Період реабілітації: що може статися після перманентного макіяжу?

Наслідки краси

Logo

Зважившись змінити свою зовнішність за допомогою перманентного макіяжу, пацієнтки повинні бути морально готові не лише до отримання позитивних результатів, але й до тривалого реабілітації.

Ольга Корякіна , лікар-дерматокосметолог, мезотерапевт, спеціаліст anti-age-медицини, член асоціацій UADV, УАЛДВК, МАЕКМ, НДМ (Україна)

Зважившись змінити свою зовнішність за допомогою перманентного макіяжу, пацієнтки повинні бути морально готові не лише до отримання позитивних результатів, але й до тривалого реабілітації. На жаль, досить часто відновлення може супроводжуватися побічними ефектами та ускладненнями. Спочатку давайте згадаємо про те, кому слід утриматися від процедур перманентного макіяжу.

Абсолютні протипоказання

  • інсулінзалежна форма цукрового діабету;
  • хвороби, пов'язані зі значним зниженням згортання крові;
  • тяжкі соматичні захворювання;
  • гострі запальні захворювання;
  • психічні розлади, епілепсія.

Сюди належить наявність келоїдних рубців. У нормі перманентний макіяж не повинен призводити до появи ущільнень або рубцювання шкіри . Глибина пошкодження шкіри при процедурі залишається на рівні верхньої частини дерми (сосочкового шару), при цьому можливість виникнення келоїдного рубця мінімальна. Але ризик келоїдоутворення багаторазово збільшується при найменшому недотриманні технології мікропігментування або при неправильному догляді в період загоєння (спроби передчасно зняти скоринки).

Протипоказанням до ПМ є наявність новоутворень невідомої етіології, онкологічні захворювання . В окремих випадках перманентний макіяж таким клієнтам зробити можна, але тільки з дозволу лікаря. У нашій практиці, наприклад, був такий випадок: перманентний макіяж брів робили лейкемією, що страждає, клієнтці, у якої після курсу хіміотерапії порідшали волоски. Лікарі дали дозвіл на процедуру, побачивши в цьому спосіб боротьби з пригніченим станом своєї пацієнтки. Реабілітація після процедури пройшла у нормальні терміни, без ускладнень.

Відносні протипоказання

Високий артеріальний тиск

Якщо клієнт страждає на гіпертонію, рекомендується виміряти артеріальний тиск перед процедурою і при необхідності прийняти препарат, що знижує тиск.

Вагітність та період годування груддю

Не рекомендується робити перманентний макіяж у першому триместрі вагітності. У другому та третьому триместрах та в період лактації процедуру проводити можна з дозволу лікаря у випадках, коли клієнтка легко переносить процедуру (тобто не потрібно застосовувати знеболювальні засоби).

Множинні алергічні реакції

У цьому випадку має сенс зробити алергічну пробу та перевірити, як буде реагувати організм на знеболювальні препарати, які планується застосовувати в ході процедури, та на пігмент.

Запальні захворювання шкіри у передбачуваній зоні проведення перманентного макіяжу (у період їх загострення)

Вугрова хвороба третього та четвертого ступеня (наявність запально-гнійних вогнищ) та разові вугри (запальна форма захворювання) у стадії загострення є протипоказанням до проведення процедури - слід пройти курс лікування у лікаря-дерматолога.

Герпес на стадії загострення: необхідно пройти курс лікування противірусними препаратами. А ось людям, які страждають частими появами герпетичних висипань на губах, перманентний макіяж буде навіть корисним. По-перше, після процедури відпадає необхідність у частому використанні помади, яка є постійним джерелом подразнення червоної облямівки губ, а іноді й інфікування. По-друге, шкіра губ після перманентного макіяжу дещо ущільнюється, що є на заваді появи висипань герпесу.

період менструації. У цей час значно підвищується кровоточивість та болючість, тому процедуру краще проводити в середині циклу.

Відносними протипоказаннями вважаються також схильність до запальних захворювань кон'юнктиви (слизової оболонки очей) та алкогольне чи наркотичне сп'яніння .

