Система запису масажних технік: партитура масажу
Що необхідно враховувати косметологу
Навчаючись масажним методикам, фахівці не завжди можуть записувати уроки на відеокамеру і тим більше запам'ятовувати все. Але законспектувати масажні схеми та техніки у всіх подробицях і без втрат часу можливо – для цього існує спеціальна методика запису масажу
"Офіційна" історія масажу налічує кілька тисячоліть - одним з перших свідчень того, що люди робили масаж один одному, вважається зображення на "могилі лікаря", виявлене в Єгипті і відноситься до 2330 року до нашої ери. Згадки про масаж і навіть описи прийомів зустрічаються і в стародавніх медичних посібниках, починаючи від китайського «Канону медицини Жовтого Імператора» до «Канону медицини» Авіценни та праць Галена. Традиції масажу передавалися з покоління в покоління, і навіть перервана в Середньовіччі історія європейського масажу відновилася – у XVIII столітті у Швеції, завдяки участі одного знаменитого «батька європейського масажу» Пера Хенріка Лінга, відомого як Мінг. Мінґ був експертом у бойових мистецтвах, кунг-фу та китайському масажі туїна, елементи яких і лягли в основу «шведського масажу».
Історично склалося, що кожен етап розвитку масажу пов'язаний з появою фахівців, які намагалися систематизувати та аналізувати накопичені знання та навички.
Масаж був і залишається досить емпіричною дисципліною, і сьогодні величезну кількість масажистів імпровізують у своїй щоденній практиці. Результатом цих пошуків стають нові терапевтичні схеми, поява нових прийомів, але, на жаль, далеко не всі вони набувають поширення, багато в чому тому, що записи масажу часто важко піддаються розшифровці.
До питання термінології
Кожен, хто викладав чи вивчав масаж, знає, що питання загальної термінології залишається досить актуальним. Якщо раніше була прийнята класична термінологія при описі масажу, заснована на анатомії руху кисті, то тепер у різних школах використовуються різні визначення, іноді досить незвичайні і засновані суто на особистих асоціаціях.
Так, прийом різноспрямованого кругового гребенеподібного розтирання фалангами, наприклад, деякі викладачі називають «гребінець», інші – «гребінець», треті – «скребок». Практично кожен намагається вигадати власне оригінальне ім'я для класичних прийомів, що створює враження оригінальності техніки в цілому. Звичайно, недостатньо лише назвати прийом по-іншому, щоб масаж загалом став чимось відрізнятися від класичних технік. Понад те, асоціативна термінологія призводить до труднощі відтворення масажних технік.
Деякі викладачі виправдовують впровадження нової термінології тим, що це перешкоджає розповсюдженню протоколів та технік масажу серед фахівців, які не проходили навчання. І справді, спираючись на опис прийомів, що звучать як «граблі», «стрибки», «лапа зайця» чи «лопата», неможливо зрозуміти, як проводиться масаж насправді. Таким чином, за використанням нових назв та хитромудрих описів варто бажання забезпечити свою інтелектуальну власність своєрідним копірайтом.
Проте важко схвально поставитися до свідомого поширення «фейк-версій» масажу, яких на сьогоднішній день в області естетики існує досить багато. У будь-якому випадку треба усвідомлювати, що далеко не всі фахівці готові проходити додаткове навчання масажним технікам. Багато хто охоче беруть участь у конференціях, відвідують демонстрації масажу – і потім просто намагаються відтворити побачене у своїй практиці.
Мелодія масажу
Вперше про систему запису масажу, яку легко використовувати в умовах обмеженого часу і нескладно згодом розшифрувати, мені довелося задуматися при перегляді великої кількості аматорських відеозйомок традиційних видів масажу, які вдавалося знімати під час подорожей. Традиційні варіанти запису мають на увазі поєднання замальовок напряму руху на умовних зображеннях обличчя та тіла, з додатковими текстовими поясненнями. На жаль, така схема запису вимагає досить великого запасу часу і не завжди дає можливість детально вказати всі аспекти прийому масажів.
