Неодимові лазери: можливості у сфері перманентного макіяжу

Від теорії до практики

2019-04-22
Logo

Лазерні технології проникли в багато сфер життя, і в індустрію краси в тому числі. Давайте розглянемо можливості лазерів стосовно косметології та перманентного макіяжу

Денис Тихорук, генеральний директор компанії Medicalaser

Наталія Добрянська , лікар-дерматовенеролог І категорії, практикуючий косметолог з 2005 року, спеціаліст з лазерних та ін'єкційних технологій, методист компанії Medicalaser

Лазерне випромінювання – це світло, але особливе. Він посилено, його енергія висока. Лазери знаходять застосування у різних сферах діяльності. У цій статті ми розглянемо застосування неодимових лазерів в індустрії краси та їх використання у процедурах видалення татуювань та перманентного макіяжу.

Лазерне випромінювання одержують за допомогою спеціальних пристроїв – лазерів (лазерних випромінювачів). Якщо не вдаватися в технічні деталі і сказати спрощено, лазерний пристрій здатний генерувати енергію у вигляді потужного світла, посилювати це світло і робити його однорідним по довжині хвилі. За рахунок чого створюється виключно велика щільність випромінювання при фокусуванні на невеликій ділянці об'єкта, на який потрапляє лазерний промінь, – наприклад, на шкірі людини.

Лазер має багато корисних властивостей, але для розповіді про застосування лазерів у косметології нам найбільш цікаві такі властивості, як:

  • монохроматичність (строга однорідність довжин хвиль випромінюваного світла), за рахунок чого лазерне випромінювання може поглинатися і впливати на одні речовини, наприклад на пігменти, але при цьому не поглинатися і не впливати на інші речовини, які можуть перебувати в зоні впливу, - на шкіру ;
  • вузькоспрямованість (можливість зробити промінь лазера дуже тонким), за рахунок чого промінь лазера може впливати вибірково на маленькі об'єкти, не торкаючись розташованих поряд – наприклад, руйнуючи пігмент у шкірі, при цьому мінімально впливаючи на тканини, що оточують.

Трохи історії

В 1960 Теодор Майман створив перший робочий лазер, в якому випромінювання генерувалося кристалом рубіна. Саме рубіновий лазер надалі і був вперше використаний для видалення татуювань, але мав недолік - низьку частоту спалахів лазерного випромінювання і велику тривалість спалаху, що вимірювалася мілісекундами, що для косметології було занадто довго.

Далі з'явився олександритовий лазер, у якому випромінювання генерувалося кристалом мінералу олександриту. Подальший розвиток лазерних технологій призвело до появи неодимового лазера, який міцно закріпився в косметології завдяки тому, що має суттєві переваги в порівнянні з рубіновими та олександритовими лазерами.

Nd:YAG – неодимовий лазер, який випромінює інфрачервоне світло такої довжини хвилі, яка дуже добре поглинається пігментами тату, перманентного макіяжу, хромопротеїдами (меланіном шкіри, волосся, гемоглобіном та іншими), а також різними імпрегнаціями у шкірі, будь-яким хромофором, навіть у тому числі аніліновими барвниками та карбоном (вуглецем). Випромінювачем у неодимовому лазері є кристал (кристалічний стрижень) з ітрій-алюмінієвого гранату (YAG), який у процесі вирощування кристала легований іонами неодиму (Nd). Саме добавка неодиму в кристал гранату і надає йому потрібних властивостей для генерації випромінювання, дуже корисного для косметологічних процедур.

У перших моделях неодимових лазерів були недоліки: наприклад, довжина імпульсу була великою - від 3 до 300 мс, і такий довгоімпульсний лазер можна було застосовувати тільки при процедурах на першому фототипі шкіри, оскільки при використанні на 2-5 фототипі виникали опіки. Розвиток неодимових лазерів призвело до появи короткоімпульсних лазерів – безпечних, точних, передбачуваних за результатами, керованих та високоефективних. Саме на їх базі створені лазерні системи для видалення тату та перманентного макіяжу, які міцно зайняли свою нішу у сучасній індустрії краси, у косметології.

Розглянемо сучасні твердотільні неодимові лазери з прикладу лазерних апаратів Nano-Light і Pico-Light.

Принципи роботи сучасних лазерів

У лазерних апаратах Nano-Light та Pico-Light генеруються надкороткі імпульси випромінювання з тривалістю в діапазоні нано- та пікосекунд на основі технології Q-switch. Така дуже коротка тривалість була недоступна в рубінових та олександритових лазерах, які раніше застосовувалися в косметології.

Система генерації та управління лазерним випромінюванням в апаратах з використанням неодимових випромінювачів дає можливість отримати імпульс із довжиною хвилі 1064 нм. Ця довжина хвилі може бути змінена за допомогою спеціальних додаткових насадок-перетворювачів до 755, 532, 355, 266, 213 нм. Можливість отримання такої великої кількості довжин хвиль на виході з одного лазерного апарату дозволяє проводити велику кількість косметологічних процедур.

Принцип дії лазерного випромінювання короткоімпульсних апаратів Nano-Light і Pico-Light на пігмент полягає у впливі саме надкороткого імпульсу лазера, при якому енергія вибірково передається тільки частинкам пігменту (які активно поглинають енергію певної довжини хвилі), але без нагрівання навколишніх тканин. А саме відсутність нагрівання тканин знижує ризик їх ушкодження та подальшого рубцювання. Частинки пігменту дуже швидко і сильно нагріваються, за рахунок чого і руйнуються, дробляться на дрібніші частини, які потім досить просто виводяться з організму людини лімфатичною системою.

Мал. 1. Вплив лазера на частинки пігменту

Нано- та пікосекундні неодимові лазери універсально впливають на скупчення пігменту всіх кольорів та на будь-якій глибині залягання в шкірі, що є ще одним величезним плюсом для їх застосування у косметологічних процедурах видалення тату та перманентного макіяжу. Глибина залягання пігменту у шкірі найчастіше відповідає товщині епідермісу, але іноді він проникає у верхні шари дерми. Товщина шкіри дорослої людини на різних ділянках тіла варіює від 0,5 мм на повіках та губах до 5 мм на тулубі. Промінь неодимового короткоімпульсного лазера сягає мети у разі, навіть якщо пігмент перебуває дуже глибоко, оскільки проникає до 6–8 мм.

Мал. 2. Глибина проникнення пігментів під час процедур

Процедури, які проводяться на неодимових лазерах із технологією Q-switch:

  • видалення тату та перманентного макіяжу різних кольорів;
  • лазерний карбоновий пілінг – «голлівудське чищення»;
  • омолодження фракційним методом;
  • лікування гіперпігментації (тільки на пікосекундному лазері);
  • лікування оніхомікозу;
  • лікування акне, демодекозу та інших дерматологічних захворювань

Матеріал вперше був опублікований у журналі Permanent №3(11)/2018

Читайте також