Сонцезахисні засоби: хімія, яку я люблю
Ключ до здорового та красивого життя
Що є критерієм гарності сонцезахисного крему? Як нестандартно використовувати сонцезахисні засоби з UVA-I-фільтрами? Чи є побічні ефекти у хімічних фільтрів та яких правил необхідно дотримуватись? На ці та інші питання відповідаємо у статті
Юлія Гагаріна, хімік-технолог, розробник натуральної косметики OrganicLife (Україна)
Класифікуй це
В принципі, ця розповідь може бути дуже стислою та складатися з таблички. Із 29 дозволених у ЄС сонцезахисних фільтрів можна сформувати умовно кілька груп за шкалою від «GOOD-класно та сучасно» до «NO-GOOD-застаріле і навіть шкідливе». Окремим рядком можна назвати тих, хто дуже умовно може називатися сонцезахисним фільтром. Вони дуже слабкі, не працюють, а так ... «підробляють». UV-фільтри, що не ввійшли в таблицю – це «середнячки», кожен зі своїми плюсами і мінусами, але без особливих «зіркових заслуг».
GOOD-ФІЛЬТРИ (УНІКАЛЬНО-КРУТІ): захищають у UVA-І-спектрі, універсальні як для захисту від фотостаріння, так і для підтримки імунітету | NO-GOOD-ФІЛЬТРИ (ДУЖЕ НЕДОБРЕ): встановлено канцерогенну дію PABA. Зараз дозволено використовувати тільки в продуктах, що змиваються (у шампунях для захисту кольору волосся тощо) | SO-SO-ФІЛЬТРИ: можна назвати фільтрами дуже умовно; самі по собі слабкі та/або використовуються як «компаньйони» для інших фільтрів |
GOOD-ФІЛЬТРИ (УНІВЕРСАЛЬНІ): захищають у UVA-II/UVB-спектрі, сильні, але мало агресивні щодо шкіри | NO-GOOD-ФІЛЬТРИ (ДОБРЕ): можуть провокувати фотодерматити або ендокринні порушення |
Вимірюємося довжиною
Раніше критерієм «добрості» сонцезахисного крему була його здатність захистити від опіку. Для цього достатньо мати у складі UVB-фільтри з довжиною хвилі 290-320 нм та напис на етикетці SPF 30 і вище. Несподівано дійшли висновку, що «собака порилася» не тільки тут. Наприклад, було опубліковано аналіз історій хвороби 1167 пацієнтів з меланомою (Lazovich D, 2010). Виявилося, що ризик захворювання меланомою на 74% вищий у людей, які засмагають у солярії, ніж у тих, хто вважає за краще це робити на пляжі. Також було встановлено, що чим частіше люди користуються солярієм, тим вищий ризик. У тих, хто користувався ним не частіше ніж 10 разів, ризик був менше 34%. Для тих, хто відвідував солярій понад сто разів, ризик зростав на 272%. (Сюрприз-сюрприз!)
UVA – три веселі літери
У солярії основні промені, які торкаються нашої шкіри, – це UVA-спектр із довжиною хвилі 320-400 нм. Їх називають «лагідними вбивцями», оскільки вони з нами цілий рік (UVB – лише у теплий час); не залишають опіків та почервоніння, але руйнують на глибинних рівнях; провокують появу вільних радикалів та руйнування ДНК. Вони – основна причина фотостаріння шкіри й появи пігментних плям; про збільшення ризику онкології вже було сказано. Але все виявилося ще веселіше! Виявляється, що «поганіші» мають своїх «лідерів»: хвилі довжиною вище ніж 370 нм. Вони лежать у спектрі UVA-I і відповідальні за порушення імунітету.
Захворювання, яке не лікують
Як результат ми маємо фотодерматити і таке захворювання, яке в народі називають «сонячний свербець», а в науці – поліморфний фотодерматоз (Polymorphous light eruption). Дослідження говорять про те, що ця хвороба наздоганяє людей найчастіше після 20-30 років. Починає вона виявлятися пізно навесні. Після першої зустрічі з сонячними променями на відкритих ділянках тіла виникає червоний висип, що свербить, схожий на кропивницю. Якщо висип розчісувати, то він зливається в бляшки і виглядає плямисто. «Ореол проживання» висипів – передпліччя, шия, груди, руки. Багато хворих ніколи не звертаються з цими симптомами до лікаря, оскільки висипання швидкоплинні: вже на початку літа шкіра «звикає до сонця» – і все минає. Точних причин захворювання поки не встановлено, але «протиотруту» вже знайшли. Було встановлено, що при використанні сонцезахисного крему, що містить високе значення SPF і включає велику кількість стабільних UVA-фільтрів, у 69% людей з діагнозом «поліморфний фотодерматоз» симптоми захворювання не з'являлися.
