Методи стерилізації: потурбуйтеся про власну безпеку!
Дотримання правил дезінфекції та стерилізації є обов’язком кожного косметолога
Інструменти багаторазового використання , які пов’язані з порушенням цілісності шкірних покривів, крім дезінфекції, мають обов’язково зазнавати стерилізації.
Найпоширенішими у косметології є такі методи стерилізації:
- за допомогою сухоповітряної шафи;
- гласперленова;
- автоклавування;
- хімічна.
Стерилізація за допомогою сухоповітряної шафи ґрунтується на знезараженні мікроорганізмів за допомогою високої температури. Цей прилад для стерилізації зовні нагадує електричну духовку, в якій розміщується інвентар для стерилізації на необхідну експозицію. До недоліків сухоповітряної шафи слід віднести те, що в ній неможливо стерилізувати вироби, які псуються під дією високої температури (предмети з гуми, пластмаси тощо), а металічні інструменти швидко затуплюються. У косметології найбільшого розповсюдження набули сухоповітряні стерилізатори об’ємом 1–2,5 літри.
Гласперленові стерилізатори являють собою невеликий стакан, заповнений скляними кульками, які нагріваються до температури 230°С. Стерилізація відбувається шляхом занурення робочої зони інструменту в кульки. Цей метод стерилізації є найбільш розповсюдженим у косметології. Його основним недоліком є неможливість стерилізації кількох інструментів одночасно. До того ж – і на цьому ми вже наголошували – вироби з металу, які потребують частого професійного використання, швидко затуплюються під дією високої температури.
Наразі найбільш толерантним методом стерилізації косметологічних інструментів, який забезпечує мінімальне механічне пошкодження, є автоклавування. Стерилізація в автоклаві відбувається за температури від 110°С та не вимагає багато часу. Вироби при цьому менше нагріваються та, відповідно, менше затуплюються. Недоліком такого засобу стерилізації є те, що робота на автоклаві потребує спеціально підготовленого персоналу.
Хімічний метод стерилізації передбачає використання хімічних реагентів-стерилянтів (гіпохлорит натрію, глутаровий, ортофталевий альдегід, перекис водню). Недолік цього методу полягає в тому, що велика кількість стерилянтів спричиняє корозію виробів з металу, змінює колір косметологічного інвентаря, характеризується специфічним запахом та вимагає постійного контролю активнодіючої речовини. Стерилізацію медичних інструментів та приладдя проводять після достерилізайного очищення. Після його закінчення вироби ретельно ополіскують питною водою від залишків засобу, який був використаний для достерилізаційного очищення, та видаляють воду з внутрішніх порожнин. Стерилізацію інструментарію проводять у стерильних скляних, полімерних або емальованих посудинах, що закриваються кришками. Усі маніпуляції виконують, дотримуючись асептичних умов. Після закінчення стерилізації інструменти виймають з розчину за допомогою спеціально оброблених пінцетів та промивають стерильною водою.
Таким чином, використовуючи високоефективні, нетоксичні й доступні дезінфектанти у поєднанні з іншими чинниками антимікробного впливу, можна гарантувати безпеку лікарів-косметологів та іншого медичного персоналу, який працює у косметологічних закладах.
Догляд за руками
Одним із ключових факторів передачі збудників інфекцій є руки. Важливість дезінфекції рук працівників косметологічних закладів навіть не підлягає обговоренню: очевидно, що від цього залежить не тільки здоров’я пацієнтів, а й самого персоналу. Необхідно лише вибрати оптимальний засіб, який був би достатньо ефективним щодо патогенної чи умовно-патогенної мікрофлори та одночасно не шкодив шкірі рук.
Часте використання комбінованих антисептиків на основі спиртів зменшує природні захисні функції шкіри, особливо якщо тканини травмовані. А суха, недоглянута, з тріщинами шкіра є додатковим інтенсивним джерелом небезпечних інфекцій. Коли природний захисний бар’єр шкіри знижений, при контакті із засобами для дезінфекції шкіра може додатково отримувати пошкодження від їдких та агресивних складових. Часте миття рук дуже гарячою або холодною водою, а також носіння рукавичок тривалий час з утворенням вологої камери між епідермісом та рукавичкою в поєднанні з дією хімічних засобів в окремих випадках може призводити до захворювань шкіри рук – контактних дерматитів. Щоб запобігти таким проблемам, необхідно використовувати засоби догляду за шкірою рук (лосьйони та креми для рук). Рекомендується застосовувати такі препарати переважно у перервах та після закінчення роботи. Також для запобігання порушенню цілісності шкіри слід обирати антисептики з добавками, які пом’якшують шкіру (гліцерин, ланолін тощо). Найпоширенішими є антисептики на спиртовій основі з пом’якшувальними елементами.
При виборі антисептиків для рук перевагу слід віддавати рідким препаратам, а не засобам у формі гелю. Доведено, що при використанні гелеподібних антисептиків для рук дезінфекція настає лише за 60–90 секунд. Водночас при застосуванні рідких спиртових розчинів – через 30 секунд. Ризик виникнення алергічних реакцій у разі використання гелеподібних антисептиків є набагато вищим. Варто також знати, що наявність фарбувальних компонентів у складі антисептиків при частому використанні забарвлює нігті у колір відповідної добавки.
Висновок
Тож давайте не будемо забувати, що дотримання правил дезінфекції та стерилізації є обов’язком кожного косметолога, і наша відповідальна позиція у цьому питанні є запорукою здоров’я й добробуту і нас самих, і наших пацієнтів.
До стерилізації й дезінфекції не допускаються особи молодше 18 років, які страждають на алергійні захворювання, вагітні жінки, годуючі матері. Приготування робочих розчинів проводиться в спеціальному приміщенні із природньою чи штучною вентиляцією. Після закінчення робіт із засобами приміщення необхідно провітрити.
Для зберігання стерилізованих та підготовлених до роботи інструментів на робочому місці допускається використання бактерицидних ультрафіолетових випромінювачів.
Чисті косметичні інструменти та вироби мають зберігатися в чистих закритих посудинах, стерильні інструменти й вироби (марлеві серветки, ватні кульки тощо) – в тій самій упаковці, у якій проводилася їх стерилізація.
За матеріалами Les Nouvelles Esthetiques Україна