Хронологічні зміни, особливості догляду та корекції: від акне до anti-age

Чоловіча шкіра

Logo

Більшість проведених досліджень свідчить, що товщина рогового шару й епідермальний бар'єр шкіри влаштовані однаково незалежно від гендерної (статевої) приналежності. І за основні відмінності відповідальне насамперед гормональне регулювання.

Особливості чоловічої шкіри

На тлі високого рівня тестостерону чоловіча шкіра має певні особливості: більшу щільність епідермісу приблизно на 24%, у дермі — приблизно на 22% більше колагенових волокон, розташовані інакше і синтезуються активніше. Більш інтенсивна секреція шкірного сала, більший діаметр вивідної протоки та більша кількість бічних відгалужень у сальній залозі за меншої кількості самих залоз (за деякими джерелами).

Чоловіча шкіра товща, еластичніша і краще утримує вологу, спочатку менш схильна до агресивного впливу зовнішнього середовища, рН шкіри чоловіків — 5,0-5.4, тобто зі зрушенням в кислий бік, що може призвести до підвищення чутливості, спричинити надмірне лущення, подразнення, сухість , стягнутість. У середньому шкіра жирніша, з широкими порами, схильна до себореї та вугрових висипів, особливо в період статевого дозрівання. Крім того, перебіг акне у чоловіків, як правило, важче і частіше виникають явища постакне.

У чоловіків роговий шар епідермісу товстіший і набагато щільніший за жіночий, це пояснюється специфічною дією андрогенів і постійним голінням, що спричиняє стабільний гіперкератоз і візуальне відчуття, що шкіра більш товста і груба. Гоління також може стати причиною підвищення чутливості, порушується гідроліпідний бар'єр епідермісу, а тоніки й лосьйони, що містять спирт, після гоління порушують структуру епідермального бар'єру і, на додаток, мікротравми відкривають дорогу інфекції. Крім того, чоловіки частіше піддають свою шкіру різкішим стресам: сонце і вітер, перепади температур, хлорована і солона вода.

Кількість меланіну у чоловіків значно вища, що допомагає їм засмагати швидше та інтенсивніше, це також обумовлено гормональним тлом. Гіпофіз і надниркові залози, підтримуючи необхідний рівень андрогенів у крові, сприяють також і стимуляції вироблення меланіну. Для шкіри чоловіків характерна наявність більшої кількості капілярів, що забезпечує більш активне кровопостачання, але при цьому воно супроводжується слабкістю дрібних капілярів, що нерідко призводить до розвитку куперозу, і з віком ця проблема лише посилюється. Колометричними дослідженнями виявлено, що почервоніння шкіри у чоловіків віком від 55 до 88 років більш виражено, ніж у їхніх однолітків, і йдеться не просто про почервоніння, а про недіагностовані форми розацеа, які вимагають не тільки естетичного видалення капілярів, але і грамотного професійного догляду та лікування.

Ознаки старіння у чоловіків, як правило, виявляються значно пізніше, але при цьому більш яскраво виражені і складніше піддаються корекції, оскільки здебільшого чоловіки не прагнуть займатися профілактикою вікових змін, вони орієнтовані й мотивовані на вирішення конкретних проблем.

Останнім часом кількість чоловіків, які звертаються до косметологів, зросла та становить 15%, при цьому вони поділяються на дві основні групи.

Перша група: від 14 до 25 років

Через вироблення статевих гормонів з настанням періоду статевого дозрівання у юнаків часто зустрічається така проблема, як акне. При цьому на чоловічій шкірі проблема характеризується більш важким перебігом і частіше виникають явища постакне. У цьому випадку лікування полягає у правильному очищенні та зволоженні шкіри, грамотній протизапальній терапії у поєднанні із застосуванням пребіотиків. Програма корекції підбирається індивідуально, з урахуванням стану і типу шкіри, використовуються як зовнішні засоби, так і препарати всередину.

Однак не у 100% юнаків, підлітків виникає вугрова хвороба, і найчастіше саме неправильний догляд може спровокувати проблему. У зв'язку з чим у цій віковій групі використовуються засоби двох категорій: базові засоби догляду та засоби для проблемної шкіри, при цьому обидві категорії належать до універсальних (унісекс) як для юнаків, так і для дівчат.

Щоденний грамотний як базовий, так і антиакне догляд має містити очищення, тонізування, зволоження, живлення і захист. Слід уникати скрабів з відлущувальними частинками, щоб уникнути додаткового травмування. А також засобів, що містять АНА-кислоти (за відсутності акне зі зміщенням рН у лужну сторону), через фізіологічне для чоловіків зміщення рН у кислу сторону, для запобігання додатковому подразненню шкіри. При цьому у вечірньому щоденному догляді або з частотою застосування 1-2 рази на тиждень доцільно використовувати засоби з пілінг-ефектом, що містять меншу або більшу концентрацію ензими (папаїн, бромелайн тощо). Це дасть можливість відкоригувати наявний стабільний гіперкератоз та забезпечить профілактику виникнення фолікулярного кератозу, вростання волосся, розвитку запальних процесів та вирівнювання тону шкіри.

