Застосування гіалуронідази у практиці косметолога

Logo

Так чи інакше кожен лікар косметолог стикався у своїй практиці з ускладненнями від введення філерів на основі гіалуронової кислоти. І для того, щоб згладити неприємні моменти на практиці, фахівці вдаються до допомоги спеціального продукту — гіалуронідази.


Ольга Антонюк, лікар-дерматолог


Гіалуронідаза - це фермент, який здатний розщеплювати кислі мукополісахариди (гіалуронову кислоту) до низькомолекулярних фрагментів. Активність гіалуронідази вважається у міжнародних одиницях (МЕ).

У літературі перші згадки про гіалуронідаз зроблені в 1928 Ф. Дюран-Рейналем. Донедавна застосовувалася гіалуронідаза, виділена з насінників великої рогатої худоби. На сьогоднішній день з'явилася рекомбінантна гіалуронідаза (нетваринного походження).

Але, крім гіалуронідази, багато фахівців застосовують також лідазу та лонгідазу.

Лідаза — це фермент, специфічним субстратом якого служить гіалуронова кислота, яка має високу в'язкість і «цементує» проміжну речовину сполучної тканини. Ефект гіалуронідази оборотний - зменшення концентрації відновлює в'язкість гіалуронової кислоти.

Лідаза 64 МО розлучається на 2 мл фізіологічного розчину. На одну процедуру можна використовувати від 0,1 до 1,0 мл лідази (залежить від проблеми). Фахівці застосовують лідазу набагато рідше, оскільки саме вона найчастіше може спричинити алергічну реакцію.

Наступний продукт, який також застосовується на практиці – це лонгідаза. Вона являє собою кон'югат протеолітичного ферменту гіалуронідази з високомолекулярним носієм групи похідних N-оксиду полі-1,4-етиленпіперазину. При введенні швидко всмоктується у системний кровотік та досягає максимальної концентрації у крові через 20-25 хвилин.

Лонгідаза 3000 МО розлучається на 2 мл фізіологічного розчину. Кількість введеного препарату залежить від клінічної картини. У практиці вона застосовується набагато частіше, оскільки продукт вищого ступеня очищення, ніж лідаз.

Гіалуронідаза 1500 МО - це ліофілізована форма, не містить консервантів і розлучається на 4 мл фізіологічного розчину. Так, 1 мл розчину містить 375 МО гіалуронідази; 0,5 мл - 187 МО; 0,1 мл - 37,5 МО. Простіше розрахунок вести, коли гіалуронідазу розводимо на 5мл фізіологічного розчину. Тоді в 1мл розчину – 300 МО; в 0,5 - 150 МО; в 0,1 - 30 МО.

Для усунення гіперкорекції часом достатньо введення гіалуронідази буквально на кінчику голки. У невідкладних ситуаціях в зону ішемії вводиться по 500 МО гіалуронідази щогодини до поліпшення стану пацієнта.

Безпечною вважається доза при одномоментному введенні 500 МО гіалуронідази.

Найчастіші зони гіперкорекції - на обличчі, після введення філерів на основі гіалуронової кислоти, які ми усуваємо за допомогою гіалуронідази. Це нососльова борозна, губи, «кільця венери» в області шиї, носогубні складки та скронева область, область чола. Незамінна гіалуронідаза при ішемії або оклюзії судин.

Протипоказання для введення: алергічна непереносимість препарату, онкологічні новоутворення, вагітність та годування груддю, гострі запальні та ін'єкційні захворювання, дихальна недостатність.

На введення гіалуронідази тваринного походження можливі прояви алергічної реакції як уповільненого, так і негайного типу. Тому в кабінеті обов'язково має бути протишоковий набір, а перед процедурою ми проводимо алергопробу.

Перед проведенням тесту гілуронідазу 1500 МО розводимо на 8 мл фізіологічного розчину. Так, в 1 мл розведеної гіалуронідази буде міститися 150 од. Потім в ділянку передпліччя вводимо 0,1 мл розведеного розчину підшкірно, попередньо місце ін'єкції маркуємо білим олівцем. Пацієнт перебуває під нашим наглядом протягом години. Контрольний огляд проводиться за 72 години. Будь-які прояви алергічної реакції дома ін'єкції розцінюється як протипоказання щодо лікування (наростання гіперемії, набряклість, свербіж). У разі процедура не проводиться. А пацієнту вводимо внутрішньом'язово 8 мг дексаметазону.

Розведений розчин гіалуронідази зберігається 24 години.

Вперше опубліковано: Косметолог №3, 2017

Читайте також