Лікування андрогенної алопеції: про головне
Міноксидил при лікуванні облисіння
Міноксидил був запропонований для лікування артеріальної гіпертензії, однак було виявлено його виражений активний вплив на зростання волосся. Нині препарат активно застосовується у протоколах лікування андрогенної алопеції.
Наталія Чемодурова, здобувач ЦНДЛ та лабораторії промислової токсикології ЛНМУ ім. Д. Галицького, член UHRS, керівник Східноєвропейського департаменту організації трихологічних кабінетів Gestil International, член Tricologia Sitri (Україна)
Міноксидил на сьогодні додається до двох груп фармакологічних речовин: вазодилятаторів і дерматотропних засобів.
Механізм дії міноксидилу полягає в активації калієвих каналів у мембранах гладком'язових клітин судинної стінки
Препарат має периферичну вазодилатуючу дію, розширює артеріоли, знижує сАД та дАТ, зменшує навантаження на міокард, провокує рефлекторну тахікардію та збільшення серцевого викиду. Підвищує активність реніну плазми крові та сприяє затримці натрію та води. Препарат стимулює ріст волосся при андрогензалежному облисіння.
Механізм посилення росту волосся, імовірно, пов'язаний з вазодилатацією та покращенням мікроциркуляції у шкірі та трофіки волосяних цибулин, стимуляцією переходу волосяних фолікулів з фази телогена у фазу анагену. Модулює вплив андрогенів на волосяні фолікули. Зменшує утворення 5-альфа-дегідростерону (можливо, опосередковано), що відіграє істотну роль у формуванні облисіння. Найкращий ефект має при тривалості захворювання, що не перевищує 10 років, молодому віці пацієнтів, локалізації лисини в області маківки розміром не більше ніж 10 см та наявності в центрі лисини понад 100 пушкового й термінального волосся.
Міноксидил не запобігає втраті волосся, що спричиняється лікарськими засобами, порушенням харчування (дефіцит заліза, вітаміну A тощо), тугими зачісками (хвіст, пучок тощо). Після початку застосування препарату ріст волосся зазвичай починається через 4 місяці щоденного місцевого застосування розчину. Після скасування терапії зростання нового волосся припиняється, через 3-4 місяці можливе відновлення залисин на колишніх місцях. При місцевому застосуванні через неушкоджену шкіру всмоктується лише 15% препарату. Після припинення місцевого застосування 95% підданого системної абсорбції міноксидилу виводиться нирками протягом 4 днів.
Призначення
Міноксидил є першим препаратом, схваленим Управлінням контролю якості харчових продуктів та лікарських засобів США для лікування андрогенної алопеції. У 1980 році компанія Upjohn представила 2% міноксидил для місцевого застосування під маркою Rogaine для лікування андрогенної алопеції. З 1990-х років на ринку з'явилося багато інших препаратів з міноксидилом, розроблених для терапії облисіння. Препарат також продовжує використовуватись як засіб для зниження тиску.
Популярність препаратів проти облисіння обумовлена перевагами споживачів
Міноксидил використовується для стимулювання росту волосся в області верхівки, якщо природне зростання припинилося.
У таблетованій формі препарат призначають при артеріальній гіпертензії (особливо при тяжких формах, резистентних до комбінованої терапії іншими гіпотензивними засобами). Розчин для зовнішнього застосування використовують при лікуванні облисіння за чоловічим типом (андрогенна алопеція) у чоловіків та жінок. На суху шкіру волосистої частини голови наносять 1 мл розчину (20-50 мг міноксидилу) 2 рази на добу і злегка втирають, починаючи з центру ураженої зони.
2% розчин міноксидилу застосовується при перших ознаках алопеції, зупиняє випадання волосся та стимулює зростання нових. Ефект настає через 3-4 місяці. Розчин 5% застосовується для лікування андрогенної алопеції лише у чоловіків. Це лікування призначене для пацієнтів, у яких застосування 2% розчину протягом 4 місяців не забезпечує відновлення росту волосся.
Ефект 5% розчину може спостерігатися через два місяці щоденного дворазового застосування препарату. Він надає зазвичай хороший результат за наявності облисіння в тім'яній частині голови, в разі облисіння в області лобових зон або в передньої межі росту волосся ефект слабший.
Запобіжні заходи
Місцеве застосування міноксидилу протипоказане пацієнтам з незвичайними алергічними реакціями на міноксидил або пропіленгліколь (неактивний інгредієнт багатьох препаратів). Пацієнти, які раніше відчували алергічні реакції на консерванти або барвники, можуть бути схильними до алергічних реакцій на міноксидил.
При використанні кортизону або подібних препаратів (кортикостероїди), вазеліну або третиноїну для шкіри голови слід призначати міноксидил акуратно. Застосування цих продуктів у поєднанні з міноксидилом може спричинити надмірне вбирання його в шкіру, що підвищує ймовірність побічних ефектів.