До складу засобів для очищення не мають входити ПАР з потужним подразнювальним потенціалом (sodium lauryl sulfate, sodium laureth sulfate), віддавати перевагу необхідно засобам з м'якими ПАР (coco-glucoside, cocamidopropyl betain). У засобах для тонізування шкіри не мають бути виражені підсушувальні інгредієнти (alcohol denat, спиртові розчини саліцилової кислоти). У складі засобів для вмивання й тонізування такі інгредієнти можуть провокувати посилення секреції шкірного сала (шар шкірного сала активно відновлюється вже через 30 хвилин), подразнення і навіть порушення бар'єрних захисних функцій епідермісу, що своєю чергою призводить до зневоднення шкіри та ініціації запальних процесів.

До сучасних засобів догляду входять, як правило, синтезовані активні комплекси з себорегулюючим та протизапальним ефектом (acnacidol, zinc pca тощо), які поступово знижують секрецію шкірного сала до норми. Пріоритетним інгредієнтом у складі чоловічої косметики є цитрат срібла (сполучення срібла та лимонної кислоти). Цей компонент стимулює вироблення антимікробних пептидів кератиноцитами і тим самим за 15 хвилин пригнічує життєдіяльність 99.999% патогенів на шкірі, активізує процеси регенерації (у тому числі при порізах), має виражений протизапальний потенціал, нормалізує функцію сальних залоз. І на відміну від справжніх антисептиків (triclosan, triclocarban, phenol, cloflucarban, fluorosalan, hexachlorophene), які досить часто зустрічаються у складі чоловічої косметики, не формує резистентну патогенну флору і не порушує мікробіом.

З огляду на останні наукові дослідження у сфері мікробіома змінюються і підходи до лікування деяких патологій. Сучасна терапія акне спрямована, перш за все, на зволоження, зняття запалення, стимуляцію локального імунітету та відновлення нормальної мікрофлори. Чоловіча косметологія також базується на нормалізації мікробіома шкіри та захисту її від патогенів за допомогою зволоження, відновлення й підтримки бар'єрної функції шкіри та гідроліпідної мантії (специфічне живлення), а зволоження чоловіча шкіра потребує навіть більше, ніж жіноча.

Зволоження, у тому числі і в глибоких шарах, забезпечується наявністю у складі засобів таких інгредієнтів, як низькомолекулярна гіалуронова кислота, біотехнологічні комплекси з сечовиною (hydrovance), водоростями (seamollient) та активами, що впливають на білки аквапорини, відповідальні за транспорт води. Чоловіча шкіра потребує також специфічного живлення, що забезпечується церамідами, поліненасиченими жирними кислотами, глікосфінголіпідами, які зміцнюють бар'єрну функцію і здатність шкіри утримувати вологу, заповнюють втрату і відновлюють структуру фізіологічних ліпідів, знімають подразнення. З метою відновлення структури та функцій гідроліпідної мантії у складі засобів використовуються гліцерин й аналоги себуму (сквален, олія ши, природні воски).

У догляді за чоловічою шкірою та комплексною терапією акне також широко використовуються пребіотики (інулін, бета-глюкан). Вони зберігають і відновлюють корисну мікрофлору на поверхні епідермісу, стимулюють імунітет шкіри, що є важливою складовою догляду за шкірою чоловіків, яка щодня зазнає пошкодження голінням. Щоб зберегти здоров'я шкіри та забезпечити профілактику виникнення запальних процесів, іноді достатньо застосування у щоденному догляді грамотного підібраного комплексу очищення (гель+тонік) та денного засобу догляду (емульсія чи крем).

У кабінеті косметолога доцільно проводити зволожувальні, заспокійливі та відновлювальні процедури, за показаннями чищення та курси поверхневих хімічних пілінгів. Щодо акне, то необхідно дотримуватися принципу, проголошеного колись Гіппократом: «Треба лікувати хворого, а не хворобу». Терапія акне — це цілий комплекс, підібраний індивідуально під кожного пацієнта, який передбачає косметичну корекцію з обов'язковим призначенням засобів домашнього догляду, дієтотерапію, корекцію основного захворювання, якщо таке є, психокорекцію.

