Асептика й антисептика у дерматокосметологічному кабінеті

Як захистити себе та свого пацієнта

Logo

На щастя, більшість фахівців у сфері естетичної медицини завжди дбають про індивідуальний захист свій і пацієнта, особливо в період пандемії. Але ГРВІ – не єдина біологічна небезпека, і для максимальної безпеки мають виконуватися всі рекомендації щодо асептики й антисептики.


Валентина Малюга, лікар-епідеміолог ТОВ «Дана Медікал» (Україна)


Справжнім професіоналам, які несуть людям красу, навіть не потрібно пояснювати, чому інструменти, що використовуються для маніпуляцій і процедур, при яких можливе пошкодження шкірних покривів або слизових оболонок (косметологічні операції, косметичні маніпуляції та процедури, навіть чищення обличчя, татуаж, педикюр та манікюр тощо), мають піддаватися дезінфекції, передстерилізаційному очищенню та стерилізації.

Одноразові чи багаторазові інструменти?

Найкраще, коли використовуються інструменти й косметологічні вироби одноразового призначення. Але їх, якщо були забруднення кров'ю чи іншими біорідинами, після застосування слід знезаражувати. Ніхто не може бути впевнений, що на таких інструментах відсутні збудники страшних інфекцій, а звідти вони можуть потрапити (згадаймо: «у невидимій краплі крові... достатня доза, що інфікує») на будь-який предмет навколишнього оточення. Для дезінфекції одноразових виробів можна використовувати зовсім недорогі (вартість робочих розчинів – копійки), але надійні дезінфектанти, що містять хлор, наприклад «Дезактин», «Дезанол Хлор», «Жавель хлорні таблетки», «Жавель», «Нью Таб актив», «Септохлор» , «Септохлор актив», «Септохлор ДХ», «Клорсепт», «Монохлораміну», «Хлорантоїн» тощо.

Відповідно до «Санітарних правил», косметологічні інструменти, інструментарій для манікюру, педикюру, інструменти та предмети з пластичних мас, різальні частини електричних машинок, інструменти та предмети з пластичних мас (щітки, гребені тощо), інструментарій для нанесення татуажу та перманентного макіяжу, виконання пірсингу, інші інструменти багаторазового використання, якими під час виконання процедур ушкоджуються або можуть бути пошкоджені шкірні покриви, слизові оболонки, підлягають обов'язковій дезінфекції, очищенню (предстерилізаційному) та стерилізації одним із дієвих та доступних способів.

Методика дезінфекції

Дезінфекцію проводять методами занурення, протирання, зрошення (найчастіше вироби складної конфігурації, важкодоступні для дезінфекції). Вироби та предмети, які можна помістити в розчин дезінфекційного засобу, підлягають дезінфекції методом занурення як найнадійнішого. Причому процедура дезінфекції має виконуватися відразу після використання інструментів, виробів. Для цього інструменти після виконання процедур поміщають у робочий розчин дезінфекційного засобу, налитий у спеціальні посудини.

Розчини дезінфекційних засобів готують в емальованих, металевих, скляних, пластмасових посудинах з кришкою та маркуванням (назва засобу, дата виготовлення, концентрація, призначення). Найкраще використовувати стандартні посудини, що випускаються промисловістю. Адже вони досить зручні у використанні та полегшують процес виконання процедури знезараження. Складаються посудини з контейнера, перфорованої посудини, яка вставляється в контейнер, гніту (для запобігання випливу виробів на поверхню) та кришки.

Вироби повністю занурюють у робочий розчин дезінфектанту, роз'ємні – у розібраному вигляді, щоб заповнилися порожнини та канали. Інструменти із замками та шарнірами слід дезінфікувати у розкритому вигляді. Вироби мають бути повністю вкриті дезінфекційним розчином. Тому не слід переповнювати ванну для замочування. В інструментів із порожнинами не має бути залишків повітря. Інструменти, що мають деталі з вузькими просвітами (трубки, канюлі), й інструменти з порожнинами погано піддаються очищенню, тому слід приділяти їм особливу увагу, щоб розчин заповнював їх зсередини (без повітряних кульок), або використовувати для цієї мети шприци, електровідсмоктувачі, інші дозволені пристрої.

