Важлива відмінність догляду за шкірою в зимовий час — акцент на усуненні запальних процесів
Типові стани шкіри та нюанси догляду за нею
Люди з різним типом і станами шкіри переносять зимовий період по-різному, тому очевидно, що домашній догляд повинен бути підібраний з урахуванням усіх індивідуальних особливостей клієнта
Зима — непростий період для шкіри всього тіла, але особливо шкіри обличчя та кистей рук. У цей період вона має проявити свої бар'єрні властивості, впоратися з натиском подразливих чинників і відвертої зовнішньої агресії. Додатковий стрес шкіра клієнтів відчуває також при відвідуванні клінік або салонів, оскільки багато активних процедур, таких як хімічні пілінги або лазерні методики, робляться саме у холодну пору року. Необхідно брати до уваги і прекрасний зимовий відпочинок у горах, на який теж варто трохи відкоригувати догляд.
На клітинному рівні в шкірі взимку спостерігається зменшення маси міжклітинних ліпідів, причому подібний процес відбувається при старінні [1], з чого можна зробити невтішний висновок, що зима прискорює останнє.
Також змінюється склад натурального зволожуючого фактора (NMF) [2], зменшується активність сальних залоз, яка не пов'язана безпосередньо з гідратацією шкіри, але впливає на вироблення гліцерину, ендогенного зволожувача рогового шару епідермісу [3]. Низька вологість і низькі температури призводять до загального зниження бар'єрної функції шкіри та підвищення схильності до її механічних впливів, таких як вітер або тертя вовняного шарфу по підборіддю. Кератиноцити вивільняють прозапальні цитокіни і кортизол, кількість тучних клітин шкіри збільшується, шкіра стає більш реактивною щодо подразників і алергенів, і цим обумовлюється часте погіршення перебігу дерматозів взимку [4] або поява чутливості шкіри.
Тому важливою відмінністю догляду в зимовий час є особливий акцент на усуненні запальних процесів.
Наступний акцент у зміні догляду слід зробити на очищенні. Будь-які засоби для чищення впливають на цілісність епідермального бар'єру, тому важливо в зимовий період переходити на максимально щадні препарати, до яких належать молочко, міцелярні розчини і, в крайньому випадку, пінки. У своїй практиці я рекомендую всім клієнтам перейти на очищення молочком. Необхідно брати до уваги суб'єктивні відчуття клієнта: чи є необхідність нанести зволожуючий засіб після очищення? Якщо людина може вмитися і на якийсь час забути про наступні етапи догляду — очищення ідеально підібрано. Для тих, кому не подобається плівка, яку може залишити після себе молочко, я рекомендую знімати препарат вологим махровим рушником.
Давайте розглянемо докладніше найбільш типові стани шкіри наших клієнтів та нюанси догляду за нею.
Жирна резистентна шкіра
Людей з такою шкірою переважно хвилюють розширені пори та жирний блиск. Влітку вони страждають від надлишку шкірного сала, а молодих власниць дратують чорні крапки. Взимку такі клієнти спокійно переносять ретиноїди та хімічні пілінги. Вони рідко скаржаться на лущення та подразнення. Шкірі з таким типом і станом необхідна незначна корекція домашнього догляду: з гелів краще перейти на кремові текстури засобів для догляду, а матуючі і себорегулюючі препарати (у тому числі декоративна косметика) втрачають актуальність. У зв'язку із зменшенням себопродукції, особливо для вікових клієнтів, можна спробувати додавати у догляд олії. З літніх очищуючих гелів краще переходити на пінку на м'яких ПАВах або молочко.
Жирна чутлива шкіра
Це шкіра з періодичними висипаннями, телеангіектатичною формою розацеа (куперозом), подразнена, суха за відчуттями, але жирна по себопродукції. Такій шкірі завжди потрібне максимально м'яке очищення. Якщо влітку у догляді були допустимі кислоти, то взимку толерантність до них падає: варто зменшувати концентрації, а то й зовсім відмовлятися від активних препаратів. Ретиноїди можна наносити поверх крему, що пом'якшить їхню агресію. Для жирної чутливої шкіри можна акуратно, використовуючи пробники, пропонувати олії чи щільні текстури, оскільки комедогенність косметики дуже індивідуальна. Ламелярні емульсії, DMS структури можуть стати більш ніж актуальними в цей період. Багато м'яких антиоксидантів, багато заспокійливих компонентів та багато зволоження. Жирна чутлива шкіра часом гостро реагує на дієту, а оскільки взимку кількість солодкого і жирного в раціоні збільшується, загострення — часта проблема і до неї треба бути готовими.
