Чоловіча косметологія

Орієнтуємось на психологію, вивчаємо особливості й потреби чоловіків

Logo

Кількість представників сильної половини, які відвідують підприємства індустрії краси, поступово зростає. Чоловіки використовують спеціальні косметичні засоби та прагнуть добре виглядати, нехай навіть не завжди зізнаються у цьому.

Хто ваш клієнт?

Одним із перших салонів краси, створених виключно для чоловіків, став Nickel, який з'явився в 1996 році з легкої руки Філіпа Дюмона – відомого французького парфумера та дизайнера, який вирішив заповнити прогалину на чоловічому косметичному ринку.

І хоча досі можна зустріти думку, що долучати чоловіків до косметики – все одно, що продавати холодильники ескімосам, ми спостерігаємо колосальне зрушення, яке відбулося у свідомості споживачів за останні роки. Суспільство змінилося, нині в галузі краси панує паритет між чоловіками та жінками. Сьогодні для процвітаючого чоловіка не слідкувати за своєю зовнішністю – моветон, адже його вигляд – це його візитна картка. У нього немає другого шансу справити гарне враження, чи то в його особистому чи професійному житті.

До речі, ви помітили, що сучасне суспільство не залишає поза увагою метросексуалів? Цей термін, що з'явився у 1994 році з-під пера англійського журналіста Марка Сімпсона, міцно увійшов до нашого повсякденного побуту. Сьогодні метросексуалом ми називаємо городянина будь-якої сексуальної орієнтації, що має розвинене почуття прекрасного, який витрачає багато коштів та часу на свою зовнішність та спосіб життя. Йому швидше 40 років, ніж 25, він має гарну купівельну спроможність. І, мабуть, саме він головна цільова аудиторія для тих, хто планує надавати косметологічні послуги чоловікам.

Друга група чоловіків, які охоче погоджуються на косметологічні процедури, – це чоловіки, які вже відчули на собі принадність spa та таласотерапії. Згідно з даними Міжнародної федерації таласотерапії «Море та здоров'я», в Європі такі заклади відвідують 40% чоловіків (для порівняння: ще десятиліття тому ця цифра не перевищувала 29%).

Флоренція Бутар, засновник салону для чоловіків Sweet Home у невеликому французькому містечку Бурк-ан-Бресі (населення – 65 тисяч осіб), розповідає: «Коли у мене з'явилася ідея відкрити свій салон краси, гостро постало питання його концепції та спрямованості. Адже у нашому містечку вже було 25 традиційних закладів, які надавали послуги у сфері краси. Тому я вирішила піти на ризик та освоїти незайняту нішу – чоловіків. Сьогодні можу сказати, що мій почин був успішним – наші клієнти-чоловіки часто зізнаються, що бувають приємно здивовані після першого походу до салону краси, і у 80% випадків повертаються протягом наступного місяця».

Подібним досвідом може похвалитися ще одна француженка Магалі Пето, яка відкрила чоловічий салон у Ліоні. Адже при правильному та раціональному підході до справи виявляється, що набагато вигідніше бути володаркою єдиного (і тому не має конкуренції) салону для чоловіків, ніж енного за рахунком жіночого салону краси, який відчайдушно бореться за свою клієнтку.

Орієнтуючись на психологію

Грамотне спілкування з клієнтом передбачає знання психологічних особливостей. Безумовно, чоловіча клієнтура має свої відмінності. Чоловіки мають більшу емоційну нестійкість, ніж жінки, менше стежать за собою, не прислухаються до сигналів свого тіла і тому більш схильні до стресів. Вони схильні до сталості й до того ж дуже дисципліновані клієнти – рідко сперечаються, точно дотримуються рекомендацій. У сильної половини завжди мало часу, тому все, у тому числі догляд, має відбуватися швидко. Результат процедури також повне має  змушувати себе чекати. Слід зазначити, такі клієнти зазвичай дуже вимогливі до якості послуг, чекаючи сучасного рівня сервісу.

