Плазмотерапія у боротьбі з алопецією

Logo

Розглянемо метод запровадження аутологічної плазми, збагаченої тромбоцитами боротьби з алопецією.


Наталія Сачук – керівник клініки відновної медицини «Фармоза», лікар-дерматокосметолог, трихолог, член Всеукраїнської асоціації трихологів, Асоціації превентивної та антиейдж медицини, Української академії дерматовенерології (Україна, Вінниця)

Марина Єрохіна – головний лікар клініки відновної медицини «Фармоза», лікар-дерматолог, трихолог, член Української академії дерматовенерології, Українського товариства естетичної медицини, Всеукраїнської асоціації псоріазу (Україна, Вінниця)


Безперечно, плазмотерапія не є панацеєю. Наприклад, з її допомогою практично неможливо відновити повноцінний волосяний покрив у лисої людини. Але при дифузній (рівномірне порідіння волосся) або андрогенетичної алопеції застосування плазмотерапії продемонструвало найвищу ефективність. До того ж медична практика показала, що плазмотерапія дозволяє не тільки успішно боротися з алопецією, а й зупиняти старіння волосяного та шкірного покриву.


Історія методу


Метод лікування препаратами крові – аутогемотерапія – використовується у медицині вже досить давно. Перший успішний досвід аутогемотерапії описав у 1905 році хірург Август Бір, який застосував його для лікування переломів шляхом створення штучних гематом. Згодом робилися спроби за допомогою цього методу посилити захисні реакції хворих на інфекційні захворювання, фурункульоз, хронічні запальні хвороби жіночої статевої системи та ін. та оперативних втручань, швидший дозвіл гнійних процесів шкіри та м'яких тканин, прискорене одужання при хронічних запальних захворюваннях, підвищення фізичної та психічної працездатності.


У 2003 році російські лікарі професор, доктор медичних наук Р. Р. Ахмеров і кандидат медичних наук Р. Ф. Заруд запропонували використовувати потенціал препаратів крові з метою омолодження шкіри, виділяючи і використовуючи багату на тромбоцити плазму крові. Нова методика, яку шість років тому назвали «плазмоліфтинг», виявилася багатофункціональною. Сьогодні існує безліч назв та аналогових технологій (Regen Lab, Glo PRP, Magellan, Harvest, PRP (platelet-rich-plasma), плазмомоделювання, плазмопластика тощо), які застосовуються в різних галузях медицини, естетичній у тому числі.

Що таке плазма?


Плазма крові (від грец. πλάσμα – щось сформоване, освічене) – рідка частина крові, у якій зважені формені елементи. Плазма крові складається з води, в якій розчинені білки (7-8% від маси плазми) та інші органічні та мінеральні сполуки. Основними білками плазми є альбуміни (4-5%), глобуліни (3%) та фібриноген (0,2-0,4%). У плазмі крові розчинені також поживні речовини (зокрема, глюкоза та ліпіди), гормони, вітаміни, ферменти та проміжні та кінцеві продукти обміну речовин, а також неорганічні іони. Це необхідно враховувати при порівнянні з іншими методами лікування, які використовують препарати, які далеко не відповідають за складом такого цінного «продукту».


Метод плазмотерапії


Аутоплазма, збагачена тромбоцитами, може застосовуватися для вирішення широкого спектра завдань у косметології, трихології та стоматології, а також як самостійний спосіб лікування та як підтримуюча терапія. Доведено, що плазмоліфтинг є ефективною методикою гемологічного армування шкіри та її омолодження, лікування вугрової висипки, але найблискучіших результатів вдалося досягти при лікуванні облисіння та випадання волосся.


Враховуючи причини випадання волосся (стрес, мікроелементоз, гормональні та соматичні порушення, спадковість та ін.), лікар-трихолог відносно обмежений у використанні біологічних стимуляторів для волосистої частини голови. За її виборі потрібно чітке розуміння сумісності чужорідних речовин із особливостями організму та механізмами місцевих реакцій. Тому новий спосіб - введення збагаченої тромбоцитами плазми - має величезну перевагу - сумісність перерахованого. При цьому власна кров пацієнта є максимально безпечною для нього.


Вже після першої процедури плазмотерапії стан волосся значно покращується. Волосяні фолікули перемикаються з фази випадання чи спокою фазу зростання. Стимулюються процеси регенерації, зникає лупа, пригнічується зростання грибкових інфекцій на шкірі голови. Повторні процедури повністю припиняють відмирання волосяних фолікулів, витончення волосся та його випадання, навіть у разі андрогенної алопеції.


Механізм впливу


Чим же пояснюється зростання колагенових і еластичних волокон, які відповідають за пружність шкіри та провокують ріст волосся? Як новий і безпечний біологічний стимулятор у даному випадку використовується внутрішньошкірна і підшкірна інфільтрація багатої тромбоцитами аутоплазми. Вона містить найважливіші чинники зростання тромбоцитів.