За наявності шкірних захворювань або подразнень шкіри голови (у тому числі сонячних опіків) інтенсивність поглинання та ймовірність побічних ефектів також підвищуються. Міноксидил може передаватися дитині через молоко матері. У зв'язку з цим його застосування при грудному вигодовуванні заборонено.
Ризики
Найбільш частим побічним ефектом при місцевому застосуванні міноксидилу є свербіж та подразнення шкіри в області нанесення. На суміжних ділянках шкіри, а також у місцях випадкового потрапляння препарату на шкіру (наприклад, на обличчі) може спостерігатися поява небажаного волосся, що може бути особливо неприємним для жінок. Сверблячка і подразнення зазвичай зникають після двох тижнів використання препарату. Якщо симптоми зберігаються після цього періоду, необхідно призупинити застосування міноксидилу.
При надмірному місцевому нанесенні або прийомі міноксидилу всередину у вкрай поодиноких випадках можуть виникати такі побічні ефекти:
- порушення зору (найчастіше розмитий зір);
- біль у грудях;
- вкрай низький кров'яний тиск;
- зниження статевого потягу;
- прискорене або нерегулярне серцебиття;
- почервоніння шкіри;
- головний біль;
- запаморочення;
- оніміння рук, ніг чи обличчя, тремтіння;
- часткова або повна імпотенція;
- швидкий набір ваги;
- пітливість рук, ніг чи обличчя.
Дослідження ефективності
Дерматологами було проведено неекспериментальне дослідження за участю 984 чоловіків з облисінням за чоловічим типом. Під час цього дослідження перевірялася ефективність препарату з 4,5% вмістом міноксидилу для запобігання випаданню волосся та відновлення його росту, а також оцінювалося сприйняття ефективності пацієнтами й побічні ефекти. Протягом року пацієнти наносили 1 мл препарату двічі на день на ділянці випадання волосся. Кожні три місяці пацієнти збирали волосся, що випало під час миття голови, і відправляли його в лабораторію на підрахунок.
Через рік дослідники отримали такі результати:
- площа зони випадання волосся зменшилася у 62% пацієнтів, не змінилася у 35% пацієнтів та збільшилась у 3% випадків;
- при оцінці ефективності 5% міноксидилу його здатність до стимуляції росту волосся була оцінена експертами як дуже висока для 16% пацієнтів, як висока для 48% пацієнтів, як середня – у 21% випадків, як низька – у 16% випадків;
- кількість волосся, що випало при миття голови, на початку дослідження в середньому становило 70, а в кінці – 34, що свідчить про ефективність 4,5% міноксидилу для запобігання випаданню волосся;
- середній показник задоволеності пацієнтів за шкалою від 0 (вкрай незадоволений) до 10 (дуже задоволений) зріс з 2,9 на початку дослідження до 4,4 наприкінці. Показники задоволеності пацієнтів були нижчими за оцінки лікарів, які проводили огляди. Лікарі позитивно чи украй позитивно оцінювали ефективність препарату на 25% частіше, ніж пацієнти;
- побічні ефекти (переважно дерматологічного характеру) були зафіксовані у 3,9% учасників дослідження. Жоден із виявлених побічних ефектів не є серйозним.
Моніторингове дослідження протягом чотирьох місяців
Чотиримісячне моніторингове дослідження за участю 743 чоловіків, які страждають на облисіння за чоловічим типом, мало такі цілі: визначення того, наскільки швидко стане очевидним помітне скорочення випадання волосся або зростання нового волосся у чоловіків, які застосовують 1 мл 4,5% розчину міноксидила двічі на день; визначення ефективності 4,5% розчину міноксидилу при збільшенні густоти волосся в зонах облисіння за чоловічим типом; визначення побічних ефектів, пов'язаних із застосуванням 4,5% розчину міноксидилу.
Всі результати оцінювалися і повідомлялися учасниками дослідження, до яких входило 150 лікарів, які страждають на облисіння за чоловічим типом.
Через чотири місяці:
- область шкіри голови, порушена облисінням за чоловічим типом, зменшилася у 67% чоловіків, не змінилася у 32% та збільшилася в 1% учасників;
- 7% чоловіків визнали 4,5% розчин міноксидилу вкрай ефективним для стимуляції росту волосся, 55% визнали його ефективним, 31% – помірно ефективним, 6% – неефективним;
- густота волосся збільшилася за оцінками 74% учасників, не змінилася за оцінками 24% учасників та зменшилась у 1%;
- 14% із 669 чоловіків, які повідомили про результат, помітили результати у перший місяць використання, 52% – у другий місяць, а 34% – у третій;
- шкірні ефекти спостерігалися у 13% пацієнтів.
