Апаратні техніки корекції овалу обличчя
Показання та переваги методик
Стислий огляд апаратних технік корекції овалу обличчя. Розглянемо, які апаратні методики лікар може використати у своїй практиці.
Єгор Колодченко, к. м. н., головний лікар клініки лазерної косметології «Когерент», президент Асоціації лазерної медицини та косметології (Україна)
Сучасна естетична медицина має на озброєнні цілу низку хірургічних та нехірургічних методів корекції проявів старіння шкіри. Суть більшості з них – зміна оптичних властивостей поверхні шкіри (пілінги, лазерне шліфування), зміна об'єму, тургору та насиченості дерми водою, відновлення шкірного каркасу (мезотерапія, біоревіталізація, ін'єкційна корекція, мезоніти), блокада мімічних м'язів препаратами ботулотоксину, міостимуляція, масаж тощо.
2007 року жителі США витратили близько 12,5 млрд доларів на косметичні процедури в естетичних клініках. Тоді ж було проведено близько 11,9 млн хірургічних та нехірургічних косметичних процедур корекції зовнішності. При цьому за десять років (з 1997 року) загальна кількість косметичних процедур у США збільшилася на 465%, число хірургічних процедур – на 118%, а кількість нехірургічних – на 764%. Тобто частка неінвазивних маніпуляцій значно зросла, що відповідає сучасним вимогам ринку. Інакше кажучи, якщо ще десять років тому хірургічні процедури були так само затребувані, як і косметичні, то зараз їхня частка в обороті естетичної індустрії не перевищує 18%, а частка апаратних (насамперед лазерних) та малоінвазивних маніпуляцій багаторазово зростає.
IPL
Пошук нових можливостей омолодження спрямовано на розробку методик, які б забезпечували максимальну ефективність процедури при мінімальному ризику побічних ефектів, травматизації пацієнта та прискоренні реабілітаційного періоду. Тому сучасні методи неабляційного омолодження завойовують дедалі більшу популярність у світі і користуються попитом. Абсолютним лідером в естетичній медицині на сьогодні є метод неінвазивного фотоомолодження для встановлення IPL, розроблений та описаний 2000 року компанією ESC Medical, США (Bitter, 2000, Goldberg, 2000).
Апарати, що використовуються для неабляційного лазерного омолодження, генерують довжину хвилі від 500 до 1 200 нм (тобто жовто-зелений та найближчий інфрачервоний діапазон), що відповідає максимальним пікам поглинання світла гемоглобіном, меланіном та водою, що міститься в судинах та інших шкірних структурах.
«Нагріті» ендотеліоцити судин шкіри секретують медіатори запалення, внаслідок чого збільшується кількість імуноцитів (гістіоцитів, опасистих клітин), а також фібробластів, які збільшують вироблення попередників колагену (TGF1 та ін.) та провокують каскадний процес збільшення кількості ендогенного кола. Наслідком курсу процедур стає покращення кольору, підвищення тургору шкіри та ліфтинговий ефект.
Безін'єкційна мезотерапія
Не менш популярним методом корекції вікових змін є безін'єкційна мезотерапія – неінвазивна, швидкодіюча, безпечна та високоефективна методика, яка є альтернативою класичній мезотерапії. Суть її полягає в ослабленні зв'язків між десмосомами епідермісу під впливом високочастотного струму, що підвищує проникність шкіри для активних компонентів лікувальних коктейлів у 20–30 разів та в активації трансдермальної доставки у тканини спеціальних сумішей з натуральних компонентів, до складу яких входять гідролізовані колагени, еластин і гіалуронова кислота.
Можна сказати, що безін'єкційна мезотерапія по праву вважається найефективнішою та найсучаснішою процедурою для вирішення проблеми старіння, зволоження й підтяжки шкіри в області обличчя, зони декольте та грудей, ефективно бореться з проблемою другого підборіддя. Ідеальна методика для лікування целюліту на всіх стадіях, локального ожиріння, в'ялості, розтяжок і зморшок. Це єдиний вид мезотерапії, який не шкодить навіть зовсім юним дівчатам, мета яких – зволоження шкіри після засмаги.
Переваги цієї методики:
- процедура проводиться без найменшої травми тканин;
- гігієнічність і стерильність, відсутність голок, жодних слідів уколів чи проявів запалень;
- введення коктейлів на регульовану глибину;
- концентрація речовини, що вводиться – понад 90%;
- можливість введення низько- та великомолекулярних речовин.
У клітинах шкіри внаслідок попадання гідролізованого колагену та еластину будуються власні, рідні шкірі колаген та еластин. А гіалуронова кислота має виражену зволожувальну дію.
Лазерна біоревіталізація
Ще краще проникнення великих молекул гіалуронової кислоти в дерму відбувається за допомогою лазерного випромінювання в інфрачервоному діапазоні. Найновіші розробки у косметології – діодні лазери (635–660 нм) для проведення лазерної біоревіталізації.
В основі механізму впливу на тканини низькоінтенсивних лазерів ближнього інфрачервоного спектру лежать процеси, що відбуваються на клітинному та молекулярному рівнях.
На клітинному рівні відбувається:
- активація ядерного апарату клітин, системи «ДНК-РНК-білок»;
- активація окисно-відновних, біосинтетичних процесів та основних ферментативних систем;
- збільшення утворення макроергів (АТФ);
- збільшення мітотичної активності клітин; активація процесів розмноження;
- відновлення K-Na-транспорту всередині та поза клітиною;
- підвищення синтезу колагену й еластину.
