вміння донести до клієнта суть можливої проблеми. Практично кожен землі є носієм простого вірусу герпесу. Отже, познайомимось із ним ближче.

Герпевірусна інфекція

Герпевірусна інфекція

Герпес (від грец. ἕρπης ⎼ повзуча, що поширюється шкірна хвороба) ⎼ вірусне захворювання з характерним висипанням згрупованих бульбашок на шкірі та слизових. Існує вісім видів герпесу, але у роботі ПМ актуальні лише три. Насправді заразити дорослу людину ВПГ 1-го типу (вірус простого герпесу, що викликає оральний герпес, званий у народі «застудою») практично неможливо, тому що 90% людей отримують його в ранньому віці і є носіями довічно, а ось викликати загострення ⎼ це будь ласка. ВПГ 1-2 типу живе в гангліях, нервових пучках і знаходиться в латентному стані. Прокинутися він може за ослабленого імунітету, переважно восени, навесні. Найчастіше він загострюється після перенесеного ГРВІ, ГРЗ, при стресах, мікротравмах, в жінок – у післяменструальний період.

Губи є улюбленим місцем локалізації ВПГ, оскільки вони унизані нервовими закінченнями, а нервові закінчення - це вихід на поверхню ВПГ 1-го типу. За будь-якої, найменшої травми йде роздратування нейронів, і ось він тут як тут. Працюючи з губами, потрібно докладно пояснити клієнту, які медикаменти необхідно приймати після процедури і які можуть виникнути наслідки, якщо цього не робити, щоб клієнт не звинувачував майстра в зараженні.

Також особлива обережність потрібна і при роботі на очах, де нервових закінчень багато і, якщо у людини в організмі є герпес 2-го типу (що викликає генітальний герпес), він може проявити себе. Герпес 2-го типу зустрічається набагато рідше ВПГ 1-го типу (і навряд чи клієнт про нього розповість), в основному уражаються статеві органи, але в окремих випадках вірус може проявитися і на віку.

Промовляти з клієнтом це необхідно, адже завдяки цьому насамперед ви убезпечите себе від наступних можливих звинувачень. По-друге, ви можете попередити гостру форму захворювання, порекомендувавши профілактичну дозу противірусного препарату.

Також до сімейства герпесвірусів відноситься вірус Варіцелла – Зостер (ВЗВ, Varicella – Zoster virus) – вірус герпесу 3-го типу (вірус вітряної віспи). Більшість захворюваності посідає дитячий вік. Надалі вірус в організмі перебуває в «сплячому» стані, при ослабленні клітинного імунітету – з віком, у процесі лікування імунодепресантами або внаслідок інших причин – вірус реактивується, що призводить до розвитку герпесу, що оперізує. Факторами ризику є літній вік, онкологічні та гематологічні захворювання, ВІЛ-інфекція (особливо пізні стадії), імуносупресивна та променева терапія. Ризик виникнення оперізувального герпесу у ВІЛ-інфікованих осіб у 15–25 разів вищий у порівнянні з ризиком для населення загалом. Висипання виникають по ходу нерва, в основному в області тулуба, але можуть виявлятися і на інших ділянках тіла.

Працюючи з вітіліго, художнім татуюванням, необхідно правильно зібрати анамнез: у якому стані знаходиться імунна система клієнта, на які захворювання він хворів і коли і чи не є людина носієм ВІЛ. Що стосується останнього пункту, навряд чи вам розкриють цю таємницю, а може, просто не знають про захворювання. Тому правильно буде, якщо клієнт надасть довідку із негативним результатом ВІЛ. Що убезпечить і вас, і його.

Читайте також