Результати, повідомлені 150 лікарями-учасниками дослідження, істотно не відрізнялися від результатів, отриманих іншими учасниками.
Результати цих постмаркетингових досліджень загалом підтверджують дані попередніх досліджень ефективності й безпеки міноксидилу.
Використання 2 і 4,5% міноксидилу при лікуванні облисіння за чоловічим типом дозволяє в багатьох випадках досягти успіху, хоча результати можуть відрізнятися і залежать у тому числі від ступеня облисіння та індивідуальної реакції на діючі речовини. Результати, які є задовільними для деяких пацієнтів, не є задовільними для інших, оскільки можуть не відповідати очікуванням
Очікуваний ефект лікування має визначатися за результатами діагностики причин випадання волосся та оцінки показників облисіння у пацієнта, а також відповідно до плану лікування, погодженого лікарем і пацієнтом.
У процесі лікування потрібно проводити клінічний моніторинг ефективності медичної терапії (у тому числі за допомогою порівняльних фотографій), а також розповідати пацієнтові про додаткові медичні й хірургічні методи, що дозволяють підвищити ефективність міноксидилу, дія якого посилюється при пероральному прийомі фінастериду і доцільно застосовуватися поряд з хірургічними методами лікування облисіння. Наприклад, пацієнт може пройти трансплантацію фолікулярної сполуки, щоб створити природну передню лінію росту волосся, а потім застосувати міноксидил і финастерид, щоб зберегти волосся на маківці голови.
Місцеве застосування міноксидилу підвищує ефективність лікування облисіння на маківці більше, ніж в інших областях.
Міноксидил не є універсальним засобом, а його ефективність у кожному конкретному випадку неможливо передбачити
Під час клінічних випробувань ефективності міноксидилу при місцевому застосуванні чоловіками, які страждають на облисіння маківки, 48% пацієнтів після року використання препарату зафіксували повторне зростання волосся середньої та високої інтенсивності. У 36% пацієнтів було зазначено мінімальне зростання волосся, а в 16% випадків цього не спостерігалося. Статистичний розподіл у жінок схожий.
Відновлення росту волосся зазвичай відбувається не раніше, ніж через чотири місяці після початку застосування препарату. Перші ознаки дієвості міноксидилу для пацієнта найчастіше фіксуються приблизно через 90 днів після початку курсу і виражаються у зниженні кількості волосся, що випадає
При відновленні росту перше волосся може бути м'яким і слабо помітним. Для деяких пацієнтів цей результат є максимально можливим. Для інших первинні волоски розвиваються в пасма, колір і густота яких ідентичні решті волосся.
Міноксидил є препаратом для терапії облисіння, а не панацеєю
При припиненні використання міноксидилу відновлене волосся, швидше за все, випаде протягом 90 днів, а зростання не відновиться.
Довгострокова ефективність
Дворічні клінічні подвійні сліпі випробування були проведені на 153 чоловіках з помітним облисінням верхівки за чоловічим типом, які місцевим чином застосовували плацебо, розчин міноксидилу 2 або 3%. Через чотири місяці пацієнтів, які використовували плацебо, було переведено на 3% розчин міноксидилу. Через 12 місяців була зазначена статистично значуща активізація зростання термінального волосся у досліджуваній зоні (розмір – 1 дюйм) у разі застосування розчину 2 або 3% порівняно з контрольною групою. При цьому кількість пацієнтів, задоволених косметичним ефектом, була невелика. Більшість зазначали скорочення чи стабілізацію площі облисіння через 1 та 2 роки. Цей терапевтичний (профілактичний) ефект підтверджений статистично. Дані підрахунку волосся в досліджуваній ділянці вказують на те, що 2% розчин міноксидилу мав рівну або більшу ефективність порівняно з 3% розчином. Основні фізіологічні та лабораторні показники практично не змінилися. Міноксидил при місцевому застосуванні продемонстрував хорошу переносимість: під час дослідження не зафіксовано побічних ефектів, пов'язаних із застосуванням цього препарату.
Гарне здорове волосся – точка докладання зусиль фахівців багатьох напрямів. Тільки спільними зусиллями перукарів, фармацевтів, дерматологів та косметологів можна досягти успіху у цій справі. Вже зовсім скоро всі фахівці зберуться, щоб поділитися знаннями та досвідом із колегами на щорічному Форумі трихологів. Встигніть потрапити на захід і отримати нові знання.