Зверніть увагу : існують рекомендації провести перманентний макіяж повік особам, які страждають на часті кон'юнктивіти, так як це скоротить використання декоративної косметики і, отже, зменшить ймовірність подразнення і запалення слизової оболонки очей. Але перед процедурою в такому випадку необхідно дотриматись деяких умов. Зокрема, якщо кон'юнктивіти мають алергічний характер, має сенс зробити шкірну пробу ⎼ нанести на шкіру за вухом невелику кількість знеболювальної мазі та пігменту. Якщо кон'юнктивіти мають інфекційний характер, потрібно проконсультуватися з офтальмологом та підібрати спеціальні краплі для очей. У період проведення процедури слизова оболонка ока має бути здоровою.

Причини хворобливості під час процедури:

  • використовується високотравматичне обладнання, яке не призначене для проведення процедури перманентного макіяжу (тату-машина або китайська ручка);
  • поганий психологічний контакт із майстром. Мабуть, це один із найважливіших моментів! Чим вище рівень довіри до майстра, тим більше людина розслаблена і тим комфортніше пройде процедура;
  • надто низький поріг больової чутливості. Як правило, зниження порога больової чутливості у жінок спостерігається напередодні менструації, а також у фазі овуляції. Це може бути пов'язані з перенесеними стресами і загальним напругою нервової системи;
  • неправильно підібраний спосіб знеболювання та недостатній арсенал засобів анестезії.

Побічні явища

Це ті неприємні відчуття, які виникають під час або після процедури і, хоча є дискомфортним і небажаним, реальної небезпеки для клієнта не становлять. Найпоширенішим із побічних ефектів вважається набряк. Він завдає найбільше незручностей, змінюючи до невпізнання рис обличчя, і навіть може супроводжуватися хворобливими відчуттями. Проте вживати будь-яких спеціальних заходів для усунення побічних явищ, як правило, не потрібно.

Чому з'являється набряк?

Щоб відповісти на це питання, ми повинні повернутися до розуміння самої природи виникнення набряклості. Перманентний макіяж, або татуаж, є формування нового контуру або форми окремих ділянок особи (губ, повік, брів). Досягається поставлене завдання за рахунок введення в поверхневі шари дерми особливих фарбуючих пігментів, які можуть зберігатися в шкірі від 1 до 45 років. Використання здійснюється спеціальною голкою за допомогою мікропроколів шкіри на глибину приблизно до 1-2 мм. Таке порушення цілісності шкірних покривів у результаті призводить до формування запальної реакції, що веде до утворення припухлостей (набряків).

Фактори, від яких залежить ступінь виразності набряку Індивідуальна схильність клієнта до набряку , зокрема, найбільш схильною до набряків вважається тонка, суха, чутлива шкіра, а також шкіра з вираженою затримкою лімфи, так звана пастозна шкіра;

Спосіб анестезії : наприклад, аплікації мазі «Емла» та ін'єкції стоматологічних знеболювальних засобів, як правило, сприяють появі більш вираженого набряку, ніж застосування рідких та гелевих форм знеболювальних засобів. Хоча найчастіше застосування аплікацій та ін'єкцій буває виправдане потребою у вищому ступені знеболювання;

Глибина та якість введення пігменту . При правильному введенні пігменту (на глибину сосочкової дерми) ушкодження судин буває лише на рівні поверхневого судинного сплетення у сосочковій дермі. У цьому випадку спостерігається дуже незначна капілярна кровотеча, в результаті якої може розвинутися невеликий набряк, який за дуже рідкісними винятками, пов'язаними з індивідуальними особливостями шкіри, повністю проходить через 1224 години. При більш глибокому введенні пігменту можуть пошкоджуватися судини глибокого судинного сплетення, розташовані на нижній межі шкіри, що провокує розвиток значного та стійкого набряку. Ось чому обладнання, на якому працює майстер, має таке важливе значення: тату-машинки та китайські ручки глибоко травмують шкіру, провокуючи значні набряки.

