Зріла шкіра: рекомендації з антивікового догляду

Як за допомогою косметичних засобів та апаратних методів відновити функції шкіри

Logo

Старіння – невідворотній процес чи програма, яку можна перелаштувати? Як правило, стикаючись із фізіологічними проявами віку, людина відчуває досить суперечливі емоції. Але це не привід для неприйняття свого тіла. Навпаки, зріла шкіра гідна особливої уваги – регулярної й методичної.

Резерви систем людського організму вичерпуються, цей процес є природним і незворотнім. Проте в разі надання шкірі вчасної необхідної допомоги вона здатна самовідновлюватися. Поєднання впливу фізичних факторів та косметичних засобів, застосовуваних у косметології, як правило, ефективно вирішують це завдання.

Якщо функціональна діяльність шкіри перебуває в межах середньої норми, можна спробувати втримати її на цьому рівні. В такому випадку суть впливу характеризується такими дієсловами: стабілізувати, зміцнити, врівноважити, підтримати, поліпшити, відрегулювати, адаптувати, скоригувати. А результативність забезпечується комплексними програмами догляду.  

У своїй практиці косметологи часто стикаються з такими проблемами пацієнтів 40+, як в’ялість шкіри, поглиблення зморшок, увиразнення судинного малюнка, поява складок на шиї, втрата окресленості овалу обличчя та контурів тіла тощо.

Мабуть, доволі типовою є ситуація, коли найбільша кількість скарг висловлюється стосовно стану шкіри обличчя, шиї, декольте, стегон і живота. Це так званий зовнішній бік справи, а що ж відбувається «всередині»? 

Процес фізіологічного старіння шкіри містить у собі такі зміни:

  1. Зменшення кількості та зниження активності синтезу фібробластів, і, відповідно, стоншення дерми.
  2. Дезорганізація колагенових волокон і зменшення щільності колагену:
  • колагенові волокна з’єднуються в пучки;
  • зменшується їхня розчинність, резистентність, здатність до зволоження;
  • гальмується синтез молодого колагену фібробластами.

       3. Дегенерація і зниження кількості еластинових волокон:

  • зменшення еластинових волокон у верхніх шарах дерми, втрата ними вертикального положення;
  • руйнування волокон еластазами (ензимами), що призводить до втрати еластичності шкіри.

      4. Ушкодження основної речовини. Зменшення з віком кількості глікозаміногліканів і протеогліканів є причиною зниження рівня води, що проявляється змінами біомеханічних властивостей дерми та дегідратацією.

      5. Васкулярні й лімфатичні зміни, стоншення стінок капілярів, розлади мікроциркуляції.

Різновиди зморшок

Процес в’янення шкіри, як правило, супроводжується появою зморшок, але це не завжди взаємозалежні явища. За походженням зморшки поділяються на кілька категорій: мімічні; зумовлені атрофією шкіри; статичні; зморшки, що виникли під впливом ультрафіолетових променів. Для вибору найефективнішої методики протидії цим явищам треба знати їх характеристики.

Мімічні зморшки утворюються на обличчі в результаті повторюваних скорочень підшкірних м’язів. Як наслідок, шкіра втрачає еластичність, з’являються зморшки на чолі, «гусячі лапки» біля очей, носогубні складки.

Зморшки, зумовлені атрофією шкіри, – це численні тоненькі зморшечки, що мають вигляд неоднорідних рельєфних складок.

Статичні зморшки виникають у результаті розтягнення, обвисання й атрофії шкіри. Часто їх плутають зі складками обвисання.

Зморшки, що виникли під впливом ультрафіолетових променів, являють собою глибокі складки, які розмежовують накопичення актинічного еластозу.

Іншим супутником в’янучої шкіри є зміна судинного малюнка – купероз. Цей доволі поширений патологічний стан капілярів – кінцевих розгалужень артеріальної системи, які водночас слугують початком венозної, зумовлює виражені естетичні недоліки. Зі станом мікроциркуляції безпосередньо пов’язана життєдіяльність клітин. На будь-яке навантаження шкіра реагує появою гіперемії. 

Щоб призупинити процес появи зморшок і стимулювати зворотний його розвиток, необхідні методи, спрямовані на відновлення еластичності шкіри, нормалізацію клітинних функцій, поліпшення стану мімічної мускулатури.

Індивідуальний підхід

Мета естетичного впливу – за допомогою косметичних засобів й апаратних методів відновити функції шкіри пацієнтки, забезпечивши водночас її емоційну рівновагу. Високу ефективність має одночасний догляд за шкірою обличчя, декольте і тіла загалом.

Косметичний догляд за віковою шкірою має бути комплексним і поєднувати професійні процедури у косметолога з домашнім доглядом. Але при кожному типі старіння протокол догляду за шкірою буде відрізнятись:

  • дрібнозморшкуватий тип потребує інтенсивного зволоження, пілінгу (поверхнево-серединні засоби), відновлювальних косметологічних процедур (біоревіталізація, мезотерапія);
  • при м’язовому типі старіння шкірі потрібне зволоження, хімічні пілінги для боротьби з пігментацією, а також лазерні омолоджувальні процедури, філери;
  • при деформаційному типі старіння ефективні пілінги, тонізувальні засоби, фейсбілдінг і скульптурний масаж обличчя;
  • при втомленому типі корисні косметичні засоби з гіалуроновою кислотою, вітамінами та антиоксидантами, неагресивні пілінги, тонізувальний масаж.