Ефективність 2% міноксидилу
Результати клінічного подвійного сліпого дослідження 2% міноксидилу показують реальну ефективність цього препарату у досягненні задовільного естетичного результату для 30% пацієнтів. Невивченим аспектом цього дослідження є суттєве збільшення кількості волосся у пацієнтів, які застосовували плацебо. Передбачається, що це збільшення може бути частково пояснено тим, що не були враховані фізіологічні сезонні зміни густоти волосся, а також тим, що використовувалася категорія непушкового волосся, що включала термінальне (товсте) і недиференційоване (тонке) волосся. В рамках цього дослідження використання плацебо не призвело до збільшення кількості термінального волосся, тому навіть в умовах зростання непушкового волосся для цієї групи не вдалося досягти суттєвих косметичних поліпшень.
Дослідження з культивованими фолікулами волосся
Оскільки волосяні фолікули досить складно культивувати, вивчення біології волосся на культурах фолікулів утруднено. Щоб вирішити проблему дегенерації фолікула, ми культивували фолікули на поверхні розділу середовищ модифікованої колагенової матриці (Gelfoam). У фолікулах, культивованих у повітрі або в зануреному положенні, вивчалася морфологія, зростання волосяного стрижня, рівні вмісту сульфотрансферази, інкорпорація цистеїну, експресія тканинного інгібітору металопротеїназ (TIMP) і кератину з надвисоким вмістом.
Фолікули, культивовані на межі поділу середовищ, забезпечували збільшення росту волосся у 2,7 разу та зберігали морфологію, властиву анагену. Матеріали-основи (наприклад, нейлонова сітка з фібробластами, шкірний трансплантат або полікарбонатний фільтр 5 мкм) також стимулювали зростання, а Gelfilm, скляний фільтр GF-A, фільтрувальний папір та полікарбонатний фільтр 1 мкм не мали таких властивостей. Експресія UHSK була істотно вищою в культурах на межі поділу середовищ порівняно з культурами в зануреному стані. Деякі активатори калієвих каналів, у тому числі міноксидил, його аналог та аналог пінацидилу (P-1075) стимулювали інкорпорацію цистеїну у фолікули. Міноксидил і його аналог зберігали кореневу піхву фолікула на відміну від P-1075, що вказує на відмінність типів препаратів. Збереження кореневої піхви було виміряно підвищення експресії TIMP і активності сульфотрансферази.
Цей ефект вказує на те, що коренева піхва є цільовою тканиною для міноксидилу
Результати нашого дослідження показують, що фолікули, культивовані на межі розділу середовищ, мають кращу морфологію та забезпечують підвищене зростання волосся порівняно з фолікулами, культивованими на пластиковій основі.
Зростання волосся на обличчі й тілі
Препарат ефективно стимулює ріст волосся не лише на волосистій частині голови (при облисенні), а й на інших ділянках тіла. Тривале систематичне використання 2 або 5% розчину (а також піни або лосьйону) міноксидилу стимулює розвиток волосяних фолікулів в області обличчя, сприяючи зростанню бороди та щетини. При цьому спостерігається збільшення швидкості росту вже наявного волосся, а також поява нового (тобто борода стає густішою). Такий само ефект спостерігаємо при нанесенні препарату на область брів або грудей (відбувається певне збільшення кількості волосся та його довжини), хоча в офіційній інструкції немає вказівок щодо застосування медикаменту з подібною метою.
Використовувати міноксидил для стимуляції росту вій не рекомендується, оскільки активна речовина та допоміжні компоненти (у тому числі спирт і пропіленгліколь) можуть потрапити на рогівку ока та пошкодити її.
Вплив на зростання сивого волосся
Колір волоссю надає пігменту меланін, який синтезується спеціальними клітинами (меланоцитами), що розташовуються в шкірних покривах. З віком синтез меланіну сповільнюється, внаслідок чого його кількість у волоссі знижується. Це і призводить до появи сивого волосся – спочатку на одних ділянках тіла, потім на інших. Якщо в таких умовах використовувати міноксидил, він почне стимулювати ріст волосяних фолікулів і самого волосся, проте ніяк не впливатиме на процес синтезу меланіну (який контролюється генетично). Внаслідок цього сиве волосся почне рости так само швидко, як і звичайне.
Міноксидил при хіміотерапії
При хіміотерапії (лікуванні злоякісних пухлин за допомогою різних медикаментів) міноксидил є неефективним. Пояснюється це механізмом дії хіміотерапевтичних (протипухлинних) препаратів. Злоякісна пухлина являє собою клітини, що мутували, які діляться нескінченну безліч разів. Протипухлинні препарати блокують поділ пухлинних клітин, проте також пригнічують процеси клітинного поділу в тканинах всього організму, у тому числі у волосяних фолікулах, що супроводжується випаданням волосся. Таким чином, застосування міноксидилу або його аналогів буде неефективним доти, поки в тканинах шкіри буде присутній хіміотерапевтичний препарат.
Вперше опубліковано: "Les Nouvelles Esthétiques Україна" №1 (113) 2019