Як довго тримається пігмент у шкірі? Міф про перманента

Багато хто думає, що татуаж — це назавжди. Розвінчуємо міфи

Logo

Щоб розуміти, чому вицвітає татуювання та перманентний макіяж втрачає колір, потрібно знати, чим є пігмент для організму і що відбувається з фарбою у шкірі.

Навіть ті, хто носить татуювання відносно недовго, знають, що добротність татуювання з часом змінюватиметься: вона ніби вицвітає. Чому це відбувається? Щоб розуміти механізм цього явища, потрібно знати, чим є пігмент для організму та що відбувається з фарбою у шкірі.

Пігменти у шкірі: як реагує організм

У пігментів для татуажу дуже складний склад, але основним компонентом є безпосередньо барвник, що надає шкірі кольору. Щоб отримати необхідний відтінок пігменту для тату, у його складі певної пропорції можуть змішати від трьох до десяти барвників.

Складові елементи, що входять фарбу та надають пігментам певні властивості, легко вступають в обмін речовин. З цього правила є один виняток - цього не можна сказати про частинки барвника, які сприймаються імунною системою організму як сторонні частки. Через це запускається процес фагоцитозу, частки барвника поглинаються клітинами імунної системи – макрофагами, після чого вони викидаються у лімфатичну систему та виводяться з організму. На ефективність фагоцитозу впливають величина частинок та вид пігменту для татуажу. Тому різні барвники виводяться з організму з різною швидкістю. Знання даних процесів дає розуміння того, в чому причина зміни пігменту для татуажу в процесі його «шкарпетки»: поступово змінюється пропорція, в якій були змішані різні барвники спочатку, і це призводить до зміни кольору пігменту в шкірі.

Атаки макрофагів відносно легко можуть витримати лише особливо великі частки барвника, як і досить тверді їх скупчення, потім набуває чинності решта механізму реакції імунної системи на присутність сторонніх тіл в організмі. Частинки барвника закриваються особливою білковою оболонкою, яка ізолює від організму. З одного боку, білкова оболонка заважає можливому агресивному впливу стороннього тіла на організм, з іншого – перешкоджає активній дії фагоцитів.

Ефективність утворення захисної оболонки суттєво відрізняється у різних людей. Тому в одних рівень якості татуювання зменшується швидко, а в інших займає більш тривалий час.

Тату та перманентний макіяж: чи є відмінності?

По своїй суті, перманентний макіяж – те саме татуювання. І механізми реакції організму на вторгнення сторонніх частинок при виконанні татуювання та перманентного татуажу ідентичні. Але ефективність подібних процесів при татуюванні та перманентному макіяжі відрізняється з кількох причин.
По-перше, поверхневе капілярне кровопостачання шкіри та глибоких шарів епідермісу на обличчі у багато разів рясніша, ніж на поверхні тіла. По-друге, глибина занурення голки при татуюванні більша, ніж при перманентному макіяжі, тому повне насичення шкіри фарбами при татуюванні теж значніше. І, нарешті, елементи барвника для татуювання частіше більші, ніж елементи пігментів для перманентного макіяжу.
Перша з усіх перерахованих причин – найвагоміша. Саме через розвинену капілярну мережу у верхньому шарі шкіри якість перманентного макіяжу знижується швидше, ніж у татуювання, нанесеного на тіло.
Також нагадаємо, що у різних людей барвник видаляється з організму з індивідуальною швидкістю. Це також обумовлено трьома причинами. По-перше, кровопостачання верхнього шару шкіри не єдине і в однієї людини може відрізнятися на різних ділянках шкіри. По-друге, успішність утворення білкової оболонки також особлива. По-третє, відрізняється реакція повного комплексу клітин імунної системи на наявність чужорідних тіл як частинок барвника.

Як зберегти якість татуажу?

Найчастіше буває, що клієнтці на повторну корекцію потрібно приходити до свого майстра раз на 1-2 роки. Проте трапляються випадки, коли якість перманента відчутно падає вже за півроку. Це може бути пов'язано як із названими вище причинами, так і з тим, що після початкової процедури не було виконано процедуру корекції. Перманентний макіяж – це часто результат 2-3 процедур. Додаткові процедури забезпечують більш рівномірне поширення пігменту у шкірі та більшу стійкість татуажу.

Клієнтка може бути задоволена результатом після однієї процедури лише у двох випадках – або входить у ту щасливу меншість, у яких 100% приживаність пігменту, або вона не збирається носити татуаж тривалий час. Майстер у будь-якому випадку зобов'язаний поінформувати, що приблизно через 30 днів після першої процедури клієнтці потрібно буде оглянути. Оцінивши через цей час рівень роботи, фахівець побачить те, чого клієнт не бачить. І зможе дати прогноз, наскільки вірогідною буде велика втрата пігменту шкірою протягом найближчих місяців на деяких ділянках.

Наскільки важлива правда

Майстер перманентного макіяжу психологічно має налаштувати клієнтку, що їй може знадобитися приходити на корекцію татуажу щороку. Турбує той факт, що часто татуаж дискредитує себе не тільки через великий відсоток шлюбу, що виходить з-під машинок недосвідчених фахівців, а й через завищені очікування клієнток щодо термінів збереження результатів татуажу. Прочитавши в рекламі несумлінних майстрів «Перманентний макіяж до трьох років» або щось подібне, клієнт налаштовується отримати гарантію якості роботи хоча б на три роки. Досвідчені фахівці знають, що це не реально і далеко від правди, але найгірше, коли клієнт не отримує обіцяного.

Кожному спеціалісту доводилося спілкуватися з клієнтками, які прийшли виправити чи видалити неякісний макіяж. Іноді, записавшись на видалення, клієнтки приходять з результатом попередньої процедури, яка потребує корекції, і не більше. Це відбувається тому, що клієнта ввів в оману недостатньо освічений майстер, і вони не наважуються вчасно прийти на процедуру корекції. У результаті, розчарована, вирішує позбутися того, що «носила» на своїй особі кілька років, виправляючи неякісний, на її думку, макіяж декоративною косметикою.

Експерти наполягають на тому, що перманентний макіяж проводиться не для того, щоб клієнт повернувся до фахівця через 3-5-7 років. Краще, після набагато коротшого проміжку часу, виявити у своєму татуажі якусь втрату якості і вчасно прийти для його підтримки - корекції. За статистикою, клієнтки приходять у салон на підтримуючу процедуру один раз на 1-3 роки. Цей інтервал залежить від особливостей імунної системи, від рівня уважності клієнтки до якості перманентного татуажу та її організованості. І якщо перший фактор фахівцям не підвладний, то другий та третій – повністю в руках майстра. Фахівець, зацікавлений у тому, щоб усі його клієнтки ходили як наочна реклама його роботи, завжди своєчасно зателефонує та запросить на консультацію. В результаті у виграші обидві сторони, і перманентний макіяж виглядатиме на обличчях ваших клієнтів так, як потрібно протягом усього життя!

Читайте також