Вторинна сухість шкіри: вибудовуємо стратегію догляду
Поради експерта
Узимку шкіра більш вимоглива, тому клієнти нерідко звертаються до лікаря дерматолога-косметолога для діагностики стану шкіри та підбору відповідного догляду.
У холодний період року на шкіру очікують не лише погодні умови та низька температура, а й ціла гряда негативних факторів, що ушкоджують роговий шар. Робота конвекторів та підвищена сухість повітря у приміщеннях, автомобілях змушують дерматокосметологів все частіше ставити діагноз: вторинна сухість шкіри. Для любителів активного відпочинку на гірськолижних курортах до цих факторів додамо вплив УФ-променів.
Відчуття стягнутості, шорсткість шкіри, нерівномірне її ущільнення, чутливість і свербіж, що наростає, локальна еритема і лущення — це знайомий усім список симптомів сухості шкіри в зимовий період. Поширена помилка — залишити в холодну пору року догляд, який задовольняв клієнта влітку.
У вибудовуванні стратегій догляду слід враховувати фізіологічну перебудову шкіри на зимовий період — роботу сальних та потових залоз.
У холодну пору року жирна шкіра стає комбінованою, комбінована — нормальною, а нормальна — сухою. Найгірше останній — їй потрібна посилена увага.
Роговий шар є найбільш поверховим і функціонує в якості бар'єру. Він перешкоджає трансепідермальному випаровуванню вологи, захищає від впливу факторів навколишнього середовища, міських забруднень, сприяє адаптації до сезонних змін погоди. Уявимо роговий шар як цегляну стіночку з цементом, де цегла — це корнеоцити, а цемент — ліпідний матрикс. Частина рідини міститься у самих корнеоцитах та у поєднаннях з низькомолекулярними водорозчинними амінокислотами. Ця рідина називається натуральним зволожуючим фактором шкіри (Natural Moisturizing Factors, або NMF). Волога необхідна роговому шару для підтримки м'якості, еластичності, збереження бар'єрної функції і біологічних процесів.
При використанні неякісних, жорстких засобів цегляна стіночка руйнується, оскільки вимивається цемент. Це призводить до втрати NMF та епідермального зневоднення. Також може призвести до збільшення таких захворювань шкіри, як хронічний ксероз, вугрова хвороба, атопічний дерматит, розацеа, фотоушкодження, псоріаз. Тому очищення має бути активним і водночас м'яким, не травмувати епідерміс, а також виконувати додаткові функції: зволожувати, живити, знижувати прояви старіння шкіри.
Змініть очищувальний засіб клієнта на більш м'якший, з кремоподібною, маслянистою структурою.
Така формула запобігатиме пошкодженню ліпідного бар'єру рогового шару, зменшить відчуття подразнення та стягнутості під час вмивання. Не допускайте в процедурах очищення використання великих абразивних частинок, таких як у скрабах. Великі частинки ушкоджують роговий шар, що призведе до підвищеної втрати вологи з епідермісу, витончення, втраті еластичності, лущення. Віддавайте перевагу поверхневим АНА та ензимним пілінгам, гомажам з максимально зволожуючими властивостями. Наприклад, мигдальна, гліколева, молочна кислоти в легких поверхневих пілінгах надають ексфолюючу та зволожуючу дію. Завершувати процедуру краще поживними кремоподібними масками.
Не менш важливим є вибір крему для домашнього догляду. У зимовий період шкірі потрібний двокомпонентний захист для відновлення NMF та ліпідного шару. Замініть зволожуючі креми на поживні та пом'якшувальні. Така текстура захистить роговий шар і від морозу, і від сухих гарячих приміщень. За ступенем сухості обирайте від емоленту до дерматологічних мазей на основі натуральних олій та воску, які відновлять ліпідний бар'єр епідермісу. Важливо наносити крем вранці за 30-40 хвилин до виходу на вулицю.
У разі пошкодження та обвітрювання обличчя, губ, відкритих ділянок тіла, наприклад, рук, радьте користуватися інтенсивними регенерантами — це так звані COLD або SOS-крем.
Якщо ваш клієнт вирушає підкорювати гірськолижні траси, рекомендуйте йому наносити крем із SPF 50+ під час перебування на вулиці. Захист від ультрафіолету в гірській місцевості не менш важливий, ніж на спекотному узбережжі — фотоушкодження та сухість не забаряться після кількох швидких спусків.
Цікаво, що декоративна косметика в зимовий період слугує як додатковий бар'єр для епідермісу. Але не варто використовувати тональну базу на водній основі, оскільки вона випаровується та втрачає звання «захисника». Чудова альтернатива — пудра або кушон.
Одночасно важливо суху шкіру підтримувати зсередини — збалансовано харчуватися, включаючи до раціону більше продуктів, що містять жирні кислоти, вітаміни (особливо А та Е), мікроелементи, омега-кислоти. Горіхи, оливкова олія, авокадо — продукти, багаті на жири. Рекомендуйте клієнту зменшити кількість напоїв з кофеїном та алкогольних, але не забувати пити мінеральну воду в достатній кількості.
Читайте також
- Некислотна альтернатива: пілінги для чутливої шкіри
- У дзеркалі доказової медицини: ПДП або чутлива шкіра?
- Базовий догляд за чутливою шкірою
- Чутлива шкіра: класифікація та методи діагностики
- Суха чи жирна шкіра: від розуміння потреб до лікування
- Типологія сухої шкіри та методи її корекції
- Сухість шкіри: витоки проблеми
- Особливості догляду за шкірою взимку в залежності від її типу та стану