Догляд за шкірою в зимовий час: корисні звички
Узимку не лише природні фактори погіршують стан шкіри, а й наші власні дії
У попередній публікації ми говорили, що зима — непростий період для шкіри всього тіла, особливо шкіри обличчя та кистей рук. У цей період вона має проявити свої бар'єрні властивості, впоратися з натиском подразливих чинників і відвертої агресії зовнішнього середовища. Важливою відмінністю догляду в зимовий час є особливий акцент на усуненні запальних процесів.
Ми вже розглянули нюанси догляду за шкірою в залежності від її типу. Та у житті людей, як і в житті їхньої шкіри, взимку простежуються дуже схожі тенденції. Тому також варто звернути увагу на ці процеси та підготувати клієнтів до зими.
Зміни у режимі їжі
Варто згадати про те, що зима — одночасно час і депресії, і свят, тому раціон стає багатий на калорійнішу їжу, з'являється багато солодкого, а також алкогольних напоїв. Тим клієнтам, у кого простежується прямий зв'язок появи запальних елементів із харчуванням, варто заздалегідь видати препарати, які в домашніх умовах купірують запальні елементи. Також варто рекомендувати частіше використовувати протизапальні маски, антиоксидантні препарати, м'які домашні пілінги. Для тих же, хто не має реакції на солодке, проте турбують вікові зміни, актуальним буде додати препарати, що перешкоджають утворенню або зменшують продукти глікації в шкірі, — до них належать ізофлавон пуепарин з екстракту Кудзу (Puerariae Radiх) або екстракт кори шовкового дерева (Albizia julibrissin).
Питне навантаження
Узимку в шкірі збільшується трансепідермальна втрата води (ТЕВВ), а в холод часто люди починають менше пити, тому не зайвим буде нагадувати клієнтам не зменшувати питне навантаження, а для комфорту переходити на теплу воду. Дослідження показують, що температура води під час водних процедур істотно впливає на виникнення контактного дерматиту [5]. А оскільки взимку шкіра особливо втрачає свої бар'єрні властивості, клієнтам необхідно рекомендувати під час прийому душу знизити частоту користування очищуючими засобами, користуватися препаратами на основі максимально м'яких ПАР, а також не зловживати температурою води.
Навантаження на кровоносні судини
Узимку через часті перепади температур мікроциркуляторне русло дерми, і не тільки, зазнає особливого навантаження: капілярам доводиться то розширюватися для зігрівання позбавленого крові епідермісу, то стискатися, щоб зберегти тепло для більш важливих органів організму. У зв'язку з цим практично всім у зимовий період доречно додавати препарати із судинозміцнюючими компонентами: центелою азіатською, рутином, екстрактом кінського каштану і, звичайно, ніацинамідом.
Мікробіом
Мікробіом шкіри та її стан взаємопов'язані. Мікробіом впливає на зволоженість шкіри, її бар'єрні властивості, опір екзогенним факторам. Повторюся, що взимку не лише природні фактори погіршують стан шкіри, а й наші власні дії — активні чи агресивні процедури. Про мікробіом варто подбати, додавши у догляд препарати з пребіотиками, які можна чергувати за часом з активними продуктами. Наприклад, пребіотики вранці, ретиноїди увечері. Таким чином можливо досягти балансу між руйнуванням та відновленням.
Зимове сонце та захист від нього
Питання, чи користуватися сонцезахисними засобами в зимовий час, коли UV-індекс в Україні не піднімається більше 1 навіть у сонячний день, спірне. Моя думка, що при звичайному життєвому режимі у цьому немає потреби. Сонцезахисні фільтри, у тому числі фізичні, не такі вже нешкідливі, як може здатися, і шкірі необхідно давати відпочинок. Якщо ж клієнт знаходиться на курсі пілінгів, лазерних впливів або будь-яких інших процедур, що підвищують чутливість шкіри до сонця, і при цьому проводить час просто неба вдень, як наприклад молода мама, то препарат із захистом широкого спектру UVB/UVA SPF30 повинен бути у догляді. В умовах зимового відпочинку в горах режим захисту повинен бути таким же, як і влітку — водостійкий сонцезахисний крем UVB/UVA SPF50. Також важливо не пропустити перехід із зими на весну, коли клієнти отримують першу дозу опромінення, зводячи нанівець досягнення зими: починаючи з кінця лютого варто стежити за UV-індексом та повідомляти про зміни клієнтам, вчасно рекомендуючи розпочати користування сонцезахисним засобом.
Чи варто боятися зволоження?
Я не раз чула поширений, на мій погляд, міф, що взимку шкіру не треба зволожувати. Знаючи, що взимку шкіра стає сухішою і всі неприємності з нею відбуваються здебільшого через сухість, незрозуміло чому цього не варто робити. Адже принцип зволоження не полягає безпосередньо в наповненні шкіри водою, яка приходить в епідерміс зі статичного пулу води в дермі [6], але, наприклад, у створенні плівки, що дихає, яка зменшує ТЕВВ і шкіра наповнюється вологою. Історії про крижані кристали води в шкірі належать до екстремальних випадків обмороження, які за умов міста зустріти практично неможливо. Також очевидно, що не варто виходити на мороз з мокрим обличчям або відразу після зволожуючої маски, оскільки вода, випаровуючись, охолоджуватиме шкіру, що очевидно дискомфортно. Зволожуючі препарати необхідно наносити за 15-20 хвилин до виходу, що дозволить випаруватися зайвому і решті «сісти», а клієнта після зволожуючої процедури варто попросити посидіти 10 хвилин з чаєм у холі. Але повірте, якщо навіть, вийшовши з салону, він відразу сяде в машину, нічого страшного не станеться, шкіра здатна зігріти себе самостійно.
Отже…
Я навмисно не робила докладного огляду інгредієнтів у цьому матеріалі, оскільки будемо чесними — вкрай складно і часто нераціонально вишукувати у складі препаратів той чи інший компонент. Набагато правильніше спиратися на талант і професіоналізм розробників брендів, які ми вибираємо для роботи. Грамотно створені описи та виділені активи допомагають орієнтуватись у призначеннях, а результати на шкірі клієнтів підтверджують чи спростовують правильність вибору.
Література
1. Stratum corneum lipids: the effect of ageing and the seasons, J. Rogers, C. Harding, A. Mayo, J. Banks, A. Rawlings, 1996, https://link.springer.com/article/10.1007/BF02505294
2. Relationship Between NMF (Lactate and Potassium) Content and the Physical Properties of the Stratum Corneum in Healthy Subjects, Noriaki Nakagawa, Shingo Sakai, Masayuki Matsumoto, Kenichi Yamada, Masahiro Nagano, Takuo Yuki, Yasushi Sumida and Hideyo Uchiwa, 2004
3. Косметическая дерматология, Л. Бауманн, 2016 г.
4. The effect of environmental humidity and temperature on skin barrier function and dermatitis. Engebretsen KA1, Johansen JD1, Kezic S2, Linneberg A3,4,5, Thyssen JP1. 2016
5. Effects of water temperature on surfactant‐induced skin irritation, Enzo Berardesca, Gian Piero Vignoli, Fernanda Distante, Pietro Brizzi, Giacomo Rabbiosi, 1995 https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1600-0536.1995.tb00751.x
6. Звідки в шкіру потрапляє вода? Тііна Орасмяє-Медер, https://bhub.com.ua
Вперше опубліковано в журналі «Косметолог» №1, 2019