Деформаційний тип старіння: комплексний підхід до терапії
Чим буде характеризуватись деформаційний тип старіння? Намалюємо портрет пацієнта
У статті подано розбір комплексної тактики ведення пацієнта. Увага зосереджена на деформаційному типі старіння, підтип «збільшення підшкірно-жирової клітковини».
«Сповнена здоров’я» та з зайвою вагою рожевощока гормональна красуня з розширеними порами, жирною шкірою, іноді з висипами, з важкими щоками та глибоко промальованими носогубними складками. Тут все у владі гормонів. Зазвичай високий естрогенний рівень (можуть бути захворювання, такі як СПКЯ (синдром полікістозу яєчників), ерозія шийки матки, фіброміоми, вугрові прояви, вугри менопаузного періоду). Виражений метаболічний синдром (зайва вага) та, відповідно, інсулінорезистентність. Попросіть пацієнтку принести свої фотографії у юності. На фото ви з подивом побачите струнку молоду жінку з акуратним овалом обличчя без ознак другого підборіддя. Такі пацієнтки часто в юності схильні до акне, хоча воно може спостерігатися і в зрілому віці. Це особливості гормонального фону – показники близькі до верхньої межі норми або завищені (естроген, дегідроепіандростерон). Вони відповідають за підвищене саловиділення шкіри, розширені пори, схильність до швидкої сальності волосся, висипів. Але є й позитивні сторони – швидка регенерація та гарний імунітет шкіри, чудова водноліпідна мантія.
Що ми бачимо у динаміці? Збільшувалася вага пацієнтки – укрупнялися риси обличчя. Поплив овал, з’явилися виражені щоки, друге підборіддя, «брилі», важкі, пастозні тканини. Зморшки виражені, глибокі. Характерною особливістю цього морфотипу є збільшення поверхневих жирових компартментів обличчя. Спостерігаємо жирну або нормальну, схильну до жирності шкіру, пористу, часто землистого кольору.
Цей морфотип характеризується:
- зміною (збільшенням) товщини ПЖК (підшкірно-жирової клітковини);
- зміною тонусу м’язів;
- гравітаційним птозом різного ступеня вираженості;
- яскраво вираженими глибокими носогубними складками, через щоки, які нависають, – гіпертрофовані та зміщені вниз жирові компартменти.
З якими скаргами приходять такі пацієнтки? «Лікарю, підніміть мені щоки». «Приберіть глибокі зморшки». «Як зменшити пори?» З чого починати корекцію цього разу?
А ось тут необхідно вести серйозну розмову з пацієнткою про зайву вагу – у цьому ключова квінтесенція питання. Так, вам потрібно бути дієтологом, нутриціологом і навіть, якщо хочете, психологом для своєї пацієнтки. Разом із суміжними фахівцями – гінекологом-ендокринологом, ендокринологом, можливо, гастроентерологом, скоригувати харчування, фізичну активність і гормони й заглибитись у можливу патологію ШКТ. Так, це велика робота ваша та вашої пацієнтки. Але повірте, вона того варта.
Питання жирної шкіри
Підбираємо коректний салонний і домашній догляд. Якщо немає схильності до чутливості шкіри, у догляді рекомендується використовувати себорегулювальні препарати, тоніки та креми з АНА-кислотами від 3-5% до 10-15%. АНА-кислоти згладять пори, вирівняють колір обличчя. Добре, щоб у складі був вітамін С. Обов’язково до домашнього догляду додати ексфоліанти 2-3 рази на тиждень. Комбіновані чистки необхідні (якщо немає протипоказань), але не часто, раз на 3 місяці. Кріотерапія показана на всі 100% (якщо немає важких форм акне).
Пілінги
Можна робити всі види пілінгів, починаючи від поверхневих (молочні та азелаїнові (лікування акне, звуження пор, зменшення гіперкератозу, вирівнювання кольору обличчя), гліколеві та їх різні комбінації), аж до поверхнево-серединних і серединних (саліцилові, ретинолові, пілінг фенолові). Особливо результативним і показовим у цих пацієнтів буде піруватний пілінг. Багато фахівців його бояться, але дарма. Навчіться правильно працювати з цим видом пілінгу (пройшовши відповідні курси) – і ви буквально закохаєтеся в нього. У такого типу пацієнтів піруватний пілінг чудово вирішує питання жирності шкіри, землистого кольору обличчя, глибоких зморшок і навіть явища гравітаційного птозу, оскільки надає хороший ліфтинг. А ось ТСА у цьому випадку не зовсім показовий.