Скільки тримається набряк ?

Увага! У нормі набряк повинен проходити протягом доби і не повинен супроводжуватись сильним почервонінням, свербежем, появою висипів. За наявності вищеперелічених симптомів потрібно повідомити свого майстра і звернутися до лікаря!

Грунтуючись на наведеній інформації, можна дійти невтішного висновку у тому, що утворення незначної припухлості у сфері очей чи губ вважатимуться однією з варіантів нормальної реакції організму. Каталізатором такого явища виступає і сама шкіра обличчя, адже вона відрізняється максимальною чутливістю до таких агресивних впливів.

При цьому слід пам'ятати про те, що набряк після татуажу повік (або будь-якої іншої зони) в нормі зберігається до одного дня (максимум дві доби) і виражений дуже слабко, більше нагадує легку припухлість. Виникаючи за лічені години після процедури, вже за кілька годин він має почати зменшуватися і повільно зникнути.

Звичайно ж, існують численні відгуки про те, що після татуажу очей чи губ набряк зберігається протягом тижня чи навіть місяця. Однак у даному випадку слід відзначити ненормальність реакції та наявність будь-якої помилки: з боку фахівця при проведенні процедури, з боку клієнта під час реабілітації або проблем з боку організму пацієнта.

Причини значної набряклості

З чим може бути пов'язано те, що набряк після татуажу тримається більше кількох днів?

  • Низька якість пігменту, що використовується для татуажу.
  • Підвищена чутливість шкіри, схильність до появи набряку після втручання.
  • Алергічна реакція на пігмент чи знеболювання.
  • Занесення інфекції.

Всі зазначені передумови (крім останньої) формують утворення безпечної, але дуже неприємної тривалої набряклості. Зберігаючись протягом кількох днів чи тижнів, вона завдає маси неприємних відчуттів, змушуючи шукати способи боротьби з такими негативними проявами.

Як прибрати набряк після татуажу?

Подібне питання необхідно обговорити заздалегідь відзначити можливість виникнення набряку, дати кваліфіковані поради з урахуванням індивідуальних особливостей, в такому випадку лікування вдома пройде максимально швидко. Є й універсальні поради, які можна знайти у загальному доступі. Розберемо найпопулярніші з них.

Компреси із сухого льоду . Проводити подібні маніпуляції необхідно протягом кількох хвилин з перервою до 1-2 годин, дуже важливо попередньо помістити лід у суху щільну тканину і лише потім прикладати до ураженої зони. Матеріал, що контактує з особою, обов'язково має бути чистим.

Наступний захід – внутрішній прийом антигістамінних препаратів (проти алергії). Такі лікарські засоби, напевно, є в аптечці у кожного, проте незайвим буде нагадати про необхідність повторно ознайомитися з правилами їх прийому та протипоказаннями.

Застосування крапель «Дексаметазон» : при опуханні повік препарат закапують у вічі приблизно 1 раз на 1–2 години, при проблемі в області губ робляться примочки на основі крапель ⎼ на 5–10 хвилин (уникайте попадання ліків у ротову порожнину);

Альтернативою очним краплям може стати гідрокортизонова мазь . Зверніть увагу: для обробки повік підійде тільки мазь очей, звичайний препарат з аналогічною назвою не повинен потрапляти на слизові оболонки. Наносять засіб тонким шаром 23 рази на добу.

Найрадикальнішим методом є застосування таблеток спрямованої дії . Це може бути преднізолон (знімає набряк), фуросемід (виводить надлишки рідини з організму). На жаль, такі препарати мають достатньо протипоказань і тому підходять далеко не всім.

Крім перевірених рецептів, досить часто можна зустріти відгуки про те, що зняти набряки допомагають народні методи, наприклад чайні пакетики або мазь від геморою. Ефективність таких способів може бути досить високою, проте їх використання може викликати в результаті додаткові ускладнення.

Матеріал вперше був опублікований у журналі Permanent №3/2016

Читайте також