Краса поза часом: актуальні тенденції в естетичній медицині

Logo

Немає нічого і нікого вічного: минають цілі епохи, змінюються люди, а з ними й переваги, ідеї, інтереси. Естетичні тренди в гонитві за актуальністю теж змінили не одну дюжину концепцій. Розглядаючи цей процес ретроспективно, аналізуємо поточну ситуацію у б'юті-сфері.

Магдалина Аль-Нагаш , естетичний хірург, головний лікар центру лазерної та апаратної косметології Nucu Cosmetics, міжнародний та національний спікер Allergan (Україна)


«Краса жіночої особи» – також частина моди

Я не хочу повертатися до побитих цитат і прикладів того, як еволюціонували канони краси з часом та зміною етнографічно-географічного орієнтиру. Давно стали класикою образи Нефертіті, Венери Мілоської, звані зразки краси романського, готичного стилю, епохи Відродження і бароко.

І якщо нас час від часу дивує чергова згадка про красунь Середньовіччя (поголені лоби, віскі та брови, вищипані вії, знищена свинцевими білилами шкіра та зачорнені зуби, утягнута металевим корсетом фігура аж до повної антропоморфності в області грудей), прикладами етнографічних відмінностей щодо оцінки жіночої зовнішності – досить згадати різницю у смаках жителів Індії, Японії, Європи та Африки. Недарма вже історичним анекдотом стала ситуація, коли аборигени одного африканського племені, що окремо живе, висловлювали співчуття туристу, одруженому на красуні білявці, з приводу «потворної дружини з очима водяних духів, смертельно худої, а значить, напевно невиліковно хворий…».

Я впевнена: немає нічого більш вітряного, ніж мода та бажання жінок.

Поняття краси в естетичній медицині змінювалося так само швидко, як змінювалася мода. Сучасна промисловість ще більше прискорює цикл зміни бажань та потреб.

Viva la Diva!

Тільки на моїй пам'яті промайнула ціла плеяда модних тенденцій. Спочатку, на мою думку, виник образ «діва», який в естетичній медицині можна охарактеризувати як надмірну, підкреслену доглянутість і дещо агресивну сексуальність. Особи таких пацієнток не спотворювали жодна зморшка і жодна емоція – ідеально заморожена міміка, ідеальний контур губ, ідеальна шкіра. Але що виходило? Перефразовуючи слова Шанель про те, що «дуже дорогий одяг старить», я сказала б, що образ ідеальної «діви» додає роки.

Нарочита сексуальність, що експлуатується «дівами», у найвульгарніших випадках асоціюється, мабуть, навіть із секс-шопом. Саме з цього образу походять «риб'ячі» або «качині» губи, підкреслено «східні» вилиці, настільки популярні ще якихось 5–10 років тому. І ось уже переважна більшість наших лакшері-пацієнтів стали виразно вилицями, незалежно від індивідуальної форми обличчя та анатомічних особливостей. У деяких пацієнтів це нашарувалося на старі проблеми, на перманентний філер у губах, закладений ще на пік популярності потужної волюмізації губ. В результаті на виході виникає образ вже навіть не «диви», а гротескної «красуні». Це найскладніший розряд пацієнток. Як правило, їм уже показано пластичну хірургію.

«Вічна дівчинка»

Втомлена надлишком сексуальної агресії, публіка запросила ніжніші, м'які образи. Так з'явився новий модний тренд baby doll, а в естетичній медицині виникла тенденція baby face – лялькова, підкреслено іграшкова зовнішність, що часто поєднується з перебільшеною беззахисністю та невинністю. До подібних образів можна віднести і «гріховну невинність» Лоліти. Дівчина в образі baby doll, з м'якими контурами «дитячого» обличчя, підкреслено ніжними фарбами, губами, що нагадують абрис рота дитини, немов просить про захист і турботу і самоусувається від агресії.

Курс на натуральність

Нині дедалі частіше говорять про тренд природної краси – natural look. Більшість фахівців проводять паралелі можливого та неможливого, тобто намагаються співвідносити тип особи з певним варіантом корекції. Наприклад, я вже не раз чула на різних конгресах доповіді про принципи оцінки «завищених очікувань» пацієнток, які вимагають створити їм губи Анджеліни Джолі і відчувають гостре розчарування від явно незадовільного результату, коли вихідною базою були природні губи «човником» на круглий. п.

