Видалення перманентного макіяжу ремувером: особливості препаратів
Як відбувається процес видалення ремувером та види ремуверів
Що таке ремувер? Навіщо він призначений і як працює на видалення перманентного макіяжу? Багатьох, хто шукає альтернативу лазерному видаленню, напевно цікавлять ці питання
Алеся Хохлова , художник, майстер-викладач перманентного макіяжу та художнього татуювання, засновник школи-студії перманентного макіяжу та художнього татуювання Millecenta (www. millecenta.com , тел.: +3 7529 171-17-71), автор унікальної методики «5 крокова система навчання перманентному макіяжу», автор системи навчання Inkjecttechnique: Ink-Technique + InjectTechnique (Ink-Technique – робота з кольором у перманентному макіяжі), творець та розробник системи колірних кіл Хохлової А. М. (колір у перманентному макіяжі)
Що таке ремувер? Навіщо він призначений і як працює на видалення перманентного макіяжу? Багатьох, хто шукає альтернативу лазерному видаленню, напевно, цікавлять ці питання.
По суті ремувери - це суспензії, здатні зв'язуватися зі стабілізованими в шкірі молекулами пігментів і виводити їх з тканин шкірного покриву. Залежно від активного компонента розрізняють кислотні, соляні та лужні ремувери. Кислотні поділяють на три основні групи: однокислотні, двокислотні, мультикислотні. Ще одна класифікація кислотних ремуверів: однофазні, двофазні, трифазні. Лужні ремувери однофазні.
Деякі лужні ремувери виробники та майстри називають оксидними, оскільки основною діючою речовиною ремуверу є оксид кальцію (СaO – негашене вапно).
Склад ремуверу виробник повинен вказувати на банці препарату.
Види ремуверів
Ремувери, що мають у своєму складі кислоти , проникають у місце скупчення стабілізованого пігменту, зв'язуються з молекулами пігменту, руйнують зв'язок між ними та клітинами шкіри та сприяють їх екстрадиції з тканин при впливі апаратом або ручною маніпулою. Кислоти за своєю суттю є речовинами, що згортають. Тому на шкірі під впливом ремуверів на кислотній основі завжди утворюється досить щільний струп (кірка).
Ремувери, що містять у своєму складі солі важких металів сьогодні заборонені до застосування. Натомість, сучасні виробники включають до складу ремуверів на сольовій основі концентрат морської солі.
Тут все залежить від концентрації солі. Якщо сіль потраплятиме на ранову поверхню у вигляді розчину з концентрацією 0,9% (як у плазми крові, тому такий розчин називається фізіологічним), то жодних неприємних наслідків для рани не буде. Більше того, подібний розчин використовується для промивання ран в офіційній медицині. Щоправда, для цілей видалення пігментів із тканин вплив теж буде нульовим. Дещо більша концентрація солі в розчині 3-5-10% (гіпертонічний розчин) при зовнішньому застосуванні добре виводить гній, має протимікробну дію. Але для цілей виведення пігментів також марна. Якщо сіль у чистому вигляді потрапляє на відкриті рани, вона викликає дегідратацію (розчиняючись, забирає воду з клітин організму) – від цього клітини руйнуються. Тому ймовірність шрамування при застосуванні сольових ремуверів досить висока.
Ремувери на основі лугів , таких як гідроксид натрію, калію, кальцію застосовують при хімічному видаленні пігментів будь-якої складності. Якщо кислоти є речовинами, що згортають, то луги — розріджуючі.
При застосуванні лужних ремуверів ймовірність шрамування чи запалення можлива лише за грубого порушення клієнтом правил догляду після процедури. Крім того, місце, де видалявся пігмент, слід змащувати спеціальними засобами на олійній основі, завдаючи їх дуже тонким шаром.
Неякісний ПМ: особливості видалення лазером та ремувером
Проаналізуємо деякі популярні фірми: Rejuvi, ремувер А. Cивака Recolor IX, ремувер A. Shakova (ремувер Шахова AS-Pigments, ремувер Аліни Шахова), ремувер Pigment Off. Всі представлені препарати - лужні ремувери з основною речовиною, що діє, CaO.