Суха резистентна шкіра
Не дивлячись на видиму красу, така шкіра страждатиме в зимовий період і втрачатиме вологу. Зволожувати цю шкіру тепер треба особливо активно, приділивши увагу перешкоді трансепідермальній втраті вологи. Як згадувалося раніше, взимку зменшується кількість міжклітинних ліпідів, дефіцитом яких страждає суха шкіра [1], тому правильно наголошувати на препаратах, які заповнюють такий дефіцит: керамідах, жирних кислотах, холестеролі. Причому не варто забувати, що всі три компоненти працюють комплексно, дослідження демонструють, що заповнення якогось одного з них не дає результату [3]. Для сухої резистентної шкіри щільні текстури восени можна замінити практично на масляні взимку. Режим домашнього догляду може виглядати приблизно так: зволожуюча сироватка на основі гіалуронової кислоти, далі масляна сироватка і поверх оклюзивний крем. Також варто зазначити, що резистентна шкіра взимку може набути ознак чутливої, і в такому разі, не дивлячись на тимчасовість, розглядати її варто як останню.
Суха чутлива шкіра
Це шкіра з різними дерматозами або схильністю до них: атопічний дерматит, себорея, псоріаз, екзема або просто суха чутлива шкіра, яка взимку починає червоніти і лущитися. Якщо у догляді такої шкіри влітку можна було допускати легкі кислоти, то взимку від них краще відмовитися, перевівши клієнта на максимально м'яке очищення, заспокоєння, зволоження та відлущування засобами, що найбільш щадять: ензимні пілінги і малоабразивні механічні скраби. Якщо шкіра сильно страждає, можна сміливо додавати оклюзію у вигляді препаратів із мінеральною олією. DMS структури, насичені жирні кислоти також можуть добре підтримувати бар'єрні властивості. Варто приділити особливу увагу нейрокосметичним препаратам, що знижують рецепторну чутливість шкіри.
Пігментована шкіра
Зима — чудовий сезон для освітлення. Навіть якщо клієнт не проходить курс депігментуючих процедур, такій шкірі, залежно від чутливості, варто додавати у догляд антиоксиданти та агенти, що депігментують. Резистентна шкіра добре сприймає вітамін С, арбутин, коєву, гліколієву кислоти, ретиноїди. Чутливу шкіру краще вести на рослинних депігментуючих екстрактах (INCI: Arctostaphylos (Bearberry) Uva Ursi Extract, Glycyrrhiza Glabra Extract, Lentinus Edodes Extract), антиоксидантах, ніацинаміді. Узимку пігмент і сам по собі добре зникає через відсутність головного провокатора активності меланоцитів — сонця, але ми з вами можемо трохи допомогти цьому процесу. І якщо діяти за принципом «не нашкодь», можна якісно підготувати шкіру до наступного сезону та уникнути подальшої пігментації.
У житті людей, як і в житті їхньої шкіри, взимку простежуються дуже схожі тенденції. Тому також варто звернути увагу на такі процеси та підготувати клієнтів до зими. Про це — у наступній публікації.
Література
1. Stratum corneum lipids: the effect of ageing and the seasons, J. Rogers, C. Harding, A. Mayo, J. Banks, A. Rawlings, 1996, https://link.springer.com/article/10.1007/BF02505294
2. Relationship Between NMF (Lactate and Potassium) Content and the Physical Properties of the Stratum Corneum in Healthy Subjects, Noriaki Nakagawa, Shingo Sakai, Masayuki Matsumoto, Kenichi Yamada, Masahiro Nagano, Takuo Yuki, Yasushi Sumida and Hideyo Uchiwa, 2004
3. Косметическая дерматология, Л. Бауманн, 2016 г.
4. The effect of environmental humidity and temperature on skin barrier function and dermatitis. Engebretsen KA1, Johansen JD1, Kezic S2, Linneberg A3,4,5, Thyssen JP1. 2016
5. Effects of water temperature on surfactant‐induced skin irritation, Enzo Berardesca, Gian Piero Vignoli, Fernanda Distante, Pietro Brizzi, Giacomo Rabbiosi, 1995 https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1600-0536.1995.tb00751.x
6. Звідки в шкіру потрапляє вода? Тііна Орасмяє-Медер, https://bhub.com.ua
Вперше опубліковано в журналі «Косметолог» №1, 2019