Я впевнена, що такі пацієнти приходять не так за «губами Джолі», як за її образом легендарної, успішної, впевненої в собі щасливої жінки.

Шалено складно умовити пацієнтку, яка вже вбила собі в голову, ніби її зробить красунею саме «примхливий рот Джессіки Альби», що її вихідні анатомічні дані унеможливлюють створення таких губ, більше того, природні риси обличчя зроблять ці губи дисгармонійними та чужорідними. Але все ж таки я намагаюся не йти на поводу у пацієнтів. Кожен із них приходить до мене з великим кредитом довіри, і я допомагаю їм створити не окремі риси, а цілісний образ, що відображає сподівання, бажання, співзвучний з їхнім внутрішнім світом та віком. А всілякі сучасні програми візуалізації та навички професійного макіяжу допомагають переконати в правильності обраної стратегії.

Поговоріть із пацієнткою!

Я намагаюся навіяти своїх пацієнтів ідею, що гармонійна людина – це, перш за все, людина цілісна. І створений образ не повинен вступати в антагонізм із внутрішнім світом жінки.

Якщо я бачу, що молода дівчина своєю манерою поведінки, зовнішнім виглядом і гомоном повністю ототожнює себе з образом «дівчата з сусіднього двору», але при цьому намагається вмовити мене допомогти їй у створенні образу «діви», я намагаюся донести до неї, що цей концепт не буде робочим, не дасть результату.

Я наводжу приклади жінок (як правило, кращою ілюстрацією в даному випадку є знаменитості), які змогли стати щасливими і реалізувати себе в образі, подібному до образу моєї пацієнтки. Наприклад, та сама Анджеліна Джолі в молодості була уособленням Лоліти, пройшла шлях «Джеймс Бонд Girl», встигла побути справжньою «дівою», а зараз все частіше виступає в образі гармонійного класицизму та мінімалізму.

Мимоволі доводиться відходити від своїх професійних завдань, допомагаючи пацієнту замислитися, зважити світовідчуття, оцінити реальні завдання, які хоче виконати з допомогою подібних змін.

Один пластичний хірург із Лос-Анджелеса, мій знайомий, розповідав, що одного разу вирішив поекспериментувати та взяв у штат психолога. В результаті в нього вдвічі впала кількість пацієнтів. Психолога він звільнив.

Розуміючи весь гумор ситуації, я, проте, закликаю створювати не риси обличчя чи просто виконувати замовлення пацієнта «на губи», «вилиці» тощо, а кажу, що створення комплексного образу, що у гармонії з віком, з внутрішнім « я» жінки, завжди є безпрограшною стратегією. Саме цей варіант роботи принесе задоволення пацієнту та змусить його повертатися до спеціаліста знову і знову. І саме лікареві естетичної медицини під силу переконати молоденьку пацієнтку, що зараз вона в образі «вамп» виглядатиме швидше безглуздо, ніж сексуально. Та й даму «далеко за двадцять» варто запевнити в необхідності рухатися від образу «дівчинки» (підсвідоме бажання батьківського захисту та вираження потреби в сильному чоловічому плечі) у бік впевненої у собі сексуальної, яскравої «гранд-дами».

Отже, на сьогодні, маючи величезний арсенал не тільки омолоджувальних, а й перетворюючих методик і вибираючи собі обличчя, як і у випадку з одягом, ми вибираємо образ, який нам подобається, відповідає нашому смаку. Так ми вносимо баланс та милозвучність у свій внутрішній світ, у своє життя. Саме відповідність внутрішнього світу та зовнішнього образу породжує справжню гармонію, а отже, і справжню Жінку. І можна тільки ще раз закликати пацієнтів: перед тим як «замовляти» у спеціалістів процедури, прислухайтеся до себе, відверніться від стандартів, що диктуються індустрією краси, пам'ятайте, що будь-яка індустрія – не більш ніж бізнес-проект. Говорячи словами відомого англійського фотографа Сесіла Бітона, "мода - це масовий проект, але харчується вона індивідуальністю". Перебуваючи у злагоді з собою, знайшовши своє справжнє «я», свій образ, наші пацієнти, з одного боку, будуть завжди модними, а з іншого – збережуть індивідуальність, у чому ми, спеціалісти естетичної медицини, радо їм допоможемо!


Вперше опубліковано: Les Nouvelles Esthetiques Україна, №6 (88), 2014

Читайте також