«Провал»: вік 25-40 років

У цей період чоловіки, як правило, мало дбають про свою зовнішність. І якщо спочатку темп хронологічного старіння в середньому відстрочений у них на 15 років і чоловіки виглядають краще, то через відсутність регулярного догляду у зрілому віці їхня шкіра виглядає гіршою. Відбувається накопичення шкідливих факторів, особливо негативний вплив на шкіру ультрафіолету. Чоловіки набагато рідше користуються сонцезахисною косметикою, у зв'язку з чим ступінь ушкодження волокон дерми виражений сильніше, ніж у жінок. Яскравим прикладом може стати фотографія «дальнобійника» з односторонніми ознаками фотостаріння. Як правило, відсутність грамотного очищення та зволоження також призводить до того, що старіння чоловічої шкіри має стрімкіший характер і набагато складніше піддається корекції через більш виражені зміни у всіх шарах шкіри.

Крім вищезгаданих у попередній групі рекомендацій, необхідно додати фотозахист UVA 365 днів на рік.

Друга група: від 40 років та старше

У чоловічому організмі поступово уповільнюється вироблення тестостерону, а до 50 років знижується продукція шкірного сала й активність потових залоз. Що поступово призводить до витончення та сухості шкіри, з'являються виражена капілярна сіточка на щоках і крилах носа та перші ознаки старіння.

Оскільки зниження рівня тестостерону відбувається плавно, чоловіча шкіра витончується досить повільно та поступово. З одного боку, через більшу товщину і жирність вона менш уразлива перед пошкоджувальними факторами, з іншого боку, ці ж якості шкіри роблять вікові зміни більш виразними. Хоча зморшки на чоловічій шкірі з'являються пізніше, вони відрізняються більшою глибиною і виглядають як глибокі складки та заломи.

У вікових чоловіків відбувається сильніша зміна овалу обличчя, поява бульдожих щік, шкірних складок і мішків під очима. Прояви куперозу стають більш явними, особливо на крилах носа, щоках і в деяких випадках на підборідді. Відповідно, для корекції вікових змін потрібна спеціальна косметика та спеціальний косметичний догляд.

У цій віковій групі доцільно перейти до застосування засобів категорії anti-age, в ідеалі розроблених безпосередньо під потреби чоловічої шкіри. Крім того, арсенал засобів щоденного догляду необхідно доповнити сироватками, масками та засобами для догляду за контуром очей. Засоби підбираються індивідуально залежно від переважної проблематики. При вираженому гіперкератозі — відлущувальні (ензими, ретиноїди, сечовина), при куперозі — антикуперозні (троксерутин, стабілізований вітамін С, ніацинамід, голиця, арніка), при зміні овалу обличчя — ліфтингові (низько- і високомолекулярна гіалуронова кислота, білкові гідролізати, пептиди-матрикіни).

Двічі на рік необхідно проходити курс із 8-10 косметологічних процедур. Комплекс підбирається індивідуально та складається з синергії доглядових процедур, апаратних методик (мікроструми, фонофорез, електропорація, радіочастотний ліфтинг) і процедур хімічних пілінгів.

В останній віковій групі у чоловіків може виникати ще одна проблема — андрогенна алопеція, у цьому випадку необхідне тривале курсове застосування засобів, що містять інноваційні інгредієнти, здатні знижувати негативний вплив андрогенів (дигідротестостерон) на волосяний фолікул, покращувати його мікроциркуляцію, зміцнювати й активізувати клітини волосся (рrocapil).

Не варто також забувати і про мімічні зморшки, які можуть з'явитися навіть у молодому віці, оскільки шкіра на обличчі безпосередньо пов'язана з підлягаючими м'язами. Постійні мімічні рухи м'язів є основною причиною утворення зморшок у ділянці чола, міжбрів'я, навколо очей. Додатковими факторами є спадкова схильність, специфіка міміки та посилений зовнішніми факторами генетично запрограмований процес старіння шкіри. У такому разі необхідно застосовувати косметичні засоби з пептидами-міорелаксантами. Ідеально зарекомендував себе пептид syn®-ake — він розслаблює мімічну мускулатуру, розгладжує дрібні мімічні зморшки й активно перешкоджає утворенню нових, це безпечна альтернатива ботулотоксину. Пептид скорочує глибину зморшок в області чола на 52% всього за 28 днів, помітно зменшує мімічні складки в області рота та «гусячі лапки» в області очей.

На сьогодні багато провідних косметичних марок пропонують якісні засоби для догляду за шкірою обличчя чоловіка. Тільки постійний грамотний професійний догляд є головною запорукою здоров'я та молодості, і чоловіча шкіра не є винятком.

Ця стаття є частиною спецпроєкту Чоловічий догляд за обличчям і тілом

Ознайомитись з усіма статтями цієї теми ви можете:

СПЕЦПРОЄКТ. Чоловічий догляд за обличчям і тілом

Література:

  • Косметолог №1, 2020

Марія Бут, лікар-фізіотерапевт, косметолог-тренер (Україна)

 


 

Читайте також