Фактори зростання – поліпептиди з молекулярною масою 5–50 кДа, об'єднані у групу трофічних регуляторних субстанцій. Подібно до гормонів, ці фактори мають широкий спектр біологічної дії на багато клітин – стимулюють або інгібують мітогенез, хемотаксис, диференціювання. На відміну від гормонів, фактори росту, як правило, продукуються неспеціалізованими клітинами, що знаходяться у всіх тканинах, і мають ендокринну, паракринну та аутокринну дію.


До найважливіших факторів росту відносяться тромбоцитарний фактор росту (PDGF-aa, PDGF-bb, PDGF-ab), трансформуючий фактор росту (TGF-β1, TGF-β2), фактор росту ендотелію судин (VEGF), фактор зростання епітелію (EGF), фактор росту фібробластів (FGF); інсуліноподібний фактор росту (IGF). Найбільш вивченим представником групи білкових факторів росту (міто- та мотогенів) є тромбоцитранний фактор росту (PDGF). Незважаючи на величезну кількість даних, накопичених з моменту відкриття PDGF, теорії, що пояснює більшість його ефектів у живому організмі, немає. Тому нові дослідження приносять нові результати.


Людський PDGF, виділений з тромбоцитів, є гетеродимер – білок, що складається з двох поліпептидних ланцюгів, що розрізняються за послідовністю амінокислот. Два різні ланцюги (що позначаються А і В), що входять до його складу, з'єднуються дисульфідними зв'язками. У вигляді мінорних компонентів сироваткового PDGF зустрічаються також гомодимерні молекули, проте форма АВ у людини переважає.


Концентрація PDGF у кров'яній сироватці підтримується на постійному рівні (50–60 нг/мл); у плазмі, що не містить тромбоцитів, PDGF не виявлено. Тому й почали застосовувати саме збагачену тромбоцитами аутоплазму. PDGF індукує хемотаксис лейкоцитів, гранулоцитів, макрофагів; для стимуляції їхнього спрямованого руху достатньо зовнішньої концентрації PDGF 1–2 нг/мл. У процес залучаються клітини сполучної тканини: стимулюється проліферація фібробластів та їх спрямоване переміщення, а також синтез та секреція білків позаклітинного матриксу.


Сімейство трансформуючих факторів зростання (TGF) включає:

  • TGF-β – потужний стимулятор вироблення колагену;
  • TGF-α – стимулює фібробласти, розвиток ендотелію є ангіогенним фактором.

Як і епідермальний фактор росту, TGF-α бере участь у регуляції проліферації клітин. Тромбоцити запускають природні механізми самовідновлення, регенерації та лікування, стимулюючи зростання та розподіл нових здорових клітин.


Опис процедури


Для отримання збагаченої тромбоцитами плазми використовують центрифугу EBA 20 виробництва Andreas Hettich GmbH & Co (Німеччина) або аналог. Забір крові здійснюють за допомогою периферичного венозного катетера діаметром не менше 19G, щоб не зашкодити формені елементи крові. Кров міститься в спеціальну для плазмоліфтингу стерильну пробірку об'ємом 9 мл, яку потім укладають у центрифугу. Окремо варто відзначити вимоги до пробірки для плазмотерапії: у процедурі використовуються спеціальні пробірки, що містять натрієву сіль гепарину особливої якості та введену спеціальним методом. Стандартні лабораторні пробірки не підходять, тому що вони можуть спричинити бурхливу алергічну реакцію!


У ході обертання в центрифузі кров поділяється на три основні складові за ступенем густини. Найменш щільна, бідна на тромбоцити плазма відокремлюється першою, багата на тромбоцити плазма (яку іноді називають тромбоцитарно-лейкоцитарним шаром) відокремлюється в другу чергу, і найбільш щільні еритроцити відокремлюються останніми. Багата тромбоцитами плазма є плазмою з високим вмістом тромбоцитів і лейкоцитів. Її об'єм становить близько 6 мл. І багата, і бідна на тромбоцити плазми є фракціями крові і містять велику кількість фібриногену та інших факторів згортання.


Далі пацієнту вводиться готова аутоплазма, багата на тромбоцити. Зона введення аутоплазми при лікуванні алопеції - це волосиста частина голови, вздовж проділів. При цьому необхідно чітко розуміти, що робота ведеться з кров'ю, тому максимальний захист лікаря та пацієнта є обов'язковим. Ін'єкції збагаченої тромбоцитами плазми проводять за принципами мезотерапії, а також за біологічно активними акупунктурними точками. Вибір схеми введення визначається лікарем з урахуванням індивідуальних показань.


Протипоказання до застосування


Детальний збір анамнезу, заповнення пацієнтом анкети здоров'я та дозволу на проведення ін'єкційного втручання є запорукою правильного та ефективного проведення процедур.