Обгортання
Помилково вважати, що обгортання впливає лише на шкіру тіла. Це прекрасна терапія, яка в першу чергу надає дезінтоксикаційну дію на весь організм. Показано всім, без винятку. Протипоказання? Так, є. Але завжди є можливість вибору – холодне чи гаряче обгортання, різні прописи.
Мезотерапія дренуючими та судиннозміцнювальними препаратами
Хоча головним симптомом тут буде не стільки набряк, скільки пастозність через внутрішньодермальний стаз, абсолютно необхідно додавати дренуючі та судиннозміцнювальні препарати для зміцнення судинної стінки та розвантаження лімфатичного застою. Лімфатичний стаз цього морфотипу є одним з провідних симптомів. Необхідно проводити як терапію обличчя, так і тіла. Обов’язково через 3 дні після ін’єкцій варто провести лімфодренажний масаж, мікрострумову терапію та пресотерапію.
Ліполітики
Можливе проведення курсу непрямих ліполітиків по обличчю. Для розвантаження й корекції носогубного компартменту, овалу, «брилів». По тілу працюємо прямими ліполітиками.
Ліфтингові програми
Поступово ваш пацієнт втрачає вагу, змінюється фігура, корегується овал обличчя, зменшуються щоки, друге підборіддя (зменшуються жирові компартменти). І ваша основна турбота, щоб шкіра на обличчі й на тілі не обвисала, а скорочувалася, була пружною та еластичною. Як цього досягти?
Працюємо комплексно, використовуючи мезотерапевтичні препарати для ліфтингу, а також багатокомпонентні біоревіталізанти, меншою мірою високомолекулярні, більшою – низько- та середньомолекулярні. Крім ліфтинг-ефекту, шкіра після подібних процедур у таких пацієнтів досить зволожена.
Пацієнтам з деформаційним типом старіння показаний радіохвильовий ліфтинг. Він має прекрасний ліфтинговий ефект при роботі з «брилями», підборіддям, шиєю, шкірою тіла. Рекомендується провести кілька процедур з інтервалом 10-14 днів. Добре виконувати процедуру RF-ліфтингу у поєднанні з ліполітиками, масажем, ліфтинговими препаратами.
Також рекомендується процедура SMAS-ліфтингу. При цьому важливо зазначити, що подібна терапія дасть результат не на першому етапі роботи, а коли ПЖК опрацьована та зменшилася. На початковому етапі SMAS-ліфтинг не дає очікуваних результатів або потрібна більша кількість проходів. У цьому полягає помилка багатьох фахівців. Коригуючи деформаційний морфотип, деякі вдаються до занадто великої кількості імпульсів, та/або вибирають більш сильну силу впливу, або більш глибокі за проникненням насадки (невідповідні протоколу), в результаті чого отримують серйозні ускладнення.
Кавітація тіла також чудово працює у комплексній терапії. У цього морфотипу найчастіше спостерігається гіпертонусний тип мімічної мускулатури.
Ботулінотерапія
Дає виражений ефект. Якщо пацієнт прийшов до вас у віці 45+ і вперше буде застосований токсин, не намагайтеся на 100% скоригувати глибокі зморшки лише токсином. Тут потрібен комплексний підхід: перед процедурою добре провести серію поверхневих, а потім поверхнево-серединних пілінгів. Після ботулінотерапії через 2-3 тижні необхідно провести корекцію глибоких зморшок філерами (в гіподермальний шар шкіри), потім докорекцію легким філером технікою «бланшинг» (внутрішньодермально).
Філери
У таких пацієнтів завжди постає питання: чи використовувати волюмізуючі філери? Чи врятує ситуацію встановлення їх на вилицю? І так, і ні. У кожному випадку необхідно вирішувати індивідуально. Обличчя у цих пацієнтів і так досить об’ємні. Додатковий обсяг, створюваний філерами на вилиці, може посилити ситуацію як естетично, так і патофізіологічно, поглибивши пастозність і набряклість тканин.
Заключення
Не прагніть у таких пацієнтів зробити все і відразу.
Послідовність – це запорука успіху. Препарати з полімолочною кислотою, з гідроксиапатитом кальцію, нитки можуть бути дуже ефективними в корекції зазначеного морфотипу, при цьому обов’язково в комплексній терапії, спрямованій на першому етапі на зменшення ПЖК області щік і підборіддя. Ці процедури клієнти переносять чудово, а реабілітація після них відбувається швидко.
Найважливіше у терапії деформаційного типу старіння – послідовність, коректність, злагоджена робота лікаря та пацієнта. І тоді успіх гарантовано.
Статтю вперше було опубліковано в Les Nouvelles Esthetiques Україна, №1 (119), 2020