Як утворюються рубці: на замітку майстру перманентного макіяжу
Дерматологія для майстрів перманентного макіяжу
Рубці на шкірі - сліди травм - так само неминучі, як і самі травми. Як утворюються рубці, чи можна їх позбутися чи поліпшити їх зовнішній вигляд? Корисна інформація для фахівців мікропігментації
Від травм не застраховано ніхто. Найчастіше вони відбуваються ненавмисно: ми падаємо, обпалюємося, можемо поранитися про тупі та гострі предмети. Рідше - усвідомлено, коли піддаємо себе впливу хірургії, в тому числі і пластичної. Рубці на шкірі - сліди цих травм. І вони також неминучі, як і самі травми. Чи можна позбутися їх чи поліпшити їхній зовнішній вигляд? Очевидно, так. Ефективність естетичної дермопігментації як фінального етапу процесу усунення рубців визнана всіма. Навіть пластична хірургія, відкинувши цехову зарозумілість, рекомендує її своїм клієнтам. Але для того, щоб майстер ПМ міг розширити свій арсенал техніки камуфляжними методиками, він повинен докладно вивчити гістологію шкіри і природу рубця, зокрема.
Шкіра ⎼ один із найважливіших (і найскладніших) органів людини. Основна, хоч і не єдина функція шкіри ⎼ захисна. Але захисник і сам має бути захищений. І ось тут ми підходимо до найдивовижнішої властивості шкіри: вона може відновлюватися.
Фази відновлення шкіри
Після пошкодження ⎼ порізу, розриву, опіку тощо д. ⎼ шкіра проходить чотири фази відновлення.
Під час першої всі сили організму спрямовані на зупинку кровотечі. Кровоносні судини в районі ушкодження звужуються, виробляються білки, що сприяють згортанню крові.
Друга фаза - запалення. Для неї характерні неприємні симптоми: травмоване місце набрякає, болить, свербить, підвищується температура. Це з тим, що у районі травми відбувається справжня битва імунної системи з причиною можливої загрози організму. Бактерії та залишки пошкодженої тканини ліквідуються, після чого місце поранення запечатується кіркою ⎼ струпом. Це означає початок третьої фази.
Третя фаза – відновлення шкіри. Під кіркою, що оберігає рану від вторгнення бактерій та вірусів, розгортається «будівництво». Спочатку відновлюються, а точніше, створюються заново капіляри. Відновлюється кровопостачання, що живить пошкоджене місце киснем та всім необхідним для подальшого загоєння. Починається синтез колагену та еластину, які відповідають за міцність та еластичність тканини. Відбувається скорочення рани, і дома пошкодження виникає нова шкіра. Нова шкіра разом з колагеном, еластином та сполучною тканиною утворюють первинний рубець .
Як формуються первинні рубці
Час формування первинних рубців залежить від їхнього розташування на тілі: на нижній частині ніг і стопах шви не знімають близько трьох тижнів, рубцям на обличчі потрібен тиждень, а шви в області повік знімають всього через три дні. Залежність легко простежується: що тонша шкіра, то швидше відбувається загоєння. Рана гоїться, але процес відновлення продовжується.
Починається фаза матурації або визрівання рубця, яка може тривати від шести місяців до двох років, в деяких випадках і більше. Під час визрівання рубець змінює колір та розмір. При цьому він зменшується. А спочатку червоний колір шкіри рубця змінюється більш нейтральний, нерідко білий.
Як і швидкість загоєння, розмір та колір рубця також залежать від багатьох факторів. Місце розташування, глибина травми, наявність інфекції, кваліфікованість першої допомоги, вік, певні хвороби і навіть приналежність до тієї чи іншої раси ⎼ все це впливає на те, як виглядатиме визрілий рубець. Більше того, проблеми неправильного рубцювання найчастіше виникають у рудоволосих та темношкірих людей.
Як і догляд за раною, правильний догляд за рубцем допомагає прискорити процес визрівання та зробити рубець менш помітним. Проте слід пам'ятати: там, де утворився рубець, нормальна тканина не сформується вже ніколи. Рубець можна висікти скальпелем, видалити лазером, відшліфувати, зменшити його розмір, але він все одно залишиться рубцем.
Існує поширена думка, що покращити зовнішній вигляд рубця можна лише після того, як він повністю сформувався. Звичайно, якщо дозрілий рубець естетично неприйнятний, можлива його корекція хірургічними та апаратними методами, такими як висічення щільного рубця, що виступає (гіпертрофічного) з подальшим шліфуванням, а після повного відновлення тканин здійснити процедуру дермопігментації у майстра ПМ.
Однак своєчасний догляд значно збільшує ймовірність формування більш плоского та непомітного (нормотрофічного) рубця, тим самим позбавляючи необхідності застосування травматичних методів його корекції.
Справа в тому, що існують загальні механізми формування рубців, і ці керовані механізми. Тому догляд за рубцем необхідно починати відразу, як тільки зійшла кірка, тобто на початку його формування, і продовжувати до повного дозрівання. Рубець вважається дозрілим, коли він побілів. Зазвичай на це потрібно 12 ⎼18 місяців.
І лише після цього у справу можуть вступити спеціалісти мікропігментації.