Результатом впливу холодного червоного лазерного світла на тканини та організм загалом є:
- збільшення поглинання тканинами кисню;
- підвищення швидкості кровотоку;
- зменшення інтенсивного набряку та напруження тканин;
- зниження рецепторної чутливості;
- зменшення тривалості фаз запалення;
- збільшення кількості нових судинних колатералей;
- активація транспортування речовин через судинну стінку.
Внаслідок цих процесів відбувається:
- зменшення інтерстиціального та внутрішньоклітинного набряку, що пов'язано з підвищенням кровотоку в тканинах, активацією транспорту речовини через судинну стінку, а також інтенсивним формуванням капілярної мережі;
- зниження рецепторної чутливості тканин, що є наслідком зменшення їх набряклості, і навіть дією прямого лазерного променя на нервові закінчення;
- знеболювальна дія внаслідок зниження рецепторної чутливості, зменшення інтерстиціального набряку та напруження тканин.
Клінічно після процедур лазерної біоревіталізації очікується зменшення вираженості дрібних зморшок і глибини великих зморшок, підвищення ступеня гідратації шкіри, підвищення тургору, еластичності тканин, покращення зовнішнього вигляду шкіри (здоровий колір обличчя, сяйлива шкіра).
Основні показання для застосування апаратних методик корекції:
- догляд за зрілою шкірою, профілактика старіння, корекція зморшок;
- чутлива шкіра;
- «шкіра курців» («стресова шкіра»);
- в'яла, суха та стоншена шкіра;
- дрібнозморшкуватий тип старіння шкіри;
- локальні вікові зміни шкіри в періорбітальній та періоральній областях;
- симптомокомплекс набряків тканин обличчя;
- підготовка шкіри до інтенсивного ультрафіолетового опромінення (відпочинок на півдні, відвідування солярію);
- відновлення шкіри після інтенсивної дії ультрафіолетових променів;
- потенціювання та пролонгація ефекту філерів на основі гіалуронової кислоти;
- підготовка до травматичних втручань, таких як серединні та глибокі пілінги, мікродермабразія, пластичні операції;
- реабілітація після агресивних процедур;
- лікування папуло-пустульозної стадії акне, звуження пор;
- корекція рубців (як самостійного методу, так і комплексної терапії).
Безопераційний лазерний ліполіз
Безопераційний лазерний ліполіз – це унікальна процедура корекції овалу обличчя, яка за ефективністю поступається лише оперативному аналогу.
В естетичній медицині вплив на жирові клітини червоного холодного лазера 635–660 нм відомий із 2009 року – саме тоді вчені Німеччини вперше виявили позитивний вплив цієї довжини хвилі на зменшення обсягу адипоцитів. Було з'ясовано, що під впливом низьких енергій лазера (35–100 мВт/см кв.) червоного діапазону на жирові клітини активуються фотохімічні реакції з викидом пулу вільних радикалів, що забезпечує сильний ліполітичний ефект.
Клінічно це виявляється у значному зменшенні локальних жирових відкладень лише за 6–8 сеансів. У тому числі зменшуються відкладення жиру, які неможливо було скоригувати стандартними ліполітичними методиками: LPG, масажем, обгортаннями, косметикою тощо.
2012 року цей напрям отримав назву «лазерний ліполіз». Декілька сеансів впливу лазерного випромінювання за стандартним протоколом на ділянки скупчення жирової тканини дають приголомшливі результати. Так, без необхідності проводити евакуацію жирових відкладень можна розчиняти об'єми до 100 мл, а вміст зруйнованих адипоцитів самостійно елімінується з місць скупчення лімфатичних судин протягом 1-2 тижнів. Завдяки цьому можна вирішувати такі проблеми, як ліполіз зони другого підборіддя, нижньої третини обличчя та невеликих за об'ємом (до 100 мл) жирових відкладень на тілі й кінцівках (наприклад, в області колін, плечей), що досить резистентно до стандартних масажних методик або надто травматично при оперативному втручанні.
***
Безумовно, сучасна косметологія – це насамперед прагнення дати високотехнологічне вирішення естетичних проблем з мінімальними ризиками та переважно неінвазивним шляхом. Грамотний фахівець на нинішньому етапі розвитку технологій не може успішно конкурувати, якщо не прислухається до трендів у галузі та не застосовує хоча б одну-дві апаратні методики корекції стану шкіри.
Ін'єкційні й оперативні методики продовжуватимуть втрачати позиції в майбутньому, оскільки пов'язані з порушенням цілісності шкіри, необхідністю підвищеного постпроцедурного контролю з боку фахівця, ризику інфікування та реакцій відторгнення. Безін'єкційні та лазерні методики ж, навпаки, тільки розвиватимуться і зміцнюватимуть свої позиції, оскільки відповідають прагненню до безпечних, нетравматичних підходів до корекції стану шкіри найбільш фізіологічним шляхом, без ризику інфікування і тривалого періоду відновлення.
Ця стаття є частиною спецпроєкту «АПАРАТНА МЕДИЦИНА»
Вперше опубліковано: KOSMETIK international journal, №4 (58) / 2014, стор. 76-80
Читайте також