Юридична консультація: підстави проведення перевірок салонів ПМ

На замітку майстрам перманентного макіяжу

Logo

Відкриття кабінету перманентного макіяжу ⎼ завдання не складне, але відповідальне, що вимагає дотримання та обліку деяких юридичних аспектів.

Андрій Євстигнєєв , адвокат, кандидат юридичних наук, доцент, сертифікований експерт Національної асоціації адвокатів України, директор офісу RSP International в Україні

Відкриття кабінету перманентного макіяжу ⎼ завдання не складне, але відповідальне, яке вимагає дотримання та обліку деяких юридичних аспектів, від яких багато в чому залежатиме законність вашої діяльності в майбутньому. Проте відкрити салон – півсправи, щонайменше важливо розвивати його діяльність, у процесі чого можливі контакти з контролюючими органами, про підстави для яких бажано знати заздалегідь. Спробуймо розібратися поетапно.

Чим регулюється

Основні положення щодо проведення перевірок підприємців містяться у Законі України "Про основи державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

Законом передбачено проведення планових та позапланових перевірок. Важливо, що виключно законами встановлюються органи, які уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, а також види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю).

Тому посилання контролерів на будь-який інший документ, який встановлює зазначений перелік органів та види діяльності, крім законів, не можуть надавати права на проведення перевірки.

Підстави для планових та позапланових перевірок

Планові контрольні заходи здійснюються відповідно до річних планів, що затверджуються відповідним органом державного нагляду (контролю) не пізніше 1 грудня року, що передує плановому. Внесення змін до річних планів здійснення заходів державного нагляду (контролю) не допускається, крім випадків зміни найменування суб'єкта господарювання та виправлення технічних помилок.

Плановим періодом вважається рік, що обчислюється з 1 січня до 31 грудня планового року.

Плани здійснення заходів державного нагляду (контролю) на наступний плановий період повинні містити дати початку кожного планового заходу державного нагляду (контролю) та строки їх виконання. При цьому плани перевірок підлягають офіційному опублікуванню на сайтах відповідних контролюючих органів. Тому про проведення планової перевірки суб'єкт господарювання може дізнатися наперед.

Протягом планового періоду здійснення більше одного планового заходу державного нагляду (контролю) в одного суб'єкта господарювання одним і тим самим органом державного нагляду (контролю) не допускається.

Внесення одного і того ж суб'єкта господарювання до планів здійснення заходів державного нагляду (контролю) кількох органів державного нагляду (контролю) є підставою для проведення щодо такого суб'єкта господарювання комплексного планового заходу державного нагляду (контролю). Річний план проведення комплексних (кількома одночасно) перевірок підлягає розміщенню на сайті Державної регуляторної служби України до 15 листопада року, що передує плановому.

Позапланові перевірки можливі за наявності однієї з таких підстав для їх проведення:

  • подання суб'єктом господарювання письмової заяви до відповідного органу державного нагляду (контролю) про здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням;
  • виявлення та підтвердження недостовірності даних, заявлених суб'єктом господарювання у документі обов'язкової звітності;
  • перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень чи інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за наслідками проведення попереднього заходу органом державного нагляду (контролю);
  • звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їх) правам, законним інтересам, життю або здоров'ю, навколишньому середовищу або безпеці держави, з додатком документів або їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності). Іншими словами, провести позапланову перевірку за скаргою особи можна лише в тому випадку, якщо така особа була вашим клієнтом і їй завдано шкоди, що має бути підтверджено.

Хто уповноважений перевіряти

Перевірити роботу салону перманентного макіяжу теоретично можуть:

  • органи Державної служби з питань безпеки харчових продуктів захисту прав споживачів – щодо дотримання санітарного законодавства, законодавства про захист прав споживачів;
  • органи Державної служби праці – з питань дотримання законодавства про працю, у тому числі щодо офіційного оформлення трудових відносин із працівниками;
  • органи Державної служби з надзвичайних ситуацій – з питань дотримання протипожежного законодавства.

Важливо відзначити, що положення закону не поширюються на проведення податкових перевірок, яким присвячено відповідні положення Податкового кодексу.

Матеріал вперше був опублікований у журналі Permanent №4(8)/2017

Читайте також