Досконала чистка в кабінеті косметолога: чи дійсно необхідна?
Чистка обличчя – це не панацея, яка може вирішити всі проблеми зі шкірою
Чи завжди професійна чистка обличчя – це правильне рішення? І навіть, якщо ваші пацієнти переконані, що їм потрібна зазначена процедура, то чи завжди впевнені в цьому спеціалісти?
Практично 90% пацієнтів, які звертаються до мене як до спеціаліста, зазвичай пишуть таке повідомлення: «Добрий день. Чи можна записатися на чистку обличчя?». На запитання, чому вони вирішили, що їм потрібна чистка обличчя, відповідають: «Я вже рік не була на цій процедурі, і там просто жахливо!», «Коли самі побачите – все зрозумієте!» або ж «У мене чорні цятки на носі/підборідді/лобі».
Так стається, що пацієнти, які приходять на прийом саме із запитом на чистку, майже у всіх випадках виявляються «жертвами маркетингу». Їхні проблеми зі шкірою часто обмежуються лише деякими закритими комедонами та чорними цятками на носі, підборідді та/або лобі.
На жаль, деякі спеціалісти готові призначити чистку обличчя (будь-яку: інструментальну, механічну, ультразвукову, комбіновану) навіть у таких випадках. Це може призвести до травмування шкіри, стресу та зниження місцевого імунітету і не завжди є правильним підходом.
Ми як спеціалісти не просто механічно виконуємо процедури або задовольняємо «будь-які капризи за ваші гроші». Ми відповідальні за здоров’я та стан шкіри пацієнтів і не дозволимо їм залишати кабінет з «великим мішком комплексів», якщо клієнти прийшли з однією конкретною проблемою.
Дуже важливо підходити до всіх питань методом аналізу: збирати детальний анамнез, приділяючи мінімум 15 хвилин на проходження всіх пунктів в індивідуальній картці пацієнта, виділити час на фізичне обстеження, розгляд засобів, що використовуються вдома, скласти план лікування та надати правильні рекомендації.
Повертаючись до теми чистки обличчя, важливо пам’ятати, що, як і всі процедури, вона також має показання та протипоказання.
Показаннями до процедури чистки є:
- відкриті комедони – надмірне скупчення себуму у протоці сальної залози, що потенційно може розширювати пору (гіперплазія сальної залози);
- закриті комедони – перший пункт, до якого потрапили кератиноцити, що завчасно не відлущилися та закрили вихід з протоки. Це потенційні прищі (тут може бути віддана перевага хімічній ексфоліації);
- міліуми – не повʼязані з порами та себумом, бо є закупоркою еккринної потової залози; доброякісні кісти, заповнені кератином та іноді змертвілими клітинами.
Ще раз хочемо наголосити, що ані гіперактивність сальної залози, ані зниження пружності, ані тьмяний колір шкіри, на жаль, не коригуються процедурою чистки. Тим паче не є показаннями для процедури чистки звуження пор та вугровий висип. Навіщо зайвий раз травмувати шкіру, якщо це все можна скоригувати правильно підібраним домашнім доглядом?
Давайте згадаємо університетський матеріал, а саме, навіщо людині потрібні сальні залози та себум, від якого ми так хочемо позбавитися під час чистки та відпустити пацієнта з пустими порами?
«База» для косметолога
Себум – це секрет сальної залози, що складається з тригліцеридів, ефірів воску, скалену, жирних кислот, холестеролу, фосфоліпідів, гліцерину, що виробляється сальними залозами. Він виконує важливі функції: зволожувальну (запобігає TEWL – трансепідермальній втраті вологи); барʼєрну (захист від негативних факторів довкілля); бактерицидну (ненасичені жирні кислоти перешкоджають розмноженню патогенної мікрофлори та розвитку запальних процесів); видільну (разом із секретом сальних залоз на поверхню епідермісу виводяться токсини, лікарські речовини та продукти метаболізму); антиоксидантну (нейтралізація дії вільних радикалів завдяки сквалену); регуляторну (підтримка кислотно-лужного балансу шкіри завдяки жировій плівці + поту + вуглекислому газу; бере участь у терморегуляції).
Тобто головна функція себуму – це захист шкіри, підтримка гідро-ліпідної мантії, місцевого імунітету, а ми беремо та знищуємо її своїми недоречними маніпуляціями.
Якщо робити екстракцію себуму з кожної пори, щоб досягти цього розрекламованого «ідеально-досконало-чистого носу», то в результаті отримаємо процес, коли шкіра починає виробляти ще більше себуму. Знов працює захисний механізм. Ми прибрали захист, пішов імпульс в мозок, що немає належного захисту, шкіра у стані зневоднення, і мозок посилає сигнал сальній залозі, що треба виробити ще більше захисного природного зволожувача – шкірного сала. Чому так відбувається? Описаний процес запускається для того, щоб не впав місцевий імунітет і не активізувалась патогенна флора.
Тому перше ускладнення, про яке необхідно попередити, – це виникнення запальних елементів протягом першого тижня після процедури.
Наступне, на що треба звернути увагу: якщо наприкінці отримуємо гіперсекрецію сальними залозами себуму, то зворотними результатами від процедури чистки будуть зайвий жирний блиск, розширені, заповнені себумом пори, зневоднення шкіри, збільшення кількості запальних елементів.
Таким пацієнтам косметолог має розповісти про важливість етапу очищення, яке складається з поверхневого (щоденний основний догляд) та глибокого (щотижневий додатковий догляд).
В кабінеті косметолога наглядною демонстрацією для таких пацієнтів стане просто правильно очищена шкіра – доглядова процедура, після якої, подивившись у дзеркало, пацієнт може впевнитися, що всі його запити закриті: чисті без чорних цяток ніс/лоб/підборіддя, світлий колір шкіри обличчя, а при довготривалому правильному домашньому догляді – відсутність закритих/відкритих комедонів, тьмяності, вирівнювання дрібних зморшок, звуження пор, зменшення кількості запальних елементів (бо їх кількість регулюються внутрішніми процесами в організмі).
Не заперечуємо, що дійсно бувають ситуації, коли є прямі показання та необхідність у процедурі чистки, тоді працюємо безпосередньо з вищеперерахованими показаннями (залишаючи сальні нитки у спокої).
Тепер ви самі можете відповісти на питання, чи доречна настільки досконала чистка і як допомогти пацієнтам зробити правильний вибір.