Далі витримують режим знезараження, викладений в інструкціях (або методичних вказівках), розроблених на кожен засіб окремо. Необхідно вибирати такий режим, щоб було знищено бактерії, віруси та гриби (зокрема збудники дерматомікозів). Найчастіше краще використовувати жорсткі режими, що забезпечують знищення грибів. Цю таблицю потрібно шукати в інструкції, а в ній — рядок, який стосується косметологічного (або медичного інструментарію). Можна скористатися інструкцією, розробленою виробником спеціально для салонів краси (у такому документі простіше розібратися).

Після експозиції (час, необхідний для знищення збудників інфекцій) виконують наступний етап обробки косметологічних виробів багаторазового застосування, які підлягають стерилізації — передстерилізаційне очищення (ПСО). Інструменти переносять у розчин, спеціально підготовлений для очищення.

Видалення біологічних забруднень

За складом забруднення – це вуглеводи, жири, протеїни, вапняні нальоти. Для того щоб видалити їх з інструментів, необхідно перевести в легко розчинні у воді сполуки. Цього можна досягти, якщо подрібнити великі молекули на простіші складові, які добре розчиняються у воді, наприклад, за допомогою ензимів. На сьогодні пропонується використовувати сучасні засоби (наприклад, «Засіб», «Гігазим», «Сайдезим», «Бодедекс форте», «Біомою»), що містять мийні компоненти, ензимні сполуки та ферменти та забезпечують краще очищення від білкових, жирових забруднень, залишків нігтьових пластин, епідермісу, лікарських препаратів. Для цих цілей можна використовувати і 0,5% розчин перекису водню, тільки в цьому випадку дуже чітко стежити за часом перебування інструментів в такому розчині! Миття й очищення виконуються з використанням спеціально виділених м'яких щіточок, тампонів.

Хороші мийні та очищувальні властивості мають четвертинні амонійні сполуки, третинні аміни, похідні полігуанідин, засоби, що містять перекисні сполуки. Тоді як альдегіди, спирти, навпаки, фіксують органічні забруднення. Тому дезінфекційні засоби на їх основі можна використовувати не тільки для проведення дезінфекції, але і для передстерилізаційного очищення.

Але ці розчини все одно мають бути окремо приготовленими, у двох ванночках:

  • перша ванна: з розчином для дезінфекції;
  • друга ванна: з розчином для передстерилізаційного очищення.

У воді, як правило, завжди присутні солі. Особливо небажана присутність хлоридів і мінеральних речовин, що зумовлюють жорсткість води. При випаровуванні солі випадають як осад. Вапняні сполуки, що наявні у воді підвищеної жорсткості, призводять до виникнення відкладень на інструментах. Підвищений вміст хлоридів може призвести до краплинної корозії. Необхідно пам'ятати, що хлориди завжди є у воді, але в різній концентрації. Все це негативно впливає і може призвести до пошкодження конструктивних матеріалів виробів у разі їх стерилізації надалі. Тому обов'язковим етапом передстерилізаційного очищення є ополіскування виробів дистильованою водою. Далі інструментарій просушують від залишків води та стерилізують одним із дозволених для цього методів.

Необхідно враховувати, що при тривалому зберіганні та використанні деззасобів, особливо це стосується ЧАСів (четвертинні амонійні сполуки), існує загроза не тільки мікробного забруднення робочих розчинів дезінфектантів, але й виживання та розмноження мікроорганізмів у них. Про яку якість дезінфекційного процесу може йтися у таких випадках? Погрозливою є і ситуація, яка внаслідок такої необдуманої «економії» на деззасобах, що селекціонуються резистентні до біоцидних препаратів штами мікроорганізмів, створює епідемічну загрозу.

Обробка інструментів

Інструменти, до яких немає вимог про обов'язкову стерильність, але під час косметологічних процедур ними торкаються непошкоджених шкірних покривів, волосся, також підлягають дезінфекції за режимами, що забезпечують знищення збудників дерматофітій. І цей процес знезараження для таких виробів є кінцевим етапом, далі їх тільки відмивають у воді від деззасобу.

