Як контролювати харчову поведінку? Трохи про роздільне харчування

Рекомендації та правила харчування

Logo

Зараз роздільним харчуванням захоплюються дуже багато людей. Хтось таким чином намагається схуднути, хтось просто піклується про своє здоров’я. Однак, незважаючи на значну популярність роздільного харчування, думки вчених про нього далеко не однозначні. Давайте розбиратися разом.

Роздільне харчування – це роздільне вживання несумісних за хімічним складом продуктів. Іншими словами, це вживання деяких продуктів у різні прийоми їжі та через певні проміжки часу. Особливим варіантом роздільного харчування є вживання різних груп продуктів (м’ясних, молочних, овочевих та інших) у різні дні.

Основоположниками діючих нині підходів до роздільного харчування можна вважати Вільяма Хея і Герберта Шелтона, хоча їх рекомендації багато в чому не збігаються.

Теорія роздільного харчування ґрунтується на уявленнях про сумісність і несумісність продуктів та шкідливості для здоров’я вживання поєднань деяких продуктів. Відповідно до принципів роздільного харчування, всі продукти поділяються на 17 груп. Продукти, які стосуються однієї групи, повністю сумісні між собою. Поняття про сумісність продуктів ґрунтується на уявленнях про особливості перетравлення в харчовому каналі різних продуктів та несприятливий вплив на травлення та здоров’я людини змішаної їжі.

Рекомендації харчування за Хеєм

Вільям Хей вважав, що не можна їсти одночасно білки та вуглеводи, тому що для їх перетравлення потрібні різні умови: кисле середовище для білків і лужне для вуглеводів. Тим самим він недооцінював універсальність травної системи людини. В окрему групу він виводив так звані «нейтральні продукти»: тваринні жири, вершкове масло, сметана, вершки, жирний сир, жирні сорти сиру (жирністю понад 45%), сухофрукти, зелень, свіжі овочі та фрукти. Їх характерною особливістю є те, що вони сумісні і з продуктами, багатими на білки, і з продуктами, багатими на вуглеводи.

Хей рекомендував, щоб свіжі овочі та фрукти становили більше половини продуктів денного раціону, а кількість продуктів, що підвищують рівень кислотності в крові (овочі, салати, більшість фруктів, молоко), у раціоні харчування в чотири рази перевищувала масу їжі, що збільшує кислотність шлункового соку ( всі тваринні білки, більшість видів горіхів, всі вуглеводи та цитрусові). Така пропорція відповідає співвідношенню кислотних та лужних компонентів у рідинах, що виділяються організмом. Однак він не брав до уваги той факт, що організм має власну систему регулювання.

Правила харчування за Хеєм:

  • вуглеводи не можна їсти разом з білками й кислими фруктами;
  • овочі, салати та фрукти – основа харчування;
  • білки, вуглеводи та жири необхідно їсти тільки в малих кількостях, а від рафінованої їжі (наприклад, ковбаса) треба взагалі відмовитись;
  • між прийомами різних видів їжі має бути інтервал 4-5 годин;
  • сніданок – фрукти, фруктовий салат, сир, сметана, бутерброд із хліба з висівками з вершковим маслом чи сиром, кисломолочний сир;
  • обід бажано готувати з продуктів, багатих на білки, причому традиційні м’ясні або рибні страви – без звичного гарніру з картоплі або макаронів, їх можна доповнити великою порцією салату, овочами, фруктами; з перших страв – овочевий суп або овочевий бульйон, десерт – несолодкі фрукти;
  • вечерю готувати з продуктів, багатих на вуглеводи, оскільки вони швидко засвоюються організмом, – це може бути картопляна або морквяна запіканка, макарони з сиром, солодкі фрукти та ін.

Правила харчування за Шелтоном

  1. Ніколи не їжте вуглеводну та кислу їжу в один прийом. Хліб, картопля, горох, боби, банани, фініки та інші вуглеводні продукти не можна їсти з лимоном, апельсином, грейпфрутом, ананасом, журавлиною, помідорами.
  2. Ніколи не їжте концентрований білок і концентрований вуглевод в один прийом їжі. Це означає не вживати горіхи, м’ясо, яйця, сир та іншу білкову їжу разом із хлібом, злаками, тістечками, солодкими фруктами. В один прийом треба їсти яйця, рибу, молоко, сир, в інший – хліб, каші, локшину.
  3. Ніколи не їжте два концентровані білки в один прийом їжі. Два білки різного виду та різного складу вимагають різних травних соків та різної їх концентрації. Ці соки виділяються в шлунок не в один і той саме час. Тому завжди треба дотримуватися правила: один білок в один прийом їжі.
  4. Не їжте жири із білками. Вершки, вершкове масло, сметану, олію не слід їсти з м’ясом, яйцями, сиром, горіхами та іншими білками. Жир пригнічує дію шлункових залоз та гальмує виділення шлункових соків при вживанні м’яса, яєць, горіхів.
  5. Не їжте кислих фруктів з білками. Апельсини, лимони, помідори, ананаси, вишню, кислу сливу, кислі яблука не можна їсти з м’ясом, горіхами, яйцями. Чим менш складні харчові суміші, чим простіші наші страви, тим ефективніше наше травлення.
  6. Не їжте крохмалі та цукор в один прийом їжі. Желе, джеми, фруктове вершкове масло, цукор патоки, сиропи на хлібі або в один прийом з кашами, картоплею, цукор зі злаками – все це провокує бродіння, а потім отруєння організму.
  7. Їжте лише один концентрований крохмаль в один прийом їжі. Якщо два види крохмалю (картопля або каша з хлібом) вживається в один прийом, то один із них йде на засвоєння, а інший залишається недоторканим у шлунку, як вантаж, не проходить кишківник, затримує засвоєння іншої їжі, спричиняє  бродіння, підвищення кислотності шлункового соку , відрижку.
  8. Не їжте диню з якоюсь іншою їжею. Кавун, медову, мускусну та інші види динь завжди треба їсти окремо.
  9. Молоко краще приймати окремо або взагалі не приймати. Жир молока якийсь час перешкоджає виділенню шлункового соку. Молоко засвоюється не в  шлунку, а в дванадцятипалій кишці, тому на присутність молока шлунок не реагує секрецією, що заважає засвоєнню іншої їжі.

Підіб’ємо підсумки

Якби змішане харчування було справді шкідливим, як би людство вижило? Коли прихильники роздільного харчування як аргумент на захист своєї теорії наводять те, що зараз усі поголовно страждають на захворювання шлунково-кишкового тракту і виною тому змішане харчування, то тут є заперечення. Питання не в змішаному харчуванні, а в неправильному. Немає різниці – їсте ви смажене, жирне, копчене, солоне окремо або разом, запиваєте газованими напоями відразу або через дві години. Така їжа просто шкідлива, і саме вона є причиною захворювань. Головне – не змішувати два поняття: роздільне харчування та харчова поведінка. Навіть якщо ви харчуєтесь за системою роздільного харчування, це в жодному разі не позбавляє вас необхідності контролювати харчову поведінку в плані дотримання кількості калорій, кількості з’їденої їжі, числа прийомів їжі тощо. Їжте здорову і повноцінну їжу і будьте щасливі!

 

Читайте також