Біомеханічна стимуляція

Ефективним методом корекції вікових змін шкіри є застосування біомеханічної стимуляції (БМС).

БМС – метод лікувального впливу механічними коливаннями низької частоти та різної амплітуди, здійснюваними за безпосереднього контакту випромінювача-«вібромодуля» із тканинами пацієнта. Відбувається вибірне збудження механорецепторів шкіри (тілець Мейснера та вільних нервових закінчень), яке зумовлює розширення судин м’язового типу, посилення локального кровотоку і лімфовідтоку, активацію трофіки шкіри і зниження м’язового тонусу, що особливо важливо для розгладження глибоких складок обличчя, які утворюють зморшки. БМС забезпечує поєднаний вплив механічного тиску і магнітного поля за допомогою зворотно-поступальних коливань «вібромодуля». Прилад оснащений змінними насадками: гладенькими для масажу й абразивними для мікрошліфування. Це дозволяє одночасно здійснювати мікродермабразію і механічний масаж шкіри.

Лікувально-косметичні ефекти: глибоке розслаблення, поліпшення рухливості й еластичності зв’язок, очищення шкіри від ороговілих лусочок і комедонів, підвищення її тургору, зниження м’язового тонусу і, як наслідок, розгладження глибоких зморшок чола, верхньої губи та шиї; ліфтинг овалу обличчя (корекція подвійного підборіддя, «бульдожих» щічок).

Показання до застосування в таких програмах догляду за обличчям:

  • в’януча шкіра;
  • наявність комедонів;
  • жирний тип шкіри.

Під впливом мікрострумової терапії стимулюється регенераторна функція клітин епідермісу, в результаті чого відновлюється його здатність утримувати вологу. На рівні дерми активізується діяльність фібробластів, синтез глікозаміногліканів та колагену, а також посилюється ферментація колагеназами нефункціонального колагену. Знижується синтетична робота меланоцитів, відбувається прискорення деградації меланіну.

Ефективність пілінгів

Біомеханічні пілінги, під час проведення яких відбувається видалення ороговілостей з верхніх шарів шкіри не за допомогою хімічного впливу, а здебільшого природним шляхом, також виявляють високу ефективність.
Активні компоненти таких пілінгів прискорюють природний процес видалення ороговілих лусочок з поверхні шкіри обличчя й тіла. Основа пілінгу, як правило, являє собою дрібні кристали мінералів або, наприклад, подрібнені й оброблені за спеціальною технологією корали. Такі складові дозволяють пілінгу працювати подібно до мікролеза, у результаті чого видаляється відмерлий шар шкіри. Діючими компонентами можуть бути також солі. Саме сіль забезпечує підсушування з подальшим делікатним відлущуванням. Не зайвим складником пілінгу будуть трави або інші натуральні компоненти, що виявляють додаткову антисептичну, стимулюючу і відновлювальну дію.

Особливо ефективні такі пілінги для впливу на в’янучу шкіру тіла. Як результат – підвищення тургору шкіри стегон і живота, вирівнювання її рельєфу, водночас контури тіла набувають виразності, «підтягнутості».

Моделюючі маски

Чудовим вибором для корекції і профілактики в’янення шкіри є моделюючі маски з вмістом активних зволожувальних і живильних компонентів (наприклад, з колагеном та морськими водоростями). Водорості – цінна сировина для косметичної продукції, оскільки саме вони акумулюють у собі практично все необхідне для живих організмів:

  • мікроелементи (бром, фтор, йод, нікель, залізо, марганець, мідь, цинк), які є каталізаторами і збільшують швидкість біологічних реакцій, що, своєю чергою, сприяє максимальному проникненню активних речовин до клітин шкіри;
  • незамінні амінокислоти (цистеїнова, лізинова, аспартанова, глутамінова, триптофанова, метіонінова), які зволожують і регенерують фібробласти (клітини, що стимулюють вироблення колагену й еластину);
  • вітаміни (А, B2, В12, C, E, D), нестача яких призводить до ламкості капілярів, зниження бар’єрної функції шкіри, кератозу (утворення шкірних лусочок);
  • біоактивні речовини (магній, калій, кальцій), які завдяки своїм іонним властивостям виводять продукти життєдіяльності (шлаки) із клітин і захищають їх від пересихання;
  • жирні кислоти типу Омега 6 і Омега 9 та інші необхідні гамма-лінолеві кислоти;
  • полісахариди;
  • цінний для організму хлорофіл і вторинні рослинні речовини.

Догляд за зрілою шкірою обличчя й тіла має носити систематичний характер, і, безперечно, оптимально підібрані засоби для домашнього догляду дозволять закріпити результат роботи фахівців.

Беручи до уваги складність процесів старіння, косметолог зобов’язаний правильно оцінити процеси старіння у конкретного пацієнта і вибрати найбільш ефективний шлях боротьби із цими явищами. 

 

Читайте також