Анафілаксія та перманентний макіяж: як попередити ускладнення?

Медичний аспект у перманентному макіяжі

Logo

Алергія на знеболюючий препарат під час процедур ПМ не рідкість. Враховуючи факт широкого застосування анестетиків майстрами ПМ, слід з максимальною обережністю ставитись до можливих ускладнень

Карина Мірзаханян, майстер ПМ, косметолог, засновник та керівник центру краси Karintiya (Херсон)

Іноді під час та після процедури ПМ може розвинутись алергічна реакція. Що потрібно знати фахівцю, щоб постаратися уникнути цієї ситуації, а за необхідності розпізнати її та правильно відреагувати? По-перше, майстер ПМ повинен не тільки володіти техніками мікропігментування, а й знатися на медицині!

Що таке анафілактичний шок?

Анафілактичний шок або анафілаксія (від грец. ἀνά- «проти-» і φύλαξις «захист») - алергічна реакція негайного типу, стан різко підвищеної чутливості організму, що розвивається при повторному введенні алергену.

Щоб дізнатися, як боротися з анафілактичним шоком, необхідно знати механізм його появи. Ще раз нагадаю, що це надмірна реакція імунної системи на алерген, у результаті якої в організмі виділяється низка хімічних елементів, здатних викликати шок. Якщо не запобігти розвитку анафілактичного шоку ін'єкцією адреналіну (тільки за наявності у вас медичної освіти!) та не доставити клієнта до лікарні, можливий летальний кінець.

Найчастіше анафілактичний шок викликають такі алергенні продукти харчування: арахіс, горіхи, риба, молоко; лікарські препарати: аспірин та інші безрецептурні знеболювальні, контрастні речовини для внутрішньовенного введення під час проведення діагностичних тестів; отрута комах: укуси бджіл, мух та ін.

До факторів ризику належать: астма, обтяжений аллерго-анамнез.

Симптоми анафілаксії:

  • низький артеріальний тиск
  • звуження дихальних шляхів, у тому числі набряк горла, що утруднює дихання
  • слабкий прискорений пульс
  • нудота, блювання або діарея
  • алергічні запалення шкіри, свербіж, почервоніння або блідість шкірних покривів
  • запаморочення чи сплутаність свідомості

Яким чином анафілаксія пов'язана з татуажем ?

Татуаж пов'язані з порушенням шкірного покриву, отже, виникає підвищена чутливість (болючі відчуття). Щоб уникнути цього, фахівці використовують місцеву анестезію у вигляді крему або гелю, яку наносять перед початком роботи. Серед найпопулярніших знеболювальних засобів – крем анестетик TKTX, що містить

  • лідокаїн – 5%;
  • прилокаїн - 5%;
  • епінефрін – 1%.

Це професійний аплікаційний анестетик для сеансів татуювання, перманентного макіяжу губ та брів, лазерного видалення татуювання та татуажу, епіляції та інших процедур. Лідокаїн та прилокаїн роблять процес безболісним, а епінефрін рятує від набряклості та синців. Але саме лідокаїн і може спровокувати анафілактичний шок.

Майстер повинен мати в аптечці протишокові препарати. До них відносяться: одноразова система для внутрішньовенного вливання розчину, спирт етиловий, вата, киснева подушка, мовоутримувач, строфантин, корглікон, кофеїн, кордіамін, антигістамінні препарати, ефедрину розчин 5%, 2 гумових джгута, 5 ампул адреналіну 1%, 2% натрію хлорид 09% 40% глюкоза розчин медатону. Але врахуйте, що проводити будь-які маніпуляції може лише майстер із медичною освітою!

Як уникнути складних та небезпечних ситуацій під час процедури татуажу?

Найголовніше – правильно проводити консультацію з клієнтом перед процедурою. Докладно зібрати анамнез, дізнатися про всі хронічні захворювання та випадки алергічних реакцій.

Проаналізувавши випадки алергічних реакцій у кабінеті перманентного макіяжу (думаємо, що кожен майстер хоч одного разу, але стикався з таким явищем як алергія у клієнта), можна помітити, що, крім алергії на лікарські препарати, можлива ще алергічна реакція на пігменти. На чорний пігмент майже ніколи не буває алергічна реакція. Жовтий пігмент дуже рідко викликає алергію, але здатний викликати фотоалергічну реакцію (фотодерматит). Зелений та синій пігменти також слабо алергенні. Червоний пігмент найбільш алергенний, навіть серед органічних пігментів, через вміст солей і мінералів ртуті (кіновар).

Запам'ятайте! Алергія під час перманентного макіяжу можлива, а попередня консультація у майстра та лікаря перед проведенням процедури позбавить вас і вашого клієнта від непередбачених наслідків. Боятися не потрібно, але потрібно знати про ймовірність розвитку алергії на пігменти, якими ви працюєте, і бути у всеозброєнні!

Читайте також