Вітаміни в терапії акне

Препарати вибору

2019-06-11
Logo

Повноцінне харчування визначається не тільки енергетичною цінністю та збалансованістю раціону, а й забезпеченістю вітамінами, мінералами й мікроелементами. Розберемося у вітамінотерапії в разі проблеми акне.


Ірина Медведєва, к. м. н., дерматовенеролог вищої категорії, косметолог, заслужений лікар України (Україна)


Відповідно до стандартів ВООЗ, раціональне харчування – найважливіша умова збереження здоров'я, нормального росту та розвитку організму людини. Недостатнє надходження поживних речовин, у тому числі дефіцит вітамінів та мінералів, порушує здоровий розвиток і позначається на продуктивності протягом усього подальшого життя. Предметом цієї статті є питання доцільності вітамінотерапії при акне.

Вітамінодефіцитні стани сьогодні розглядаються ВООЗ у тому числі і як проблема голодування. Розрахунки показують, що навіть збалансований і різноманітний раціон сучасної людини дефіцитний за більшістю вітамінів на 20–30%.

Наведемо стислий огляд властивостей, ролі вітамінів та особливостей їх застосування з лікувальною метою у дерматології.

Вітаміни – це група низькомолекулярних органічних сполук щодо простої будови та різноманітної хімічної природи, необхідних для розвитку та функціонування людського організму. Це незамінні фактори органічного походження, що регулюють біохімічні та фізіологічні процеси шляхом активізації ферментативних реакцій і виявляють біологічну активність у малих кількостях. Не мають калорійності, тобто не є джерелом енергії. Станом на 2017 рік вітамінами визнано 13 речовин (або груп речовин).

Вітаміни мають найширший спектр біологічних властивостей: наприклад, реалізація репродуктивної функції неможлива без вітаміну Е, гемопоез – без вітаміну В12, нормальна функція нервової системи – без вітамінів групи В, ніацину, клітинна проліферація, диференціювання тканин і загоєння ран – без вітамінів А і С тощо.

Виходячи з розчинності, вітаміни поділяють на дві групи:

  • жиророзчинні – А, D, Е, К;
  • водорозчинні – С, вітаміни груп В, Р, нікотинова кислота.

Жиророзчинні вітаміни можуть накопичуватися в організмі, депонуючись у печінці або жировій тканині. Водорозчинні вітаміни утилізуються значно швидше, виводяться через нирки.

При цьому лише п'ять із тринадцяти вітамінів синтезуються в організмі людини:

  • вітамін D синтезується у шкірі під впливом ультрафіолетового випромінювання;
  • вітамін А синтезується з попередників, які надходять з їжею;
  • ніацин синтезується з амінокислоти триптофану;
  • вітамін К та вітамін В3 синтезуються бактеріальною мікрофлорою товстого кишківника людини.

Більшість вітамінів не синтезуються в організмі людини, тому вони мають регулярно і в достатній кількості надходити з їжею. Проте сучасні аграрні технології, обробка та зберігання напівфабрикатів, а також подальше кулінарне приготування їжі надзвичайно збіднюють продукти харчування. Потрібно з'їдати тонни салатів, фруктів, морепродуктів, щоб забезпечити організм корисними речовинами, необхідні життєдіяльності.

Патологічний стан, обумовлений зниженою забезпеченістю організму тим чи іншим вітаміном, називається вітамінною недостатністю. Симптоми цього стану досить універсальні: сонливість, дратівливість, зниження уваги та пам'яті. Людина стає вразливою для всіляких простудних захворювань, швидко втомлюється, знижується гострота вечірнього зору, шкіра може ставати сухою, лущитися, розвиваються акне, фурункульоз, можуть з'являтися тріщини в кутах рота, розшаровуються нігтьові пластинки. Волосся може ставати тьмяним, посилено випадає, уповільнюється загоєння ран, з'являється кровоточивість ясен.

Розрізняють первинні та вторинні причини вітамінної недостатності. Серед первинних (екзогенних) причин – незбалансоване харчування з переважанням вуглеводів, недостатнє надходження вітамінів з їжею, дієти, пости, шкідливі звички тощо. Вторинні причини (ендогенні фактори): патологія ШКТ, зокрема синдром мальабсорбції, порушення функції печінки, порушення синтезу вітамінів К та групи В у кишківнику (дисбактеріоз), підвищена екскреція вітамінів із сечею (посилений діурез), тривалий прийом антибіотиків, уроджені дефекти обміну речовин, підвищення потреби у вітамінах в особливих випадках (вагітність, лактація, екстремальні умови життя).

За сучасних умов проблема дефіциту тих чи інших вітамінів легко вирішується прийомом полівітамінних комплексів у профілактичних дозах.

Призначаючи пацієнтам вітамінні препарати, необхідно враховувати:

  • індивідуальні особливості;
  • побічні дії препарату, а отже, протипоказання, зокрема гіперчутливість пацієнта;
  • сумісність вітамінних препаратів між собою та з іншими лікарськими засобами;
  • небезпека розвитку тератогенного ефекту при прийомі вітамінів А, D та К у великих дозах під час вагітності;
  • небезпека переривання вагітності і натомість прийому великих доз вітаміну С;
  • тривалий курс прийому жиророзчинних вітамінів може призвести до гіпервітамінозу;
  • необхідність періодичного контролю функції печінки, нирок, рівня артеріального тиску, концентрації глюкози тощо.