Косметологічні інструменти відрізняються великою різноманітністю за призначенням, розмірами, складністю конфігурації, матеріалами, що входять до їх складу, способами застосування. Серед них є інструментарій із термостійких металів, полімерів, гуми, скла та інші. Саме тому досить складно підібрати дезінфекційний засіб, який дозволить провести якісну дезінфекцію та одночасно надовго збереже «життя» дорогим інструментам.

Для хімічної дезінфекції використовують дезінфекційні засоби, зареєстровані та дозволені до використання в Україні. Для їх застосування розроблено Інструкції щодо використання (або Методичні вказівки). Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України, салони краси, перукарні та схожі установи віднесені до підприємств, де дозволяється користуватися у роботі Інструкціями на деззасоби, які розроблені та затверджені виробником.

Найчастіше розчини деззасобів можуть бути використані одноразово або протягом робочої зміни. Деякі дезінфекційні засоби дозволяється застосовувати багаторазово навіть протягом декількох днів і тижнів. При цьому контроль якості робочого розчину проводиться візуально за органолептичними ознаками (зміна кольору, поява пластівців, осаду, помутніння). Зрозуміло, що цей метод контролю може бути не об'єктивним і не може гарантувати належного вмісту активної речовини.

Дезінфекція приміщень і робочих поверхонь

Вибираючи дезінфекційний засіб для застосування, необхідно враховувати умови, в яких працюватиме персонал.

Якщо приміщення, де готуються робочі розчини цього деззасобу, не обладнані примусовою вентиляцією, а персонал не використовує або не може використовувати спеціальні засоби захисту органів дихання, буде невдалим вибір альдегідвмісних або препаратів на основі інших сполук, що вимагають застосування жорстких заходів для збереження здоров'я працівників (правила роботи з конкретними дезінфекційними засобами викладені у «Методичних вказівках» або Інструкціях щодо їх застосування). Для застосування вибирають деззасоби, що належать до III класу (помірно небезпечні) або IV класу (малонебезпечні) сполук за ГОСТ 12.1.007-76. Більш токсичні хімікати використовувати заборонено.

Потрібно звертати увагу на режими використання засобів дезінфікування. Часто для знежараження косметологічних інструментів вибирають режим з часом експозиції 30-60 хвилин. Але в умовах обмеженого часу, за інтенсивного обігу інструментів, дуже важливо, коли дезінфекційний засіб можна використовувати в режимі короткої експозиції (і такі режими розроблені деякими виробниками та викладені в «Методичних вказівках» або Інструкціях із застосування). Приклади сучасних дезінфекційних засобів, які використовуються для дезінфекції косметологічних інструментів: «Аніозим ДД1», «Аніосепт актив», «Амілокс плюс», «Біопагдез КС», «Дезанол», «Дезанол екстра», «Корзолекс экстра», «Лизоформин 3000», «Нью Дез актив», «Сурфаніослемонфреш», «Фамідез форт», «Фамідез ендо», «Еміталь Гарант плюс» та інші.

Отже, схеми знезараження:

1. Схема знезараження інструментів, що не порушують шкірні покриви (зауважте: немає навіть найменшої загрози їх порушення, поранення), що не працюють зі слизовими оболонками:

  • занурення у робочий розчин дезінфекційного засобу;
  • витримування необхідного часу експозиції;
  • відмивання інструментів від дезінфектанту водою.

2. Схема знезараження інструментів, що порушують шкірні покриви або працюють зі слизовими оболонками:

  • занурення у робочий розчин дезінфекційного засобу;
  • витримування необхідного часу експозиції;
  • занурення в розчин для передстерилізаційного очищення;
  • миття інструментів за допомогою м'яких щіточок;
  • відмивання під проточною водою;
  • ополіскування дистильованою водою;
  • просушування;
  • стерилізація.

Вперше опубліковано: Косметолог №6, 2016

 

Читайте також