Герпес у практиці косметолога

Дві третини населення Землі уражені герпесвірусною інфекцією

2025-01-08
Logo

Будь-який практикуючий косметолог стикається у своїй практиці з проявами герпесу, і в нього завжди виникає запитання: що в такому разі можна робити, а які процедури проводити в косметичному кабінеті не можна.


Світлана Юдіна, дерматовенеролог, заслужений лікар України, головний лікар клініки "Доктор Юдіна"


Вірус простого герпесу складається з двох, тісно пов'язаних між собою антигенів. Один із них називається вірус простого герпесу ВПГ-1, другий — ВПГ-2.

Науково доведено, що після первинного інфікування віруси «збираються» в чутливих нервових гангліях (латентний період). Проблема герпесвірусної інфекції досить серйозна. За різними оцінками, до двох третин дорослого населення Землі інфіковані ВПГ-1. ВПГ-2 поширений значно менше, його прояви виникають у період статевого дозрівання, його друга назва — генітальний герпес. У США 25% є серопозитивними до ВПГ-2.

Віруси простого герпесу спричиняють різні ураження шкіри та слизових оболонок у вигляді первинної інфекції або рецидивів.

ВПГ-1 є причиною захворювання найпоширенішого простого герпесу обличчя, губ та інших, не статевих локалізацій. Тоді як, ВПГ-2 викликає генітальний герпес і неонатальний. Останнім часом з'явилися роботи, що вказують на роль ВПГ-2 у розвитку раку шиї матки. Пацієнти, як правило, не можуть вказати точний термін інфікування, і нині герпес класифікують як «перший епізод» і «рецидив».

У косметичному кабінеті фахівці досить часто стикаються з проявами рецидиву герпесу. У людей із гострою та хронічною імуносупресією герпес може протікати тривало та атипово.

Діагностика простого пухирцевого герпесу не становить особливих труднощів. На злегка почервонілій або набряклій шкірі з'являється одиничний пухирець або група пухирців, які неможливо сплутати з морфологічними ознаками інших хвороб. Висипанням передують відчуття печіння або легкий свербіж. Величина, обриси вогнищ бувають різними, величина пухирців інколи сягає шпилькової голівки. Вміст пухирців спочатку прозорий, потім швидко стає каламутним або зсихається і перетворюється на скоринки. Як правило, процес вирішується протягом семи днів, залишаючи після себе легку пігментацію.

Аналіз крові на антитіла до вірусу простого герпесу — непрямий метод виявлення збудника в організмі. Його призначають, якщо у клініцистів є сумніви, чи герпес це.

Локалізація висипу буває на слизовій оболонці рота, межі слизової оболонки губи і шкіри навколо рота, на кон'юнктиві, рогівці і навіть на будь-якій ділянці шкірного покриву. Косметологи частіше зустрічаються з герпесом, який локалізується на обличчі (Herpes facialis) і на губах (Herpes labialis).

Я у своїй практиці неодноразово зустрічалася з Herpes labialis після процедур перманентного макіяжу на обличчі. Прояви висипань були настільки яскравими, болісними та дискомфортними, навіть із проявом лихоманки. Після завершення процесу від перманентного макіяжу не залишалося й сліду.

Тому косметолог-практик має ретельно збирати анамнез, враховуючи схильність герпесу до хронічного рецидивуючого перебігу, і перед будь-якою інвазивною процедурою проводити профілактичний курс противірусної терапії.

В анамнезі потрібно з'ясувати, що передує виникненню герпетичних пухирців: переохолодження, порушення режиму роботи та відпочинку, гіповітаміноз (незалежно від пори року), перевтома та хронічні порушення з боку імунної системи.

Лікування в гострий період полягає в прийомі противірусних препаратів у вигляді уколів, таблеток або зовнішніх засобів. Найкращий терапевтичний ефект дають Ацикловір, Віролекс, вони допомагають знизити тяжкість і частоту появи симптомів, проте вилікувати інфекцію не можуть. Місцево використовують 5% крем Ацикловіру, Зовіракс, Вектавір, Віролекс, Інтерферон, гарне поєднання дає Іруксол і противірусні мазі.

Терапія в стадії ремісії — це приймання імуномодуляторів (Інозінпранобекс, Імуновір). Як імуностимулювальний засіб можна використовувати Ламізил (Декаліс). У період ремісії за хронічної герпетичної інфекції призначають різні адаптогени: екстракт елеутерококу, настоянку аралії, лимонника. Їх комбінують із прийомом Дибазолу.

Специфічна профілактика рецидивів передбачає використання протигерпетичних вакцин.

Мій багаторічний досвід свідчить, що в період ремісії потрібно грамотно проводити санацію вогнищ хронічної інфекції, загартовувальні заходи, вживання полівітамінів, що включають вітамін С і групу В, А, Е, збагачені мікроелементами (мідь, цинк, сірка, кремній і магній).