Чоловіки неохоче виявляють бажання проникати на жіночу територію. Тому оформлення салону має бути функціональним, без зайвих химерностей та мішури. Компетентність і ділову мову спілкування – ось на що чоловіки очікують від косметолога. Якщо ви хочете, щоб вони стали вашими постійними клієнтами, важливо врахувати такі особливості чоловічого характеру: з одного боку, легкість у спілкуванні та подяку за хорошу консультацію, а з іншого – допитливість і прагнення докопатися до суті речей. Тому такому клієнту необхідно чітко викласти всі переваги та складові продуктів. Як правило, спочатку чоловіки утримуються від вияву готовності робити покупки. Якщо вам вдалося залучити клієнта-чоловіка, він на тривалий час стане вашим відданим відвідувачем.

Діловий підхід

Чоловікам подобається визначеність кольору та форми, водночас химерні елементи вони не сприймають. Якщо у вас всього один косметичний кабінет і ви не маєте достатньої кількості чоловічої клієнтури для того, щоб вкласти кошти в особливе оформлення приміщення, можна знайти вихід зі становища за допомогою гарної організації роботи. Виділіть половину або певний день виключно для прийому чоловіків і з невеликими витратами задекоруйте приміщення, наголосивши на їх сприйнятті. Відмовтеся від надмірно пихатих елементів інтер'єру, не носіть кольоровий робочий одяг, найкращий вихід – бездоганний білий. Використовуйте білі рушники для рук, за потребою зробіть строгу класичну зачіску. Будьте підкреслено діловими, але не холодними.

Сучасний чоловік користується різними спеціальними засобами для догляду за шкірою. При цьому головною вимогою залишається практичність. Улюблені продукти – крем для 24-годинного догляду за шкірою та гель для душу, призначений як для миття тіла, так і волосся. Оскільки світ чоловіків нещодавно відкрився для нового естетичного сприйняття, не слід відразу ж заповнювати його надмірною кількістю косметологічної продукції.

Не варто консультувати чоловіків за тією самою схемою, що й жінок. Тут важливо не перестаратися та починати з меншого. Звертайте увагу на перший візит вашого клієнта, визначте його тип шкіри та дайте йому чіткі рекомендації. Обмежтеся невеликим набором засобів (наприклад, гель, крем, туалетна очищувальна вода) і не перевантажуйте додатковою інформацією про альтернативну продукцію.

Догляд за собою: звички чоловіків

Щоб переконатися в необхідності косметологічного догляду для чоловіків та запропонувати найбільш затребувані послуги, слід звернути увагу на звички та переваги сильної статі.

Лабораторії Vichy замовили компанії Cocedal Conseil соціологічне опитування представників сильної половини, в якому брали участь 700 чоловіків віком 20–50 років, які заявили про свої відвідини аптеки не менше одного разу на місяць. Згідно з отриманими даними, 20% опитаних, які купують аптечні засоби для догляду, відвідують косметичні салони чи спа-центри! Інші дані цього дослідження теж дуже пізнавальні.

  • 70% чоловіків описують свою шкіру швидше як чутливу, нормальну чи комбіновану.
  • Близько 30% консультувалися у дерматолога протягом останніх 12 місяців (42% молодше 25 років).
  • 20% відвідували косметичний салон або спа-центр (переважно 30-річні та старші).
  • 20% пройшли курс процедур для шкіри у косметичному салоні чи спа-центрі.
  • 50% зацікавлені у діагностиці шкіри, і лише 20% її вже пройшли.

Найбільш поширені проблеми:

  • почервоніння, запалення після гоління – 75%
  • чорні вугри – 71%
  • кола під очима – 70%
  • почервоніння, подразнення (навіть незалежно від гоління) – 64%
  • висипання після гоління – 64%
  • акне – 61%

Найбільш важливі функції косметичного засобу для догляду за шкірою обличчя для чоловіків:

  • зволожує – 56%;
  • заспокоює – 41%;
  • не містить спирту – 41%;
  • живить – 40%;
  • має спеціальну дію для чутливої шкіри – 40%;
  • гіпоалергенно – 40%;
  • покращує колір обличчя – 35%;
  • тонізує – 28%;
  • захищає від зморшок – 25%.

