Косметична або лікувальна: секрети чистки обличчя
Розбираємось в деталях процедури: як, коли, чому?
Косметична чистка – мабуть, одна із найпопулярніших процедур. Однак її уявна простота стала каменем спотикання не для одного покоління косметологів. Саме тому дуже важливо підходити до сеансу чистки, озброївшись фундаментальними знаннями та вміннями.
Найчастіше знайомство пацієнта й косметолога відбувається саме завдяки цій косметичній процедурі. Однак для того щоб відносини склалися, необхідно розібратися в деталях. А для детального аналізу слід визначитися з термінами.
Отже, під чисткою розуміють видалення надлишкової кількості себуму (шкірного жиру), відлущування невеликої кількості кератиноцитів (мертвих клітин), витяг вмісту із сальних залоз (відкритих і закритих комедонів); лікувальна чистка доповнюється розкриттям гнійничкових елементів з наступним протизапальним доглядом.
Для того щоб зрозуміти необхідність цієї процедури, розглянемо роботу сальної залози. Протоки сальних залоз відкриваються безпосередньо на шкіру або в устя волосяного фолікула. Найбільшої величини вони досягають у період від 18 до 35 років. Сальні залози мають значне кровопостачання й досить складні нервові сплетення з волокон вегетативної нервової системи. За одну добу виробляється в середньому до 20 грам шкірного сала. При нормальному функціонуванні себум виділяється на поверхню шкіри й розподіляється рівним шаром, а змішуючись із потом, утворює водно-жирову емульсію (гідроліпідну мантію). Через свій хімічний склад ця плівка захищає шкіру від зневоднення, хімічних, термічних ушкоджень, а також від вірусних, грибкових і бактеріальних інфекцій. Зі шкірним салом виділяються з організму деякі продукти обміну, токсичні й лікарські речовини.
Себорегуляцію (тобто регуляцію виробництва шкірного сала) здійснюють два механізми: нейрогенний і гуморальний. Іншими словами, саловиділення значно змінюється не лише при гормональному дисбалансі, а й на фоні зміни психоемоційного статусу (особливо депресивних станів).
Гормональний дисбаланс, внаслідок якого чоловічий статевий гормон тестостерон стимулює роботу сальних залоз, призводить до:
- гіпертрофії (збільшення) сальних залоз;
- гіперсекреції (підвищеного виділення) шкірного жиру;
- гіперкератозу сальної залози (підвищеного злущування клітин у її усті);
- подальшої закупорки сальної залози й утворення мікрокомедонів (скупчень шкірного сала в устях залоз);
- при подальшому збільшенні мікрокомедон розвивається до видимого закритого комедона (біла голівка) або відкритого комедона (чорна голівка).
Сукупність цих явищ і приєднання мікрофлори (пропіонбактерії акне та інших) спричиняє запалення сальної залози з подальшим стоншанням і розривом фолікулярної стінки. Вміст фолікула потрапляє в шкіру, збільшуючи запалення й руйнування тканини.
Проявляється це – залежно від тяжкості процесу – комедонами, поверхневими або глибокими папулами (вузликами) і пустулами (гнійничками), іноді конглобатними вуграми. Після глибоких елементів залишаються рубці та гіперпігментація. Найчастіше вражається не лише обличчя, а й зона декольте, верхня третина спини. Ось такий механізм розвитку вугрової хвороби.
Косметична або лікувальна?
Залежно від стану шкіри, наявності або відсутності проблем, тобто за показаннями, виконується косметична або лікувальна чистка.
Косметична чистка застосовується для очищення розширених, забруднених пор шкіри, видалення «мертвих» клітин, надлишку шкірного сала й комедонів.
Лікувальна чистка призначається лікарем і спрямована на зменшення виділення шкірного сала, усунення запальних елементів і комедонів, запобігання утворенню рубців.
За способом розширення й «відкриття» пор усі види чисток поділяються на ті, які проводяться з розпарюванням, і ті, які не вимагають розпарювання. Фізичне розігрівання (пара звичайна, озонована, парафінові маски, компреси) можна використовувати лише за відсутності протипоказань (купероз або підвищена ламкість судин, рожеві вугри, гіпертонія тощо). При чистці без розпарювання застосовується хімічне розм’якшення й розпушення вмісту пор.
Крім того, чистки поділяються за способом видалення вмісту з пор – на ручні й апаратні. Серед останніх, своєю чергою, виділяють ультразвукову, вакуумну та гальванічну.
Апаратна чистка обличчя є менш травматичною, ніж ручна, підсилює приплив крові й, отже, покращує насичення шкіри киснем, має лімфодренажний ефект. Така процедура гарна для очищення розширених пор шкіри, для відсмоктування невеликих комедонів. Але як планова процедура в комплексному лікуванні акне апаратна чистка обличчя не підходить. Річ у тім, що в людей з акне іноді бувають такі великі й так глибоко залягаючі у шкірі комедони, що апаратний вплив виявляється недостатнім і не може повністю їх видалити. Ручна чистка в цьому випадку виявляється більш ефективною.
Ультразвукова чистка шкіри обличчя
Ультразвукова чистка (іноді її називають також пілінгом) – це процедура глибокого очищення шкіри від забруднень, низки ороговілих клітин, надлишку шкірного жиру, що закупорює сальні залози, видалення комедонів за допомогою впливу високочастотних звукових коливань. Перевагою ультразвуку перед іншими методами догляду є те, що шкіра не зазнає здавлювання й розтягнення, тобто майже повністю виключається інший механічний вплив на шкіру. Процедура може проводитись без попереднього розпарювання шкіри. Для цієї чистки використовується випромінювач спеціальної форми у вигляді лопатки. Мікровібрація, здійснювана ультразвуком, виконує функцію мікромасажу на клітинному рівні. Покращується кровообіг, підсилюється венозний і лімфоток, активізується обмін речовин, підсилюється регенерація тканин.
