Догляд за делікатними зонами: в фокусі – очі
Фізіологічні особливості шкіри навколо очей
Саме стан ділянок шкіри, які називають «делікатними», найкраще видає вік людини. Найчастіше це відкриті ділянки: шкіра навколо очей, губ, на руках, шиї, декольте. Пояснюємо, чому і як це відбувається.
Боротьба зі старінням для жінки зазвичай починається із шкіри навколо очей, тому що саме тут з’являються перші вікові зміни: дрібна сіточка зморшок, темні кола, набряки тощо. І це не дивно, адже шкіра повік складається з набагато меншої кількості рядів клітин в епідермісі, а її роговий шар у три-чотири разів тонший, ніж на всіх інших ділянках тіла.
Очне яблуко відділене від очниці прошарком жирової тканини, яка виконує функцію амортизатора (періорбітальна клітковина). Від шкіри повік її відділяє сполучнотканинна мембрана – очноямкова перегородка, яка утримує жирову тканину всередині очниці. Колагенові волокна розташовуються тут у вигляді тонкої сітки, тому шкіра повік легко розтягується. Крім того, вона постійно перебуває в русі: очі моргають, жмуряться, «посміхаються», внаслідок чого шкіра навколо очей зазнає особливому навантаженню.
Поява «мішків» під очима зумовлена збільшенням об’єму периорбітальної клітковини. Коли таке збільшення перевершує натягування очноямкової перегородки, жирова тканина випинається назовні, виходячи за межі очниці. А збільшуватися об’єм жирової тканини може через її розростання або набряк.
Усі перераховані вище факти призводять до того, що, починаючи вже з 20–25 років, зона очей потребує спеціального догляду, який полягає в адекватному очищенні, зволоженні, тонізації, лімфодренажі.
20-25 років: спеціальний догляд
Зазвичай для очищення використовується спеціальне косметичне молочко чи гель з екстрактами бузини, арніки, чорниці. Засоби для видалення макіяжу з очей можуть становити собою також дві рідини, які не змішуються: верхня містить надлегкі олії, які видаляють водостійку косметику, а нижня завдяки заспокійливим рослинним екстрактам знімає «звичайну» косметику та заспокоює шкіру навколо очей.
Пацієнтам, які носять контактні лінзи, жирні засоби для зняття макіяжу з очей не рекомендуються – краще використовувати знежирений лосьйон і відмовитися від водостійкої туші.
З метою зволоження та живлення ніжної шкіри навколо очей варто використовувати призначені для цих зон заспокійливі лосьйони, гелі, легкі емульсії та креми. Від звичайних засобів догляду за шкірою вони відрізняються насамперед тим, що не містять так званих «олій, що розтікаються», які можуть потрапити в очі та спричинити подразнення.
Креми не слід наносити на верхні повіки й безпосередньо під очима, оскільки жири й олії можуть потрапити в очі. Гелі й емульсії підходять для нормального типу шкіри та зазвичай запобігають появі набряків та темних кіл під очима.
Рекомендовані засоби повинні містити такі компоненти, як аскорбінова кислота, рутир, есцин, екстракти глоду, чорниці, горобини, гінкго білоба, арніки й винограду, гіалуронову кислоту, морський колаген. Креми більше підходять для сухої шкіри – вони заповнюють втрату ліпідів і перешкоджають появі дрібної сіточки зморшок. Для живлення ніжної шкіри навколо очей необхідно користуватися кремами, які містять вітаміни А и Е, цераміди та сфінголіпіди.
35–40 років
Якісно іншого підходу вимагає шкіра навколо очей після 35–40 років. Стають помітними жирові грижі у вигляді «мішків» на нижніх повіках, нависають верхні повіки, заглиблюються й фіксуються зморшки.
Салонний догляд за шкірою повік у цьому віці передбачає проведення моделюючих, колагенових процедур для очей, процедур із фітоестрогенами, екстрактами морських водоростей, алое вера, примули, мімози. Лінолева й ліноленова кислоти, які містяться в багатьох рослинних оліях, а також процедури з гексапептидами (речовинами ботулоподобної дії) відновлюють гідроліпідний захисний бар’єр. Чудовий ефект дають фізіотерапевтичні процедури: іонофорез, мікрострумова й ультразвукова терапія, масаж.
Салонний догляд може складатися з проведення спеціальних масок, гліколевих і ТСА пілінгів, біоревіталізації, мезотерапії, фотоомолодження та ін’єкцій ботулотоксину.
Гліколеві пілінги 20–50% виконуються 1 раз на тиждень курсом 4–6 процедур. Вони добре поєднуються з мезотерапією (ДНК, олігопептиди, фактори росту, вітаміни, антиоксиданти, амінокислоти) 1 раз на тиждень (наступного дня після пілінгу, 6–8 процедур).
Серединні пілінги ТСА 15% чудово вирівнюють рельєф і виконуються 1–2 процедури з перервою у два тижні. Проведення процедур біоревіталізації після 2–3 тижнів пілінгів дає стійкий ліфтинговий ефект, зменшує глибину зморшок, заповнює об’єм тканин.
Фотоомолодження ефективно зменшує темні кола під очима й глибину зморшок та збільшує тургор шкіри. Курс процедур: 6–8 сеансів 1 раз на 10–15 днів.
Біоревіталізація гіалуроновою кислотою стимулює неоколагеногенез і неоангіогенез. Виконується 1 раз на 2 тижні, курс – 4 сеанси, потім підтримуючі процедури один раз на 1–2 місяці.
Ін’єкції ботулотоксину ефективні при «гусячих лапках», нависаючих верхніх повіках (без жирової грижі) тощо. Також при «гусячих лапках» і западанні м’яких тканин (особливо в зоні носослізної борозни) ефективні філери на основі гіалуронової кислоти.
Необхідно враховувати, що всі інвазивні процедури, як будь-які лікарські, мають низку протипоказань, на які варто зважати.
У домашніх умовах варто використовувати засоби, збагачені амінокислотами, колагеном, вітамінами А, С, Е, К, клітинними екстрактами. Добре зарекомендували себе спеціальні «крижані» маски. Вони зроблені із пластику, наповненого гелем, і зберігаються в холодильнику. За необхідності їх на кілька хвилин накладають на закриті очі. Після цього тонким шаром наноситься відповідний гель чи крем.
Чудовим лімфодренажним ефектом відзначаються контрастні компреси для обличчя.
Про фактори ризику, що впливають на старіння шкіри шиї й зони декольте, а також фізіологічні особливості шкіри цієї ділянки читайте в наступних статтях.