Характеристики лужних ремуверів
Оксид кальцію хімічно активний, енергійно реагує з водою, виділяючи велику кількість тепла: СаO + H2O = Са(OH)2;
реагує з оксидами неметалів: СаO + SO2 = CaSO3;
розчиняється в кислотах: CaO + 2HCl = CaCl2 + H2O.
Оксид кальцію виходить:
- при взаємодії простих речовин: 2 Ca + O2 = 2 CaO;
- при термічному розкладанні гідроксиду та солей деяких кисневмісних кислот: 2Ca(NO3)2 = 2CaO + 4NO2 + O2.
Оксид кальцію не взаємодіє з оксидами металів, тому ми не можемо робити висновок про те, що він руйнує частинки пігменту, як описують виробники і раніше затверджувалося у багатьох школах на навчанні з видалення перманентного макіяжу. Оксид кальцію, який міститься в ремувері, вступає в реакцію з водою (вона міститься в лімфі): СаO + H2O = Са(OH)2. Лімфа – компонент внутрішнього середовища організму, різновид сполучної тканини, є прозорою рідиною; лімфу, що виділяється з дрібних ран, називають у просторіччя "сукровиця".
Таким чином, після реакції виходить білий сухий порошок, який ми спостерігаємо в процесі видалення перманентного макіяжу. Порошок складається із дрібних кристаликів, а при взаємодії з водою ми спостерігаємо процес розчинення.
В результаті клієнт відчуває в області видалення іноді печіння, оскільки згідно з хімічною формулою виділяється велика кількість тепла і під час цієї реакції утворюється гідроксид кальцію Ca(OH)2.
Оксид кальцію бере участь у розщепленні жирів та поглинанні вологи.
Майстри перманентного макіяжу повинні розуміти, що концентрований склад гашеного вапна (склад лужного ремуверу) не бажано залишати «для більшої ефективності» понад рекомендований час на шкірі клієнта в процесі видалення і після, оскільки це може викликати опіки на шкірі.
Гідроксид кальцію Ca(OH)2 (гашене вапно) – біла кристалічна речовина, що кристалізується в гексагональній кристалічній решітці. При нагріванні до 580 С розкладається: Са(OH)2 = СаO + H2O. Гідроксид кальцію поглинає вуглекислий газ і твердне, утворює карбонат кальцію. Тому в процесі видалення ремувером (в даному випадку – лужним) ми спостерігаємо вибілювання на шкірі та моментальне утворення білої скоринки.
У воді мало розчинний, є сильною основою.
Реагує з кислотами: Ca(OH)2 + 2HCl = CaCl2 + 2H2O;
з оксидами неметалів: Ca(OH)2 + 2CO2 = Ca(HCO3)2; Ca(OH)2 + CO2 = CaCO3 + H2O;
бере участь у реакціях обміну: 3Ca(OH)2 + 2FeCl3 = 2Fe(OH)3 + 3CaCl2; Ca(OH)2 + 2NH4Cl = CaCl2 + 2NH3 + 2H2O.
Гідроксид кальцію виходить при розчиненні кальцію та оксиду кальцію у воді, при взаємодії солей кальцію зі лугами: Ca(NO3)2 + 2NaOH = Ca(OH)2 + 2NaNO3.
Гідроксид кальцію Ca(OH)2 – основна речовина, що діє, в ремувері Reviving (ремувер Ревайвінг).
Гідроксид кальцію і оксид кальцію – це речовини, які нам дозволяють у процесі видалення змішувати інгредієнти, що не змішуються (по-іншому їх називають емульсіями). Завдяки їм речовини, що були у складі пігменту, вільно переміщуються.
У складі деяких ремуверів (ремувер Шахова, ремувер Сивака) присутня бензойна кислота . У цих ремуверах бензойна кислота виконує своє призначення нейтралізації лугу.
Бензойну кислоту застосовують у медицині при шкірних захворюваннях, як зовнішнє антисептичне (протимікробне) та фунгіцидне (протигрибкове) засоби.
Інші компоненти ремувер виконують допоміжні функції. Наприклад, оксид цинку знімає запалення, гліцерин зволожує та утримує вологу, оксид магнію підсушує шкіру.