Також попередньо рекомендується пройти лабораторні дослідження, які дозволять визначити наявність запального процесу в організмі:

  • клінічний, біохімічний аналіз;
  • аналіз на маркери (гепатити, сифіліс);
  • при підозрі на аутоімунні порушення - АТПО та імунограму.

Протипоказаннями є:

  • тяжкі захворювання щитовидної, підшлункової залози (цукровий діабет), серця, легень, нирок – стимуляція може спричинити несподівані реакції;
  • хронічні інфекційні захворювання: гепатит В та С, сифіліс, СНІД;
  • порушення згортання крові;
  • аутоімунні захворювання.

З особливою обережністю виконуються маніпуляції, якщо у пацієнта є схильність до гіпертрофічних та келоїдних рубців.


Серед інших обмежень виділяють наступні: вагітність, лактацію, неврози, депресивні стани, психічні розлади, прийом препаратів-антикоагулянтів. Процедура не проводиться за наявності сильних запалених гнійних утворень на шкірі, при дерматологічних хворобах у стадії загострення (наприклад, при стрептодермії, розацеа, псоріазі та ін.). Жінкам бажано не проводити ін'єкції під час менструальних кровотеч.


Виключення всіх протипоказань до плазмоліфтингу забезпечує максимально комфортне та безпечне проведення процедури.


Результати


Фототрихограма, мікровідеоскопія, дерматоскопія та фотодокументування позитивних результатів є доказом того, що цей новітній біотехнологічний метод – найефективніший на сьогодні для пацієнтів лікаря-трихолога. Після проходження повного курсу (від 3 до 10 процедур), залежно від клінічної картини, починається зростання нового, здорового волосся, найчастіше минаючи гарматну стадію. Дані спостереження підтвердилися після проведення досліджень щільності та діаметру волосся. Нормалізується клітинний метаболізм, покращується кровопостачання та харчування волосяних цибулин, і поступово повністю зупиняється їхнє випадання. Подовжується фаза росту волосся, вже після одного сеансу нормалізується робота сальних залоз, усувається себорея (лупа), пригнічується ріст грибів та бактерій на шкірі голови, відновлюється структура та діаметр стрижнів волосся. У разі алопеції зростання волосся спостерігається через 10-14 тижнів.


Переваги методу

  • Процедура триває менше години. Для її виконання не потрібна операційна – досить процедурна.
  • Не потрібно купувати численні препарати для внутрішньошкірного введення.
  • Ефект плазмотерапії стає помітним незабаром після першої ін'єкції аутоплазми, збагаченої тромбоцитами (якщо, звичайно, процедура проведена правильно).
  • Для плазмотерапії використовується лише аутоплазма. Тому небезпека інфікування пацієнта ВІЛ, гепатитом, сифілісом та іншими захворюваннями, що передаються кров'ю, абсолютно виключена.
  • Найважливіша перевага – співвідношення «ціна – якість». З одного боку, метод нешкідливий та ефективний, а з іншого – доступний для пацієнта.

Показання для застосування плазмотерапії

  • Лікування випадіння волосся та захворювань волосся та шкіри голови
  • Регенерація та загоєння тканин після проведення операцій
  • Лікування та профілактика осередкового та генералізованого пародонтиту
  • Вікові зміни (атрофія) шкіри (сухість, зниження тургору, наявність дрібних мімічних зморшок, початкові прояви птозу) обличчя, рук, зони декольте
  • Еластоз шкіри
  • Фотодерматоз, що розвинувся в міру старіння шкіри або після надмірної інсоляції
  • Профілактика освіти та лікування стрій при різкому наборі ваги
  • Реабілітація шкіри після агресивних косметологічних процедур (хімічного, лазерного чи іншого пілінгу)

Максимальна кількість клінічних досліджень та спостережень з PRP (плазмотерапії) представлена в області стоматології та трихології. Крім того, для підвищення ефективності плазмотерапію застосовують у комплексі з лазерними процедурами: шліфуванням, лазерним пілінгом та фракційним лазерним термолізом, а також з хімічними пілінгами за показаннями. Однак фахівцям завжди необхідно пам'ятати, що незважаючи на ефективність та безпеку, плазмоліфтинг не може і не повинен бути рекомендований всім і розглядатися як панацея.

Висновок


Таким чином, плазмотерапія, або введення аутоплазми, збагаченої тромбоцитами, є абсолютно безпечним та ефективним методом у лікуванні алопеції. Метод нетоксичний, тому що використовується лише аутоплазма (без додавання чужорідних речовин), яка прискорює природні механізми регенерації за допомогою факторів росту, що містяться у тромбоцитах. У результаті людина отримує максимальний результат, використовуючи власний потенціал регенерації.


Вперше опубліковано: KOSMETIK international journal, №2/2012, стор. 32-35

Читайте також