Проблеми чутливої шкіри: як підвищити неспецифічну резистентність

Тип старіння й поточний стан шкіри

Logo

Status praesens – поточний стан шкіри – один з найважливіших критеріїв для розробки адекватної індивідуальної геропротекторної програми. Об’єктивна оцінка стану будь-якого конституціонального типу шкіри визначає успіх усієї подальшої роботи косметолога.

Найчастіше інволюційні зміни шкіри об’єднують у три типові групи:

  1. Мімічний тип старіння, що виникає у найбільш ранні терміни.
  2. Дрібнозморшкуватий тип старіння, обумовлений порушенням водного гомеостазу шкіри.
  3. Деформаційний тип старіння, спричинений дією гравітації на інволюційно змінені тканини.

Аналізуючи стан шкіри, необхідно отримати однозначні відповіді на такі запитання:

  • Які можливості неспецифічної резистентності (НР) шкіри?
  • Чи можливе за цього імунного статусу шкіри застосування певних інвазивних методик і яких саме?
  • Чи можна в цьому випадку вдаватися до ятрогенного ушкодження?
  • Які косметичні засоби здатні відновити або зміцнити НР шкіри?
  • Як підвищити антиоксидантний резерв шкіри?
  • Як підвищити репаративну здатність шкіри?
  • Наскільки прогнозовані побічні ефекти, ймовірні при застосуванні геропротективних технологій, і як забезпечити їхню профілактику?
  • Наскільки доцільне застосування окремих інвазивних методик із погляду вираженості прогнозованого геропротективного результату?

Неспецифічна резистентність

Неспецифічний захист організму (або неспецифічна резистентність – НР) поєднує вроджені чинники захисту, що реалізуються у відповідь на будь-яке ушкодження або вплив. 

Система НР представлена природними анатомічними бар’єрами (епітелій шкіри та слизових оболонок), що перебувають на межі організму й зовнішнього середовища, з одного боку, і комплексом неспецифічних клітинних і гуморальних чинників (фагоцитуючі клітини, системи комплементу, інтерферони, кініни, антиген-незалежні антитіла, природні кілери тощо), з іншого. Її визначальна риса – універсальність. Тобто не має значення, який ушкоджувальний агент діє, захист вмикається у будь-якому разі.

Шкіра й епідерміс – перші, хто за будь-якого ушкодження приймають удар на себе. Це пояснює, чому процеси старіння шкіри на кілька років випереджають процеси старіння організму загалом.

Цілісність і товщина епідермісу, його здатність до швидкої та якісної регенерації багато в чому формують НР шкіри. Щоб інтенсивна стимуляція регенерації, проведена косметологом, замість омолодження не обернулася для шкіри виснаженням репаративного потенціалу та зривом імунного статусу, необхідний ретельний підбір як косметичних препаратів, так і професійних процедур.

В разі підвищення НР шкіри варто дотримуватися таких етапів:

  1. Щадне очищення з використанням м’яких ПАР (поверхнево активних речовин) відповідно до типу та стану шкіри.
  2. Тонізування (за типом і станом шкіри).
  3. Зволоження – переважно легке, у вигляді сироваток і гелів, особливо з вмістом гіалуронової кислоти, компонентів натурального зволожувального фактора (NMF), сечовини, хітозану, алое, екстрактів виноградних кісточок, зеленого чаю тощо. Виняток становлять засоби для ушкодженої або чутливої шкіри, які доцільно використовувати в кремових формах. За необхідності застосовуються препарати з оклюзійними властивостями.
  4. Живлення з використанням засобів, які містять незамінні жирні кислоти (вітамін F). Перевага надається препаратам, що не володіють високою проникною здатністю: значна глибина проникнення активних інгредієнтів здебільшого забезпечується частковим ушкодженням ліпідного бар’єру шкіри. Активні препарати мають використовуватися обмеженими курсами. При живленні, як і при очищенні, іонізуванні та зволоженні, ми наполягаємо на врахуванні конституціонального типу шкіри!
  5. Захист призначається на певний час за наявності або потенційної небезпеки прояву ушкоджувального впливу. Нанесені засоби негайно видаляються за сприятливої ситуації: перебуваючи в приміщенні, не слід використовувати сонцезахисну косметику, жирні або силіконвмісні креми.

Проблеми чутливої шкіри

Як бути з тими пацієнтами, стан НР яких не лише виключає ятрогенні ушкодження, а й вимагає інтенсивної відновної терапії, тобто у випадку чутливої шкіри? У роботі із цією категорією пацієнтів фахівець максимально обмежений у виборі косметичних засобів і технологій, і саме такій шкірі геропротекція вкрай необхідна! Проникність чутливої шкіри підвищена через хронічне порушення бар’єрної функції, тому вона потребує комплексних відновних та захисних заходів. 

Чутлива шкіра найбільше потребує індивідуального підходу. Починати треба з встановлення причини підвищення її чутливості та вибору етіотропної терапії.

Основні етапи догляду при цьому відрізняються від зазначених в універсальній схемі.

  1. Із базового догляду за чутливою шкірою категорично виключаються засоби з вмістом речовин, які руйнують ліпідний бар’єр: агресивні ПАР, органічні розчинники та мікроабразиви. На певний час необхідно відмовитися від інтенсивних кремів (у будь-якому разі до зняття стану гіперчутливості), тому що дезорганізація і без того ушкодженого ліпідного бар’єру може призвести до торпідного перебігу гіперчутливості. Словом, слід дотримуватися принципу: чим простіший склад, тим краще, водночас враховуючи конституціональний тип шкіри.
  2. Відновлення ушкодженого епідермального бар’єру проводиться за допомогою засобів, які спеціально розроблені для відновлення бар’єрних функцій рогового шару шкіри. 
  3. Зміцнення судинного профілю шкіри має розпочинатися з ліквідації застою та детоксикації шкіри. Лімфодренажні процедури поліпшують мікроциркуляцію й усувають тканинну гіпоксію, що неминуче супроводжує застійні явища. Лімфодренаж може проводитися мануально або за допомогою апаратних методик.
  4. Професійні процедури ґрунтуються на використанні космецевтичних препаратів, які містять зволожувальні інгредієнти, антиоксиданти та вазопротектори. Зауважимо, що із професійних процедур рекомендується виключити пілінги. 

Методи позитивної стимуляції залучаються обережно та поступово, з огляду на те, що чутлива шкіра може «чинити опір» будь-якій інвазії.

 

Читайте також