Триетаноламін (ТЕА) – нейтралізуючий агент, присутність якого у складі ремуевера покращує фізико-хімічні властивості та термін зберігання речовини (міститься у ремувері Шаховій та Сівака). З іншого боку, цю речовину часто критикують через потенційну токсичність і канцерогенність. Давайте розберемося, наскільки доречний триетаноламін у складі ремуверу, як виявляються його властивості, і наскільки може бути небезпечний для шкіри?
Триетаноламін – це низькомолекулярний аміноспирт, який широко використовують у косметичній промисловості як основа у виготовленні мила, емульгатор олій, а також буферний та нейтралізуючий агент.
У складі ремуверу ТЕА виступає як регулятор кислотності, виконує функції очищаючого і пенящегося агента. У процесі видалення з допомогою розчиняються забруднення. Триетаноламін сприяє, так би мовити, вимиванню частинок пігменту зі шкіри.
ТЕА видобувають синтетичним способом – його одержують шляхом окисної реакції етилену з аміаком. У чистому вигляді це в'язка безбарвна або блідо-жовта рідина, що іноді віддає запахом аміаку. ТЕА добре розчиняється у воді, олії, спирті, ацетоні, проте слабо розчинний у вуглеводнях та ефірах. У поєднанні з кислотами утворює солі.
Аналізуючи ремувер Pigment Off, зауважимо, що у його складі присутній гідроксид натрію (Sodium Hidroxide) – сильний луг, гідроксид калію (Potassium Hidroxide) – луг. Тому можна стверджувати, що це також лужний ремувер.
Гідроксид натрію у складі ремуверу здатний роз'їдати органічні речовини та оксиди заліза; утворює натрієві солі жирних кислот, які мають миючу дію.
Гідроксид калію (у певній концентрації) у складі ремуверу виконує дію, що очищає, виступає як регулятор кислотності, але у великій кількості може викликати опіки.
Інші компоненти Pigment Off виконують допоміжні дії. Використовуючи цей ремувер, майстру перманентного макіяжу слід спостерігати клієнта, оскільки компонентів дуже багато і можливий прояв алергічної реакції на один із компонентів у клієнта.
Висновок
У складі ремуверів (Реджуві ремувер, ремувер А. Сівака) CaO (негашене вапно) руйнує органічні та неорганічні компоненти. Хімічної реакції з частинками фарби та частинками ремуверу не відбувається. Ремувери добре впораються з інверсією пігменту після застосування лазера. CaO при взаємодії з водою утворює луг Ca(OH)2 – гашене вапно. Гідроксид і оксид калію є емульгаторами, які дозволяють змішувати інгредієнти, що не змішуються, у складі ремуверу.
Дія ремуверів засноване на фізичному руйнуванні частинок барвника, коли частина частинок йде з лімфострумом, частина може виноситися в струп, частина руйнується фагоцитами (клітини імунної системи, які захищають організм шляхом поглинання шкідливих чужорідних частинок, а також мертвих або загиблих клітин). У зв'язку з цим відновленню шкіри потрібно тривалий час – 2 місяці.
Ремувери з CaO ефективні, але вимагають делікатної роботи з боку майстра у процесі видалення перманентного макіяжу. Майстеру та клієнту знадобиться кілька процедур, щоб видалити пігмент, оскільки якщо видаляти одну процедуру – можна зробити опіки на шкірі клієнта.
Однозначно говорити, що слід використовувати лише ремувери для ефективного видалення перманентного макіяжу - не професійно. У процесі видалення важливо вдаватися до використання лазерного устаткування. Іноді з процесом видалення ефективніше справляється лазер, іноді – ремувер. Все залежить від складу пігменту і який результат нам потрібний після видалення.
Гарантувати видалення клієнту до чистої шкіри після однієї процедури я не рекомендую. Як правило, у багатьох випадках завжди потрібна не одна процедура. Процедури видалення вимагають багато сил, часу, терпіння з боку клієнта та майстра.
Якщо у вас виникли питання, пов'язані з процедурами видалення, надсилайте свої питання на пошту millecenta@icloud.com
Ця стаття є частиною спецпроекту «Робота над помилками. Видалення перманентного макіяжу»
Ознайомитись з усіма статтями цієї теми ви можете: