Комплексний підхід у розв’язанні естетичних проблем шкіри: використання фармакологічних засобів

Практичні рекомендації

Logo

Щоб підвищити ефективність терапії захворювань шкіри та її придатків, реабілітації шкіри, а також розширити спектр послуг, що надаються у косметологічних клініках і медичних центрах, дерматокосметологи часто використовують різноманітні фармакологічні засоби.

Пррдовження матеріалу, початок тут

Гормональна терапія

Фармпрепарати, що містять гормони, призначають тільки жінкам з пізніми гіперандрогенними, наполегливо перебігаючими акне, порушеннями менструального циклу та іншими ознаками гіперандрогенії, за відсутності ефекту стандартного лікування антибіотиками. Поряд із лікуванням гормонами слід призначати і місцеву терапію.

Як антиандрогенні препарати на сьогодні використовують гестагенні та комбіновані естроген-гестагенні контрацептивні препарати, антиандрогенний ефект яких заснований на принципі конкурентного зв’язування рецепторів в органах-мішенях, у тому числі в сальних залозах, а також прямому впливі на комедогенез. Вони перешкоджають переходу неактивного тестостерону до активної форми – дегідротестостерону, витісняючи 5α-редуктазу, або блокують андрогенні рецептори.

У комбінованих естроген-гестагенних препаратах естрогенним компонентом є етинілестрадіол, а гестагенним – різні синтетичні гестагени. Як відомо, багато метаболічних ефектів естрогенів та гестагенів різноспрямовані, але взаємно впливають на метаболізм один одного. Зокрема, гестагени знижують кількість естрогенних рецепторів у тканинах, а також можуть змінювати активність цитохром-Р450 залежних ферментів печінки, що впливає на активність усіх метаболічних процесів в організмі. Біологічні ефекти гестагенів визначаються їхньою взаємодією з рецепторами прогестерону (гестагенний ефект), а також з андрогенними (залишковий андрогенний або антиандрогенний ефект), глюкокортикоїдами, мінералокортикоїдами, іноді естрогенними або іншими рецепторами. З комбінованих препаратів застосовується Діане-35 (2 мг ципротерону ацетату та 35 мкг етинілестрадіолу), Жанін (0,03 мг етинілестрадіолу, 2,0 мг дієногесту), Ярина (0,03 мг етинілестрадіолу, 3 мг дроспіренону). Препарат призначають по 1 драже на день, починаючи з першого дня циклу протягом 21 дня з перервою на 7 днів. Антиандрогенний препарат Ципротерон або Андрокур призначають по 1 таблетці (10 мг) на день, починаючи з першого дня циклу протягом 15 днів, новий курс розпочинають через 4 тижні після початку першого.

Перед призначенням комбінованих пероральних контрацептивів при акне необхідно обов’язково визначити коло показань та протипоказань відповідно до критеріїв ВООЗ для використання контрацептивних засобів і репродуктивних планів жінок.

При прийомі гормональних засобів можливий розвиток ускладнень – вторинна аменорея, спричинена синдромом гіпергальмування яєчників, ризик розвитку тромбоутворення, тенденція до гіпертензії, порушення толерантності до глюкози. Ці порушення мають виражений дозозалежний ефект.

Протипоказаннями для призначення препаратів є вагітність і лактація, тяжкі захворювання печінки, тромбоемболічні процеси, цукровий діабет, порушення ліпідного обміну, гіпертонічна хвороба.

До антиандрогенних засобів стероїдної природи умовно відносять Спіронолактон, його ефективність більш виражена у жінок старше 30 років. Дія препарату залежить від дози, зазвичай призначають по 100–200 мг протягом 6 місяців. Основними побічними ефектами є нерегулярність менструального циклу, іноді затримка рідини та мелазма (рідко).

Препарати метаболічної дії

Вітаміни, амінокислоти, мікроелементи широко використовуються в дерматокосметології для лікування осередкової та дифузної алопеції, оніходистрофії, акне, порушень пігментації.

Метаболічна терапія передбачає застосування лікарських засобів, що містять речовини, які властиві внутрішньому середовищу організму й мають первинно метаболічну дію. На відміну від абсолютної більшості інших лікарських засобів, вони впливають на обмін речовин не через регулюючі механізми, а безпосередньо залучаючись у біохімічні процеси як субстрати, коферменти, кофактори або інші учасники метаболізму (енергетичного, пластичного, електролітного тощо). У більшості клінічних ситуацій метаболічні засоби відіграють допоміжну роль, але якщо порушення метаболізму є основним патогенетичним механізмом, вони стають основою лікування.

Одним з метаболічних препаратів є Кардонат – комбінований препарат, дія якого обумовлена ​​синергічними ефектами компонентів, що входять до його складу (1 капсула містить карнітину хлорид 100 мг, лізину гідрохлорид 50 мг, піридоксальфосфат 50 мг, кокарбоксилазу 50 мг, кобамамід 1 мг). Кардонат призначають внутрішньо по 1–2 капсулі 3 рази на добу після їжі протягом 4–6 тижнів залежно від ступеня тяжкості гніздової алопеції, оніходистрофії.

Відновлення нормальної структури волосся та нігтьових пластинок у пацієнтів з алопецією, оніходистрофією зазначено під впливом прийому комбінованого препарату кальцію з вітаміном D3, що регулює обмін кальцію й фосфору в організмі та впливає на метаболічні процеси. 1 жувальна таблетка Кальцій-D3 Нікомед містить кальцію карбонату – 1250 мг, вітаміну D3 – 200 МО. Дорослим та дітям старше 12 років призначають по 2 таблетки на день протягом 1–1,5 місяців.

За цих станів доцільно застосовувати вітаміни, що містять певні мікроелементи, амінокислоти (Ревалід по 1 капсулі 3 рази на добу, спеціальне драже Мерц по 1 драже 2 рази на день, Перфектил або Перфектил Платинум по 1 капсулі на добу протягом 4-6 тижнів), біотин (Медобіотин, Волвіт), фолієву та ліпоєву кислоти, препарати заліза, цинку, кремнію.

Для профілактики гіперпігментації при травматичних впливах на шкіру при лікуванні акне, пластичних операціях, гальмування вільнорадикальних процесів та уповільнення вікових змін шкіри використовують препарати вітамінів з антиоксидантною дією (токоферол, аскорбінова кислота, ретинол та ін.). Тріовіт, Три-ві плюс або інші антиоксиданти рекомендують по 1 драже (таблетці) 2-3 рази на день за кілька тижнів до та після маніпуляцій з порушенням цілісності шкірних покривів або протягом 1–1,5 місяця.

Топічні препарати протизапальної дії

Найбільш ефективними протизапальними зовнішніми засобами є глюкокортикостероїди. Вони мають швидку і виражену дію і в подібних ситуаціях є ефективним засобом «швидкої допомоги». Кортикостероїди мають виражену протизапальну дію: блокують утворення медіаторів запалення, синтез глікозамінгліканів, колагену, еластину, пригнічують імунні реакції, сприяють зменшенню вмісту в епідермісі клітин Лангерганса, а в дермі – тучних клітин. Крім того, вони мають судинозвужувальну дію, що призводить до набряку колагенових волокон та міжклітинного простору. Велике значення має й антипроліферативна дія кортикостероїдів, що виявляється у гальмуванні синтезу ДНК у клітинах базального шару епідермісу та фібробластах дерми.

Кортикостероїди широко застосовуються для лікування алергічних дерматозів (екзема, атопічний дерматит), усунення різних алергічних реакцій на косметологічні процедури, наприклад, алергічного дерматиту, що виникає після використання косметичних засобів, проведення пілінгу, мезотерапії тощо. Для швидкого усунення гострої стадії дерматиту, що розвинувся, краще використовувати препарати з класу топічних глюкокортикостероїдів помірної та сильної дії (гідрокортизону бутират, мометазону фуроат, метилпреднізолону ацепонат). Одночасно із зовнішньою терапією при розвитку алергічного дерматиту рекомендується призначити будь-який антигістамінний препарат (лівоцетиризину гідрохлорид, лоратадин тощо). Крім того, препарати цієї групи призначають у вигляді ін’єкцій при лікуванні ускладнень контурної пластики (гранулеми, фіброз) та корекції гіпертрофічних і келоїдних рубців.

Однак усі кортикостероїди дають побічні ефекти при лікуванні, ступінь виразності яких залежить від типу препарату, активної речовини, концентрації, а також площі шкірного покриву, на які вони наносяться, і тривалості застосування. До місцевих побічних ефектів належить атрофія епідермісу та дерми, акнеформний висип, фолікуліти, уповільнене загоєння ран, еритема, телеангіектазії, стрії, гіпопігментація, гіпертрихоз, активація вторинної та дерматофітної інфекції. Загальні побічні ефекти спостерігаються переважно при системному використанні кортикостероїдів і дуже рідко зустрічаються при їхньому місцевому застосуванні. Найбільш поширеними ускладненнями є синдром Кушинга, цукровий діабет, катаракта, глаукома, пригнічення функції кори надниркових залоз, артеріальна гіпертензія, шлунково-кишкові кровотечі та ін.

Топічні глюкокортикостероїди застосовуються 1 раз на добу протягом декількох днів, лікування здійснюється за схемою «низхідна терапія»: 7 днів використовуються сильні кортикостероїди, потім застосовуються ті ж препарати, але зі зниженою концентрацією, досягнутою шляхом «розведення» індиферентними засобами, і далі здійснюється перехід на прийом слабших кортикостероїдів.

Читайте також