Стерилізація та дезінфекція: методи й засоби
Потурбуйтеся про власну безпеку!
Як відомо, лікарі, тим більше лікарі-косметологи – одна з найнебезпечніших спеціальностей в епідеміологічному відношенні. На жаль, після косметологічних процедур можливий не тільки позитивний результат у вирішенні естетичної проблеми, а й негативний, який проявляє себе через інфікування як пацієнта, так і лікаря, і врешті-решт може стати причиною тяжких хвороб.
Мета статті – покращити ситуацію в косметологічній практиці та підвищити рівень безпеки лікарів-косметологів та іншого медичного персоналу, який працює в косметологічних клініках.
Стерилізація чи дезінфекція?
Доволі часто від хворого до лікаря потрапляє стафілококова чи грибкова інфекція, яка спричиняє дерматофітію (мікози) волосистої частини голови, нігтів, кистей, ніг, тулубу. Проте найбільша небезпека, на яку може наразитися лікар-косметолог, – це інфікування гепатитами В, С та ВІЛ/СНІДом. Особливо великий ризик таких захворювань спостерігається при проведенні процедур манікюру, педикюру, механічної чистки обличчя тощо.
З метою недопущення інфікування косметолога під час різноманітних маніпуляцій рекомендується проводити профілактичні заходи. Основні з них – стерилізація та дезінфекція.
Стерилізацією називається повне знищення вегетативних та спорових форм усіх мікроорганізмів. Під дезінфекцією розуміють сукупність фізичних, хімічних і механічних методів знезараження вегетативних і спорових форм патогенних і умовно-патогенних мікроорганізмів. Мета дезінфекції – попередити передачу збудників хвороби від хворої до здорової людини через різноманітні об’єкти зовнішнього середовища.
Таким чином, поняття «стерилізація» ширше від поняття «дезінфекція», оскільки при останній знищують тільки патогенні мікроорганізми. Для стерилізації частіше використовують дію високих температур, для дезінфекції – хімічні речовини з широким спектром антимікробної дії.
Що обробляється в кабінеті косметолога?
Хоча правила дезінфекції та стерилізації не є секретними, працівники салонів іноді забувають дотримуватися нескладної послідовності дій, здатних убезпечити пацієнтів та самих себе від отримання інфекцій, а власників салонного бізнесу – від штрафів і судових позовів.
Дезінфекції та стерилізації мають зазнавати всі інструменти – особливо ретельно ті, які контактуватимуть із тілом людини, а саме електроди, ножиці, пензлики, насадки для брашингу, дарсонвалю тощо. Крім цього, знезараження потребує посуд, який використовується під час косметичних маніпуляцій, поверхні приладів та їх дроти, поверхні меблів тощо. Також нагадаємо, що дезінфекційні заходи мають проводитися в усіх приміщеннях косметичних салонів та клінік.
Методи і засоби дезінфекції
Різні об’єкти, що підлягають дезінфекції, зумовлюють потребу у використанні різних методів і засобів для їхнього знезараження.
Основними методами дезінфекції є:
- протирання;
- замочування;
- занурення.
Для дезінфекції поверхонь найбільш актуальним методом є протирання дезінфікційним засобом. Своєю чергою, для дезінфекції косметологічних інструментів найбільш зручним методом є їх занурення у розчин дезінфектанту. Інструменти та приладдя повністю занурюють у посудину з розчином засобу. Прилади, які складаються з кількох частин, дезінфікують у розібраному вигляді. Після закінчення обробки розбірні частини промивають під проточною водою.
Для дезінфекції використовують засоби, що дозволені до застосування Міністерством охорони здоров’я України та мають сертифікати заводу-виробника, які засвідчують їх відповідність вимогам Державних (галузевих) стандартів чи технічних умови.
Для проведення дезінфекції застосовуються різноманітні хімічні речовини.
Найбільш поширеними активними речовинами дезінфектантів є четвертинні амонієві сполуки (ЧАС), які відзначаються широким спектром антимікробної дії. Вони забезпечують бактерицидну (знищує бактерії у вегетативній формі), фунгіцидну (знищує плісеневі та дріжджеподібні гриби), туберкуляцидну (знищує мікобактерії туберкульозу), спороцидну (знищує бактерії у споровій формі), віруляцидну (знищує віруси, у тому числі віруси гепатитів А, В, С та СНІДу) активності. Також до позитивних рис дезінфектантів, що містять ЧАС, належить відсутність токсичності. Препарати на основі гуанідинів мають сильні бактерицидні властивості, але слабкі фунгіцидні та туберкуляцидні. Вони також відзначаються високою безпечністю. Самі собою гуанідини рідко використовуються, переважно їх сполучають з іншими активнодіючими компонентами.
Препарати на основі глутарового альдегіду характеризуються широким спектром антимікробної дії та можуть бути використані як для дезінфекції, так і для хімічної стерилізації. Дезінфектанти на основі цієї речовини називають «золотим стандартом». Але до головного недоліку препаратів на основі глутарового альдегіду слід віднести їх токсичність.
Препарати на основі ортофталевого альдегіду забезпечують антимікробну дію широкого спектру. Ортофталевий альдегід входить до складу багатьох дезінфікційних засобів та стерилянтів і належить до речовин із помірною токсичністю.
Препарати на основі перекису водню відзначаються широким спектром антимікробної дії, перекис водню також входить до багатьох дезінфектантів і стерилянтів. Проте до недоліків засобів на його основі слід віднести погану стабільність і здатність спричиняти корозію інструментів. У таких препаратів високий показник безпечності.
Препарати на основі гіпохлориту натрію, як і препарати на основі ЧАС, відзначаються бактерицидною, фунгіцидною, туберкуляцидною, спороцидною та віруляцидною активністю. Гіпохлорид натрію входить до складу багатьох дезінфектантів та стерилянтів. Проте до негативних аспектів таких препаратів слід віднести помірну безпечність.
Дезінфекційні засоби на основі спиртів проявляють знезаражувальну дію за короткий час, але характеризуються слабкою фунгіцидною активністю. Вони належать до препаратів високого класу безпеки. До недоліків дезінфектантів на основі спиртів слід віднести те, що ці засоби використовуються лише в концентраті. З економічної точки зору застосування дезінфектантів на основі спиртів є «недешевим задоволенням».
Дезінфекційні засоби на основі ізоціануратів мають широкий спектр антимікробної дії (бактерицидна, фунгіцидна, туберкуляцидна, спороцидна, віруляцидна активність). До недоліків слід віднести різкий запах хлору та помірну токсичність.
З наведеного вище можна зробити висновок, що для дезінфекції в косметичних салонах та клініках найбільш підходять дезінфікційні засоби на основі четвертинних амонієвих солей. Причина тому – широкий спектр антимікробної дії, відсутність негативного впливу на оброблюванні матеріали, високий рівень безпечності, також ці засоби не мають неприємного запаху.
В продовженні матеріалу поговоримо про методи стерилізації