Далеко не всі фахівці усвідомлюють, що необхідно знати не тільки те, в якому напрямку та якими частинами пензля проводиться певний прийом, – крім цього, існує кілька найважливіших характеристик масажного руху, які майстер обов'язково повинен враховувати, зокрема, таких як :
- глибина проведення прийому;
- тип руху;
- темп руху;
- симетричність чи асиметричність;
- тривалість;
- безперервність чи уривчастість;
- кількість повторень прийому під час масажу.
При записі масажної технології важливо відображати всі ці характеристики, причому так, щоб вони сприймалися в комплексі та не викликали проблем у розшифровці.
На перший погляд, така складна та багатокомпонентна система запису надто важка для сприйняття, проте вже багато століть у світі існує система передачі найскладніших мануальних навичок, які мають на увазі облік не менше десятка різних факторів. Цього запису успішно навчають не лише дорослих, а й дітей, вона прийнята у більшості країн світу і є своєрідною «міжнародною мовою» для спілкування людей певної професії. Йдеться, звичайно ж, про музику!
Між музичним виконанням та виконанням масажу існує багато спільного. І те, й інше потребує ідеальної скоординованості рухів, побіжності пальців, високого рівня тонкої моторики, контролю відчуттів та сили рухів пальців та кисті. Як у музиці, так і в масажі дуже важливим є вміння зосередитися, «піти всередину» під час виконання. Для масажиста недостатньо навчитися виконувати лише кілька конкретних видів масажу, так само як музикантові – визубрити кілька певних мелодій: в обох випадках потрібна школа, попереднє навчання виконанню прийомів, володіння базовими техніками. У музиці це гами та екзерсиси, у масажі – класичні поєднання різних прийомів, і чим більше спеціаліст практикується, тим вищого рівня він здатний досягти. Масажисти і музиканти повинні практикуватися щодня, багато годин, щоб підтримувати одного разу досягнутий рівень навичок. На жаль, сьогодні з'явилося чимало «шкіл», випускники яких навчені грати одну масажну мелодію, але це не робить їх масажистами.
Принципи системи запису
Отже, якщо система нотного запису музики існує, то чому б не використовувати її принципи для опису масажних технік?
Для того, щоб навчитися запису масажу за нашим методом, вам знадобиться модифікований нотний стан. Для позначення характеристик масажу ми використовуємо спеціальні знаки, а саме:
- Позиція масажиста під час виконання прийому позначається умовною фігуркою на початку рядка: розташування обличчям позначає позицію віч-на-віч з масажованим, розташування спиною – позицію обличчям до стоп. Для позначення зони масажу використовується колірне виділення або штрихування частини фігурки.
- Для позначення того, якою рукою проводиться прийом, використовуються літери L (left) і R (right): L означає виконання прийому лівою рукою, R – правою, якщо літери пишуться разом, це означає, що використовуються обидві руки одночасно.
- Для позначення глибини впливу використовуються лінії нотного стану, зокрема, ми обмежуємося чотирма лініями (трьома основними та однією додатковою): зображення на верхній лінії означає поверхневий вплив, друга лінія – вплив на підшкірну клітковину, третя – вплив на рівні м'язів. У разі більш глибокого впливу (суглоби, черевна порожнина, легені тощо) малюнок розміщується на четвертій лінії.
- Для позначення темпу руху використовується умовна тривалість рядка: за основний приймаємо рядок тривалістю 30 секунд. Якщо на рядку зображено один прийом, він триває 30 секунд, якщо два – кожен триває по 15 секунд, у разі трьох позначень – тривалість прийому становить 10 секунд. За дуже високого темпу можна використовувати спеціальний знак швидкості.
- Деякі прийоми можуть проводитися безперервно, деякі проводяться з відривом кисті від поверхні, що масажується. Для позначення уривчастого прийому використовуються вертикальні, окремо накреслені лінії. Лінії, що позначають безперервний прийом, поєднані між собою.