Найчастіше класична УЗ-чистка показана для шкіри нормального й сухого типу. При шкірі комбінованого і жирного типу УЗ-чистка найчастіше доповнюється ручною.
Вакуумна чистка обличчя
При вакуумній чистці за допомогою дозованого впливу на шкіру негативного барометричного тиску відбувається часткове відлущування клітин рогового шару, розширюються й очищуються пори. Тобто процедура проводиться аналогічно до ручної чистки обличчя, але не руками, а спеціальною трубочкою, всередині якої утворюється ділянка зниженого тиску, і забруднення буквально «витягаються» з пор. Вакуум застосовується в чистці обличчя лише у випадках невеликого забруднення пор. Протипоказаннями є наявність запальних елементів, купероз.
Гальванічна чистка
Гальванічна чистка обличчя (дезінкрустація) відбувається під дією постійного електричного струму й ґрунтується на реакції електролітичної дисоціації. Це хімічна реакція «омилення» жирів, за якої жирні кислоти секрету сальних залоз реагують із лугами (нанесеними на шкіру), у результаті чого утворюються мила. Вони легко змиваються з поверхні шкіри.
При використанні гальванічного струму пори глибоко очищаються, активізується обмін речовин у клітинах шкіри й мікроциркуляція. Цей вид чистки особливо показаний при жирному й комбінованому типах шкіри. Протипоказаннями для гальванічної чистки є онкологічні захворювання, глибокі ушкодження шкірного покриву, використання кардіостимуляторів, металевих імплантів.
Механічна (ручна) чистка обличчя
Це найбільш поширений вид чистки. Процедура виконується пальцями, обгорненими стерильною серветкою, і спеціальними ложечками. Недоліком її є болісність і травматичність, а також триваліший реабілітаційний період (протягом декількох годин після чистки).
Хімічна чистка
Очищення шкіри відбувається за допомогою ензимних пілінгів і масок із фруктовими кислотами. Пілінг під час чистки обличчя допомагає відкрити пори і в такий спосіб заміняє розпарювання, потім на обличчя накладається склад з високим вмістом АНА, що пом’якшує й частково розчиняє жирові відкладення в шкірі. Порівняно з механічною чисткою, хімічна не травмує шкіру, але цей метод менш ефективний, оскільки відбувається лише поверхневе очищення шкіри.
Частота проведення процедури для всіх клієнтів різна. В ідеалі косметичну чистку варто робити один раз на місяць, але тут все суб’єктивно, адже сальні залози в кожної людини працюють по-своєму.
Секрети лікувальної чистки
Тепер спробуємо розібратися в особливостях лікувальної чистки. Як правильно має проводитися ця процедура, щоб вона виявилася ефективною і не спричиняла неприємних наслідків?
- По-перше, лікувальна чистка має призначатися лікарем-дерматологом. Адже чистка проводиться тільки тоді, коли буде усунуте запалення шкіри, інакше в результаті буде тільки погіршення. Тому час проведення чистки може визначити тільки лікар.
- По-друге, ручна чистка вимагає, щоб її проводила людина, яка справді володіє цією методикою. Гарна попередня підготовка шкіри до проведення процедури, правильне розташування рук щодо шкіри, уміння правильно розрахувати силу тиску на шкіру роблять ручну чистку максимально щадною й ефективною.
Перед проведенням лікувальної чистки шкіра має бути очищена засобом для вмивання з антисептиком, а потім варто провести або вапоризацію шкіри (розпарювання), або пілінг, щоб пори були розширені й комедони видавлювалися порівняно легко. Після цього здійснюється власне сама чистка – при цьому пальці мають бути обгорнуті стерильними серветками. Комедони та гнійнички, які важко видалити, слід акуратно розкрити стерильним інструментом.
Після закінчення чистки шкіра обробляється дезінфікуючим засобом, а потім накладається заспокійлива протизапальна маска, яка стягує пори. Вся процедура завершується нанесенням легкого зволожувального крему або гелю із протизапальними інгредієнтами.
Тактику проведення процедури обирають залежно від показань і протипоказань. Тривалість процедури: 1,5–2 години залежно від складності.
Ефекти, які досягаються після чистки:
- глибоке очищення пор;
- нормалізація роботи сальних залоз;
- звуження пор;
- легке вирівнювання рельєфу;
- профілактика постзапальної гіперпігментації.
Серед побічних ефектів найчастіше зустрічаються локальна гіперемія й набряклість, які можуть триматися від 30 хвилин до 4 годин після звичайної косметичної чистки. Залежить цей стан від індивідуальної судинної реакції та від близькості залягання судин шкіри до її поверхні.
Щоб зменшити ризик виникнення побічних ефектів, необхідно попередити клієнта не вживати алкоголь, антикоагулянти й знеболюючі за день до чистки і в день її проведення, не планувати чистки за 2–3 дні до та під час місячних. Червоність, набряклість і хворобливість у ці дні завжди більше виражена.
Ускладнення:
- залишені після глибокої чистки мікрогематоми;
- тривала набряклість і гіперемія;
- інфікування шкіри;
- поява глибоких запальних елементів.
Останнє ускладнення пов’язане з порушенням цілісності шкірного покриву, травмуванням сальної залози й подальшим інфікуванням шкіри, з неповним очищенням залози від комедонів, недотриманням протоколу процедури.