UVA-I як ключ до здорової та гарної старості
Як виявилося, близько 10% генів нашої шкіри, пов'язані з пігментацією, судинами та зростанням волосся, реагують на дію UVA-I променів. Причому реагують огидно – вони «ламаються». Наприклад, наявні родимки та пігментні плями стають ще яскравішими. Знаючи все це, в сучасні рецептури з вирівнювання тону шкіри та відбілювання обов'язково вводять UVA-фільтри. Чим їх більше, тим вище на етикетці маркування засобу (воно може бути в цифрах або позначатись «зірочками»).
А тепер про кілька нестандартних точок застосування сонцезахисних засобів з UVA-I-фільтрами.
- Руки. Використовуйте їх як anti-age крем на постійній основі. (Пам'ятаємо французький вислів: чесне в жінці – це її руки, вони завжди видають справжній вік.) Засіб захищатиме не тільки від пігментних плям, а й від артриту (класний побічний ефект?). Річ у тім, що вже давно доведено зв'язок «сонце – поломка імунітету – артрити й артрози». Чим більше сонця, тим ближчі проблеми суглобів.
- Варикоз. Сонце руйнує як суглоби, так і стінки кровоносних судин і капілярів. Тому, наносячи такий крем на проблемні ділянки, можна принаймні загальмувати розвиток захворювання.
Підбиваємо підсумки
Щоб не здалося, що хімічні фільтри – це панацея, треба враховувати, що вони все ж таки мають побічні ефекти. Навіть ті, що у табличці позначені як GOOD. Все питання у дозі. Але це має лякати, оскільки нас оточують речовини, з якими ми звикли поводитися акуратно. Спирт, наприклад. Випити склянку чистого або пару крапель у квасі – це різні речі. Необхідно дотримуватись простих правил:
- Не економити на кількості засобу при його нанесенні на шкіру. Розмазана по тілу чайна ложка крему не захистить вас.
- Повернувшись із вулиці, обов'язково змивати сонцезахисний засіб із тіла гелем для душу, з обличчя – звичайним засобом для очищення (навіть міцелярним). Звичайна вода не дуже справляється зі змиванням, тому що сонцезахисні продукти спеціально роблять стійкими до неї та поту.
- Якщо хочемо мінімум побічних ефектів (наприклад, вибираємо засіб для немовлят), не використовуйте хімічні фільтри. Зупиняйтесь на фізичних: оксид цинку (Zinc Oxide) та діоксид титану (Titanium Dioxide). Вони поза цими «хімічними рейтингами». По-перше, тому що одночасно закривають UVA/UVB спектр. По-друге, вони не працюють із живими клітинами, лише лежать на рівні рогового шару, тому мають мінімум побічних ефектів. (Тяжке відчуття на шкірі і трохи блідості віднесемо до естетичних незручностей.) Зазвичай їх комбінують між собою, тому що титан як UVA-I-фільтр слабкий, далі 380 нм не «дотягує», а цинк – легко. Зате у цинку сила поглинання в UVB-спектрі слабша (щоб захистити від опіків, його треба класти більше, ніж титану… не економно це).
Післямова з батогом
Може здатися, що всі ці «танці з сонцем» і сонцезахисними продуктами – непотрібна метушня. Вони потрібні лише на пляжі. Але, на жаль, це не так. Кожне наступне покоління Землі живе довше, ніж його предки. Тому ми зіштовхуємось із новими для нас викликами. І ось вам ще одна причина розібратися із сонцезахисними фільтрами. Вона піде під номером «2» і буде замість «батога».
Тільки факти:
- За статисткою США, за останні 30 років людей, які хворіли на ту чи іншу форму раку шкіри, більше, ніж сумарна захворюваність на рак молочної залози, простати, легень і товстої кишки за цей же час.
- Захворіти на рак шкіри любителю засмаги простіше, ніж захворіти на рак легень курцеві.
- Якщо у людини було понад п'яти сонячних опіків у житті, то ризик розвитку меланоми подвоюється.
Так що бережіть себе і своїх дітей, живіть довго та якісно.
Читайте також
- Інгредієнти у косметичних рецептурах
- Онлайн-конференція «Чим сонце та вода можуть завдати шкоди шкірі та волоссю? Як умовити пацієнтів виконувати протоколи захисту»
- Новинки засобів для догляду за шкірою
- ТОП-косметичних засобів на літо: світові тренди у косметології
- Відбілювальні засоби: активні компоненти