- Для позначення різних прийомів використовують кілька видів умовних зображень. Наприклад, для прийому ковзання, при якому рука масажиста рухається безперервно по шкірі, не зміщуючи тканини, використовується зображення кільця. Як правило, цей знак означає прийоми погладжування. Якщо прийом проводиться при нерухомому положенні руки (стабільна вібрація, натискання, помпаж), використовується позначення фіксації – горизонтальний штрих. Прийоми, що вимагають усунення тканин у площині руху (різні види розтирання, пиляння), позначаються діагональною лінією. Зрештою, прийоми захоплення м'язів позначаються дугоподібною лінією, що символізує глибокий вплив.
- У тих випадках, коли один прийом переходить до іншого (наприклад, погладжування завершується фіксуючим натисканням), значки прийому з'єднуються між собою безперервною горизонтальною лінією.
- Якщо між прийомами слідує пауза, при цьому масажист відриває руку від шкіри між прийомами, закінчення прийому позначається горизонтальним штрихом на рівні тимчасового відрізка, що відповідає тривалості виконання. Потім слідує ще один значок, що позначає прийом.
- У тих випадках, коли прийоми йдуть один за одним без значної паузи, значки з'єднані між собою безперервною горизонтальною лінією.
- При чергуванні прийомів і виконанні прийому зворотним ходом використовується чергування тонких і жирних ліній, що з'єднують значок прийому з горизонталлю.
- За наявності паузи між прийомами, коли рука масажиста залишається у контакті зі шкірою, горизонтальні штрихи, що позначають кінець прийому, з'єднуються між собою.
- Виконання прийому з використанням вібрації позначається зигзагоподібною вертикаллю, що з'єднує піктограму прийому з горизонталлю довжини.
- Для позначення прийомів, які проводять дві руки в режимі чергування (одна рука продовжує рух там, де друга зупиняється), використовується пунктирна лінія між лінійками правої і лівої руки.
Таким чином, дана система запису, яку ми назвали на ім'я школи масажу Медер, дозволяє записувати масажну техніку у формі поліфонічної партитури, а не просто замальовувати напрямок руху в одній площині.
На конкретному прикладі
Як ілюстрацію можна навести приклад запису прийому односпрямованого одностороннього розминання квадрицепса стегна.
Класична термінологія розшифровується так:
- односпрямоване: що проводиться в одному напрямку двома руками одночасно;
- одностороннє: проводиться на одному боці стегна двома руками одночасно;
- розминання: проводиться захоплення м'яза щипкоподібно, між великим пальцем і пензлем, і виконується м'яке здавлювання ділянки м'яза за допомогою м'язів кисті та першої фаланги великих пальців рук.
У записі розминання позначається дугами на прямих вертикальних лініях, з'єднаних між собою горизонтальною безперервною лінією. Дуги розташовані на третій лінії, що означає глибокий рівень впливу. Значки на лінійках лівої та правої руки розташовані симетрично. Усього на лінійці розташовано шість значків, що говорить про тривалість прийому близько 5 секунд. Умовна фігурка поруч із лініями показує, що масажист займає позицію обличчям до стоп пацієнта і проводить масаж на передній поверхні стегна. Як легко побачити, опис деталей масажу словами вимагає цілого абзацу складноузгодженого тексту. Знакова система запису дозволяє обмежитися кількома значками, що займе кілька секунд у того, хто пише.
Поява записів терапевтичних схем та протоколів масажу дає можливість підвищувати професійний рівень. Сподіваюся, що фахівці оцінять нашу систему запису масажу і використовуватимуть її у своїй щоденній практиці. На сьогоднішній день це особливо актуально, оскільки багатьом практикуючим (і навіть успішно практикуючим) спеціалістам не вистачає базових знань, класичних технік, уміння виконувати масажні прийоми з урахуванням багатьох факторів одночасно. Можливо, нова система запису дозволить більш ефективно проводити навчання викладачам та повніше засвоювати інформацію студентам. Некомерційне використання методу запису допускається без обмежень, для комерційного використання потрібен дозвіл.
Джерело: KOSMETIK international journal, №1/2013, стор. 94-97