Пам'ятайте, колеги, що:

● у людей з часто рецидивуючою герпетичною інфекцією необхідно обмежити інвазивні процедури. До них належать: мануальне чищення обличчя, ін'єкційні методи, пілінги, мікродермабразія, перманентний макіяж, мікроблейдинг;

● за неможливості відмовити цьому пацієнту в проведенні інвазивних процедур слід проводити курс противірусної терапії, щоб уникнути неприємностей і образ.

Від редакції

Герпес: третє місце серед усіх вірусних інфекцій

Більшість клієнтів косметологічних клінік, та й достатня частина косметологів, ставляться до герпесу не більше, як до банальної «застуди» на губах або іншій частині обличчя. Але це дуже серйозне захворювання, тим більше що вірус герпесу «живе» практично в кожному з нас.

Слово «герпес» перекладається з грецької мови як «повзучий» і являє собою внутрішньоклітинного паразита, що вражає клітину, вбудовуючись в її генетичний апарат. Поки герпес «дрімає», то його улюбленим місцем «проживання» є периферична нервова система в ділянці хребта. Але щойно створюються сприятливі обставини (а ними можуть стати інфекційні захворювання, що послаблюють імунну систему; переохолодження; перегрівання; гормональні зміни; психологічна травма тощо), вірус може активізуватися. За деякими даними, герпес може загрожувати навіть летальним результатом. Це досить підступне захворювання, і серед усіх відомих вірусних інфекцій він посідає третє місце. «Синдром хронічної втоми», на думку медиків, пов'язаний все з тим же вірусом герпесу.

Герпесвірусна інфекція (ГВІ) є однією з найважливіших медико-соціальних проблем. У сучасній медицині цю інфекцію розглядають як дуже серйозну і, можна сказати, унікальну, що зумовлено її широким розповсюдженням і надзвичайно великим спектром клінічних проявів та ускладнень.

В останні десятиліття в косметології особливої актуальності набула проблема герпесвірусної інфекції у зв'язку з бурхливим розвитком індустрії краси та розширенням ринку косметологічних послуг, використанням нових технологій естетичного впливу, зокрема інвазивних методик.

Проведення процедур, що супроводжуються ушкодженням та/або порушенням цілісності шкіри, можуть призвести до реактивації латентної ГВІ та розвитку ускладнень, що дискредитують як процедуру, так і фахівця, який її проводив. Саме тому в косметології необхідно використовувати технології, які зі стовідсотковою ймовірністю попереджають герпетичні ускладнення. У зв'язку з цим у фахівця-практика можуть виникнути щонайменше два запитання: по-перше, наскільки ця проблема актуальна для цього конкретного пацієнта (особливо якщо в анамнезі немає вказівок на перенесений герпес), по-друге, яким саме препаратам віддати перевагу, з огляду на широкий асортимент рекламованих противірусних засобів. Адже, згідно зі статистикою, носіями вірусу герпесу є до 90% дорослого населення, до того ж у половини з них рецидиви захворювання спостерігаються щонайменше один раз на рік.

Наводяться дані, що до 15 років життя 70-90% людей інфіковані щонайменше вісьмома клінічно значущими герпесвірусами.

Відсутність герпетичного анамнезу у людини не означає відсутності у неї ГВІ. Переважна кількість клієнтів косметологічних клінік, у кращому разі, знають про herpes labiales або herpes pro genitalis. Інші локалізації або клінічні варіанти ГВІ навіть при загостренні процесу часто залишаються не розпізнаними.

Це свідчить про те, що число потенційних клієнтів косметологічних клінік, які потребують профілактики або лікування ГВІ, досить велике.

Патогенетичні механізми латентної вірусної інфекції до теперішнього часу недостатньо вивчені, тому передбачити ризик рецидиву герпесу після косметологічного втручання не є можливим.

Не розпізнаний герпес або неправильно оцінений герпетичний анамнез із відповідною лікувальною тактикою може призвести до таких ускладнень ГВІ після косметологічних втручань: рецидив герпесу, герпетиформна екзема Капоші, герпетичні нейроінфекції, офтальмогерпес, герпетичний стоматит.

Ось чому в косметології так важливо прийняти рішення про необхідність противірусного профілактичного лікування, зробити адекватний вибір обсягу і часу його проведення.

Профілактичну противірусну тактику визначають два основні чинники:

● ступінь інвазивності передбачуваного косметологічного втручання (з урахуванням часу подальшого повного відновлення шкірного бар'єру);

● попередній герпетичний анамнез — частота рецидивів ГВІ: часті рецидиви (1-2 рази на рік), рідкісні рецидиви (1 раз на 2-3 роки), епізоди ГВІ в минулому, відсутність «герпетичного анамнезу» (відсутність останнього не означає відсутність ГВІ).

Вперше опубліковано в журналі "Косметолог" №5, 2019

Читайте також