Крім того, при призначенні вітамінних препаратів слід враховувати дані добової потреби в тому чи іншому вітаміні .

Вітаміни в терапії акне

Акне – це хронічне запальне захворювання шкіри, що перебігає на тлі вираженого оксидантного стресу, який супроводжується утворенням надмірної кількості вільних радикалів, порушенням тканинного дихання, процесів нормальної регенерації шкіри. Робоча класифікація розрізняє чотири ступені тяжкості акне:

I – немає ознак запалення, відкриті та закриті комедони, кілька папул;
II – папульозний висип, кілька пустул;
III – яскраво виражені запальні зміни, папули, пустули, кілька кіст;
IV – кістозно-індуративні зміни.

Уніфіковані протоколи лікування акне чітко визначають алгоритм лікування, залежно від ступеня тяжкості захворювання. При першому ступені тяжкості використовується місцева терапія у поєднанні з базовим доглядом, топічні ретиноїди, антибактеріальні та протизапальні засоби. Терапія другого та третього ступеня тяжкості передбачає місцеві засоби у поєднанні із системними антибіотиками, антибактеріальними препаратами. При четвертій стадії слід призначати системні ретиноїди.

Неоціненну роль у досягненні максимального ефекту від лікування за мінімальний термін надає підключення до стандартних призначень полівітамінних комплексів. У разі I, II, III ступеня тяжкості акне подібні комплекси обов'язково мають містити:

  • вітамін А – потужний антиоксидант, який сприяє обмеженню саловиділення, посилює регенерацію, прискорює загоєння;
  • вітамін С – найсильніший антиоксидант, що сприяє виробленню інтерферону, є імуномодулятором;
  • вітамін Е – антиоксидант, що посилює дію вітамінів А і С, покращує структуру шкіри;
  • вітаміни групи В – важливі відновлення функції нервової тканини, нормалізації регенерації, відновлення процесів травлення.

Прекрасно, якщо до складу такого комплексу також входять біотин, амінокислоти для синтезу кератину, залізо.

Наприклад, таким вимогам відповідає полівітамінний комплекс «Спеціальне драже Мерц», який містить збалансований за складом та добовими нормами комплекс вітамінів, що беруть участь у відновленні структури та функцій шкіри, волосся, нігтів, і водночас не перевантажений зайвими компонентами, тому добре переноситься та підходить для тривалого прийому. Його можна додавати до комплексного лікування І, ІІ, ІІІ ступеня тяжкості акне.

Окремо стоїть питання про доцільність призначення полівітамінних комплексів на додаток до стандартних схем лікування акне IV ступеня тяжкості. І це пояснюється кількома фактами.

Річ у тім, що препаратами вибору для лікування IV ступеня тяжкості акне уніфікований протокол визначає ретиноїди, причому схеми лікування препаратами цієї групи передбачають великі дози протягом мінімум шести місяців, але в основному до року і навіть більше. Безумовно, ступінь запалення шкіри в цій ситуації значно вищий, до того ж за такого тривалого прийому ретиноїдів страждає нервова система (може погіршуватися сон, розвивається пригнічений депресивний стан).

Курсом системних ретиноїдів ми свідомо моделюємо картину гіпервітамінозу А з такими симптомами, як сухість шкіри та слизових оболонок, лущення, сухість, ламкість і навіть порідіння волосся, що посилює розвиток тривожного стану, депресії, описані випадки спроб суїциду. Тому в цій ситуації доцільно доддати до схеми комплекс водорозчинних вітамінів, особливо групи В.

Прикладом такого комплексу є лікарський препарат «Пантогар», до складу якого входять:

  • вітамін В5 (кальція пантотенат) – має протизапальну, протиалергічну дію, стимулює синтез кератину та інших білків у складі сполучної тканини, бере участь у синтезі антитіл, прискорює загоєння ран;
  • вітамін В1 (тіаміну нітрат) – бере активну участь у процесах регенерації шкіри, покращує нервову провідність і регулює енергетичний обмін;
  • вітамін В10 – відіграє ключову роль у процесах розщеплення й утилізації білків, вуглеводів, найпотужніший антиоксидант, регулює активність нервової системи, бере участь у регенерації еритроцитів;
  • екстракт медичних дріжджів – природне джерело вітамінів групи В, мікроелементів та амінокислот; відновлює кишкову мікрофлору та, відповідно, імунітет;
  • L-цистеїн – аліфатична (незамінна) сірковмісна амінокислота, потужний антиоксидант, відіграє ключову роль у синтезі колагену та кератину, стимулює абсорбцію цинку й заліза в кишківнику, відіграє важливу роль у процесах регенерації шкіри та її придатків;
  • кератин – основний структурний білок волосся.

Підсумовуючи, можна сказати, що додавання полівітамінних комплексів до схем лікування акне патогенетично виправдано. Вибір препарату залежить від ступеня тяжкості захворювання та базової терапії.

Вперше опубліковано: «Les Nouvelles Esthétiques Україна», №4 (110) /2018

Читайте також