Перед тим як розпочинати обслуговування чоловіків у косметичному салоні, перш за все необхідно вивчити особливості й потреби цієї клієнтури. Чим більше ви дізнаєтесь, тим цілеспрямованіше буде спілкування і тим легше уникнути виникнення різноманітних страхів та сумнівів з боку клієнта.

Дослідження серед покупців

Згідно з результатами дослідження, проведеного компанією IRI (Information Resources) з метою визначення поведінки чоловіків під час купівлі та використання косметичних засобів, лише 13% чоловіків користуються порадами дружин або супутниць при виборі чоловічої косметики.

Самостійному вибору та купівлі надають значення, перш за все, чоловіки віком до 30 років. Покупці старшого віку також менше схильні до впливу своїх партнерок. Більшість же віддає перевагу спеціальній чоловічій косметиці перед продукцією «Унісекс».

Близько третини всіх покупців хотіли б отримати консультацію при купівлі чоловічої косметики, ще третина відмовляється від неї, частина, що залишилася, байдуже ставиться до порад і підказок персоналу.

При виборі косметики чоловіки, так само як і жінки, насамперед звертають увагу на аромат. «Правильний» запах лідирує із значним відривом серед критеріїв відбору цього виду продукції для чоловіків, випереджаючи навіть цінову.

Як вибрати косметику

Вибір косметики для чоловіків набагато спростився – практично кожен бренд, що поважає себе, вже розробив свою гаму чоловічих косметичних засобів. Вже довго чоловіки користуються селективними марками, не забуваючи про продукти, які можна знайти на полицях супермаркетів. Крім того, існують марки «100%» для чоловіків, які розробили свої власні продукти та протоколи.

У 2010 році на європейському ринку чоловічої косметики змагалося близько 100 брендів. І ця кількість лише збільшуватиметься. Таким чином, перш ніж зробити вибір, проаналізуйте клієнтуру, на яку ви розраховуєте, її переваги, її купівельну спроможність. При цьому для кожної гами, що розглядається, необхідно зробити порівняння компонентів, структур, цін, протоколів, навчання, умов продажу – адже скільки різних цілей, стільки ж різних варіантів вибору.

Продавати в салоні чи інтернет-магазині?

Чоловік – високотехнологічне створення, у якого легко спрацьовує рефлекс Інтернету. Якщо у вас вже є сайт, створіть на ньому своєрідну вітрину, яка розповість вашим відвідувачам про засоби догляду, ціни, процедури. Таким чином, чоловік зможе скласти заочне уявлення про ваш салон, якщо він збирається з'явитися там уперше.

При формуванні цін на процедури для чоловіків ми радимо залишатися в середньому діапазоні. На відміну від жінки, чоловік не виділятиме багато грошей на косметичні засоби. Він може носити стильний дорогий одяг від відомих брендів, якщо у нього є кошти. Але маленька баночка крему за нечувану суму його не вразить.

Подобаються чоловікам також абонементи, у яких передбачено знижку на останній сеанс. У період зниження ділової активності можна знизити тарифи на деякі процедури. Нарешті, запропонуйте раз на тиждень нічний сеанс до 22 години для ділових людей, які справді не можуть звільнитися вдень, – вони вам за це будуть безмежно вдячні. І пам'ятайте, гарний продаж відбувається протягом трьох-п'яти хвилин. Тому говоріть «по-чоловічому», чітко, лаконічно.

Чоловіча шкіра

Структурні, фізіологічні та функціональні характеристики чоловічої шкіри до останніх років були відносно мало вивчені. Водночас вони міцно зміцнилися в чоловічому геномі, й останні дослідження в галузі біометрології дозволили визначити три головні відмінності між шкірою чоловіка і жінки.

