Тактика проведення процедур пацієнтам із герпетичними висипаннями на обличчі
Герпес – це наслідок проведення процедур чи активація інфекції організму?
Актуальна статистика ВООЗ свідчить, що більше половини населення до 50 років інфіковано вірусом простого герпесу 1 типу. Таким чином, ризик активізації герпесної інфекції після проведення дерматокосметологічних процедур досить високий. Розберемо основні алгоритми лікування цієї проблеми.
Катерина Маслак , лікар-дерматолог, косметолог, Центр дерматології та косметології професора Святенко, член Української асоціації лікарів-дерматовенерологів та косметологів
Бути красивою та мати здорову шкіру – головне побажання кожної жінки на прийомі у дерматолога та косметолога. І на сьогодні лікарська косметологія з неймовірною швидкістю прагне втілювати багато мрій та бажання дівчат і жінок, щоб їхнє життя не було затьмарене естетичними проблемами та дарувало приємні емоції. Чищення обличчя, апаратні процедури з догляду за обличчям, лімфодренажні та міофасціальні техніки масажів, різні пілінги, мезотерапія та біоревіталізація, контурна пластика, шліфування обличчя, ботулінотерапія – вся ця термінологія дуже добре нам знайома та зрозуміла.
Загострення чи ускладнення?
Чи може вірус герпесу вплинути на ускладнення після різних косметологічних маніпуляцій? При проведеннях косметологічних процедур, найчастіше при ін'єкційних методиках введення препаратів з гіалуроновою кислотою, нервові закінчення ушкоджуються, і вірус простого герпесу поширюється по шкірі і захоплює різні ділянки шкіри обличчя, а іноді — і вся особа загалом. При першому та другому випадках вірусна інфекція може ускладнитися бактеріальною, що найчастіше ускладнює діагностику та може призвести до розвитку різних ускладнень та тривалого лікування.
Щоб зменшити ризик розвитку герпетичних ускладнень, існує певна низка ефективних правил, спрямованих на уникнення неприємних випадків у роботі лікаря-дерматокосметолога. Важливо враховувати, що вірус герпесу може бути причиною як ранніх, так і пізніх ускладнень після інвазивних процедур.
NB! У період загострення герпетичної інфекції не рекомендується проводити жодної косметологічної процедури.
У перші кілька днів після введення препарату на основі гіалуронової кислоти може виникнути активація вірусу, яка проявляється характерними для цього захворювання бульбашковими висипаннями в області введення препарату. Найчастіше ця клінічна картина має вигляд згрупованих висипів на тлі гіперемії та набряку у місці введення. Труднощів у диференціальній діагностиці даної клінічної картини у практикуючого лікаря-дерматокосметолога не викликає. Якщо при зборі анамнезу з'ясовується, що пацієнт схильний до реактивації герпесу, для профілактики його загострення, безпеки та запобігання небажаним реакціям мінімум за 2-3 дні обов'язково рекомендується призначити противірусні препарати. А також прийняти препарат у день косметологічної процедури та протягом кількох наступних днів після неї.
Реактивація вірусу найчастіше з'явиться в області, куди був введений філер (найчастішими ділянками є область губ та носогубних складок). У деяких випадках реактивація вірусу може поширюватись і впливати на сусідні області. Спалах вірусу зазвичай спостерігається через 24-48 годин після ін'єкції філера.
Противірусна терапія як метод профілактики
Існує ряд ефективних правил, спрямованих на уникнення загострення герпесу на практиці дерматокосметолога.
Терапія симптоматичного ВПГ залежить від кількох противірусних препаратів: ацикловіру, валацикловіру гідрохлориду. Поточний терапевтичний підхід можна розділити на 3 групи:
- уривчаста епізодична терапія (IET);
- хронічна супресивна терапія (CST);
- уривчаста супресивна терапія (IST).
IET призначається при гострих епізодах хронічного захворювання, CST застосовується при частих рецидивах, а IST використовується для запобігання оральному та генітальному герпесу на короткі періоди. Одночасно можуть використовуватися два методи лікування: ISI та IET. Перший діє задля унеможливлення реактивації вірусу, а другий застосовується при спалахах герпетичних захворювань.
У випадках рецидивів герпетичних епізодів, викликаних ВПГ (менше 3 реактивацій на рік), перед ін'єкціями філерів на основі гіалуронової кислоти для корекції об'ємів та асиметрії середньої та нижньої третини особи рекомендується періодична епізодична терапія ацикловіром 400 мг. Як альтернативу можна використовувати 1 г валацикловіру двічі на день протягом 7 днів.
Переривчаста епізодична терапія призначається після ін'єкції філера у випадках спалаху ВПГ: ацикловір 400 мг 3 рази на день протягом 10 днів або 1 г валацикловіру гідрохлориду 2 рази на день протягом 7 днів. Для лікування оперізувального лишаю можна використовувати 800 мг ацикловіру 5 разів на день або 1 г валацикловіру 2 рази на день протягом 7 днів.
У випадках частих рецидивів та тяжких загострень слід уникати будь-яких процедур із застосуванням філерів гіалуронової кислоти та можна розглянути можливість хронічної супресивної терапії.
Дерматокосметолог при збиранні анамнезу завжди має отримати від пацієнта точну інформацію, з акцентом на минулі герпетичні реактивації та попередні косметологічні процедури. Правильне клінічне обстеження та суворе спостереження після ін'єкційних косметологічних процедур необхідні для запобігання та ефективного лікування будь-якого герпетичного спалаху.
Повна версія статті у журналі PRO Cosmetology by «Косметолог» №1, 2021