  • По-перше, шкіра чоловіків щільніша порівняно з жіночою. Тому фолікуліт області бороди є частою, типово чоловічою темою консультацій. Після гоління волоссю завжди вдається прорости крізь вихідний отвір волосяного фолікула – це провокує запалення шкіри у зонах гоління.
  • По-друге, чоловіча шкіра більш васкуляризована, внаслідок чого розвивається стійке почервоніння. При цьому чоловіки бояться необґрунтованих асоціацій із наслідками впливу алкоголю. Насправді такі симптоми безпосередньо пов'язані з ламкістю судин. Еритроз може посилюватися при переході з тепла в холод або може бути пов'язаний зі способом життя на відкритому повітрі. Найчастіше він локалізується на вилицях і може супроводжуватися куперозом або розацеа.
  • По-третє, шкіра чоловіків жирніша, але при цьому щоденне гоління сприяє втраті води, яка міститься в шкірі. Тому рекомендується застосовувати специфічні, легші текстури.

Полегшіть вибір чоловікам

В Україні професійну косметику для чоловіків представляє чимало відомих брендів – сьогодні на ринку представлені лінії Academie Men, Carisma (від Dr. Kadir), Cellmen (від Cellap), Forever Young Men (від Christina), Klapp Men, Manage Your Skin (від Dr. Spiller), Tom Robinn (від Institut Soskin Laboratories), Uomini та багато-багато інших. Тож для українського чоловіка не важко вибрати необхідний засіб для догляду за обличчям або за тілом.

Найчастіше виробники пропонують клієнтам-чоловікам вже готову схему домашнього догляду. Косметичні лабораторії створюють також спеціальні набори для салонного догляду, розраховані на одну процедуру, що містять необхідну кількість всіх препаратів, які використовуються у догляді.

Процедури для нього

Клієнтів-чоловіків, які звертаються до салону за косметологічними послугами, можна поділити на три великі групи:

  • Молоді люди віком до 20 років, яких передусім турбують проблеми зі шкірою.
  • Чоловіки 30–50 років, які повністю занурені у роботу, тому процедури для них мають виконуватися швидко та демонструвати негайний ефект.
  • Чоловіки віком від 50 років, які можуть приділити більше часу для догляду за зовнішністю.

Для кожної групи потрібно розробити окремий комплекс процедур. Запропонуйте вашим молодим клієнтам консультацію та схему догляду за проблемною шкірою. Діловим чоловікам підійдуть годинні процедури для зняття стресу. Розмістіть рекламу в готелях бізнес-класу, компаніях, які займаються менеджментом та проведенням семінарів, або у великих фірмах. У салонах, розташованих поблизу ділових центрів, будуть мати успіх інтенсивний масаж з використанням ножної ванни, а також масаж голови і потилиці. Тим, кому за 50, можна запропонувати більш тривалі процедури.

Якщо поділ вікових груп у вашому салоні не передбачено, надайте кожному клієнту можливість зробити самостійний вибір із наявного переліку послуг. Незмінним попитом користуються таласопроцедури, або обгортання для тіла з використанням морської солі. Саме з морем у чоловіків пов'язано безліч приємних для них асоціацій: спорт, сила, свіжість, динаміка.

Чого хочуть чоловіки? Резюме

  • Вивіска, яка каже, що це чоловічий салон
  • Сучасний дизайн
  • Подарункові сертифікати, призначені лише для чоловіків
  • Пам'ятки про зустріч формату візитної картки, які кладуться у гаманець
  • Джаз, класику та етнічну музику
  • Експрес-догляд на 20 або 45 хвилин
  • Олії без запахів, сухі або не надто жирні
  • Масаж обличчя, голови та трапецієподібних м'язів
  • Одноразові плавки, а не стрінги
  • Плазмовий екран із фільмом, а не пов'язку на очі
  • Косметичні продукти за демократичними цінами
  • Докази на користь здоров'я, а не на користь краси
  • Інтернет-сайт, що представляє процедури та засоби для догляду

Пропонуючи в салоні краси процедури для чоловіків, важливо враховувати три основні умови: швидкість й ефективність впливу, ділову мову спілкування та функціональне оформлення салону.

Ця стаття є частиною спецпроєкту Чоловічий догляд за обличчям і тілом

Ознайомитись з усіма статтями цієї теми ви можете:

СПЕЦПРОЄКТ.  Чоловічий догляд за обличчям і тілом

Стаття була вперше опублікована на сайті 17 січня 2021 року

Читайте також