Перманентний макіяж рубців: теорія "від і до" для майстрів

Грамотне вирішення проблеми рубців

Logo

Такі неестетичні дефекти на шкірі як рубці, безумовно, є проблемою для багатьох. Особливо, якщо вони на обличчі. Чи може майстер дермопігментації допомогти клієнтам у цьому випадку? Може! І мушу!

Анна Заболотна, керівник Міжнародної академії ПМ та естетичної дермопігментації «Біотек» (Росія), дипломований художник, майстер-викладач міжнародного класу з перманентного макіяжу, естетичної дермопігментації та трихопігментації, переможець першого конкурсу «Контур століття» (200 у Росії та за кордоном, викладач Міжнародного університету ПМ (Мілан, Італія) (Росія)

Такі неестетичні дефекти на шкірі як рубці, безумовно, є проблемою для багатьох. Особливо, якщо вони на обличчі. Чи може майстер дермопігментації допомогти клієнтам у цьому випадку? Може! І мушу!

Травми відбуваються у нашому житті постійно. Найчастіше ненавмисно: ми падаємо, обпалюємося, можемо поранитися про тупі та гострі предмети. Рідше - усвідомлено, коли піддаємо себе впливу хірургії, в тому числі і пластичної. Рубці на шкірі - сліди цих травм. І вони також неминучі, як і самі травми. Чи можна позбутися їх? Очевидно, ні. Чи можна забути про них? Очевидно, так. Адже ми легко забуваємо про те, що нас не турбує, про те, що приховано від наших очей та оточуючих.

Ефективність естетичної дермопігментації як фінального етапу процесу усунення рубців визнана всіма. Навіть пластична хірургія, відкинувши цехову зарозумілість, рекомендує її своїм клієнтам. У чому ж секрет цієї надпотужної зброї проти рубців?

Як і чому утворюються рубці

Шкіра ⎼ один із найважливіших органів людини. І один із найскладніших. Основна, хоч і не єдина функція шкіри ⎼ захисна. І треба сказати, що шкіра чудово справляється із цією функцією. Але захисник і сам має бути захищений. І ось тут ми підходимо до найдивовижнішої властивості шкіри: вона може відновлюватися.

Після пошкодження ⎼ порізу, розриву, опіку тощо д. ⎼ шкіра проходить чотири фази відновлення. Під час першої всі сили організму спрямовані на зупинку кровотечі. Кровоносні судини в районі ушкодження звужуються, виробляються білки, що сприяють згортанню крові.

Друга фаза - запалення. Воно характеризується неприємними симптомами: травмоване місце набрякає, болить, свербить, підвищується його температура. А все тому, що зараз у районі травми відбувається справжня битва імунної системи з тим, що може загрожувати організму. Бактерії та залишки пошкодженої тканини ліквідуються, після чого місце поранення запечатується кіркою ⎼ струпом. Так розпочинається третя фаза.

Під кіркою, що оберігає рану від вторгнення непроханих гостей, розгортається будівництво. Спочатку відновлюються, а точніше, створюються заново капіляри. Відновлюється кровопостачання, що живить пошкоджене місце киснем та всім необхідним для подальшого загоєння. Починається синтез колагену та еластину, які відповідають за міцність та еластичність тканини. Відбувається скорочення рани, і дома пошкодження виникає нова шкіра. Нова шкіра разом із колагеном, еластином та сполучною тканиною утворюють первинний рубець.

Первинні рубці: механізм формування

Час формування первинних рубців варіює залежно від їх розташування на тілі: на нижній частині ніг і стопах шви не знімають близько трьох тижнів, рубцям на обличчі потрібен тиждень, а шви в області повік знімають лише через три дні. Залежність легко простежується: що тонша шкіра, то швидше відбувається загоєння.

Час формування первинних рубців варіює залежно від їх розташування на тілі: на нижній частині ніг і стопах шви не знімають близько трьох тижнів, рубцям на обличчі потрібен тиждень, а шви в області повік знімають лише через три дні. Залежність легко простежується: що тонша шкіра, то швидше відбувається загоєння.

Рана гоїться. Але процес відновлення продовжується. Починається фаза матурації або визрівання рубця, яка може тривати від шести місяців до двох років. А в деяких випадках і більше. Під час визрівання рубець змінює колір та розмір. При цьому він зменшується. А спочатку червоний колір шкіри рубця змінюється більш нейтральний, нерідко білий.

Швидкість загоєння, розмір та колір рубця залежать від багатьох факторів. Місце розташування, глибина травми, наявність інфекції, кваліфікованість першої допомоги, вік, певні хвороби і навіть приналежність до тієї чи іншої раси ⎼ все це впливає на те, яким буде визрілий рубець. Більше того, проблеми неправильного рубцювання найчастіше виникають у рудоволосих та темношкірих людей.

Як і догляд за раною, правильний догляд за рубцем допомагає прискорити процес визрівання та зробити рубець менш помітним. Проте слід пам'ятати: там, де утворився рубець, нормальна тканина не сформується вже ніколи. Рубець можна висікти скальпелем, видалити лазером, відшліфувати, зменшити його розмір, але він все одно залишиться рубцем.

Існує поширена думка, що покращити зовнішній вигляд рубця можна лише після того, як він повністю сформувався. Звичайно, якщо дозрілий рубець естетично неприйнятний, можлива його корекція хірургічними та апаратними методами, такими як висічення щільного рубця, що виступає (гіпертрофічного) з подальшим шліфуванням, а після повного відновлення тканин здійснити процедуру дермопігментації у майстра ПМ.

Однак своєчасний догляд значно збільшує ймовірність формування більш плоского та непомітного (нормотрофічного) рубця, тим самим позбавляючи необхідності застосування травматичних методів його корекції.

Справа в тому, що існують загальні механізми формування рубців, і ці керовані механізми. Тому догляд за рубцем необхідно починати відразу, як тільки зійшла кірка, тобто на початку його формування, і продовжувати до повного дозрівання. Рубець вважається дозрілим, коли він побілів. Зазвичай на це потрібно 12 ⎼18 місяців.

До та після процедури. Фото надане автором

Взяти рубець під контроль

У рубці протягом усього часу дозрівання постійно відбувається процес ремоделювання, тобто знову сформована тканина у відповідь на будь-які зовнішні дії синтезує або руйнує колагенові волокна. Тому дуже важливо створити оптимальні умови для формування правильного (нормотрофічного) рубця.

Перш за все, слід уникати впливу дратівливих факторів, таких як тертя про грубу тканину, ремінець годинника, пояс штанів і т. д. У відповідь на будь-яке роздратування рубець стане більш грубим, жорстким, опуклим. Для запобігання рубцю від зовнішніх подразників рекомендується використовувати спеціальне силіконове покриття.

Крім зовнішніх подразників формування рубця впливають динамічні навантаження. Особливо це стосується рубців, розташованих на рухомих частинах тіла: колінах, ліктьових згинах і т. д. Після пластичної операції області шиї пацієнтам рекомендується якнайменше крутити головою. А якщо післяопераційні шви знаходяться за вухами, лікарі радять не чіпати вуха і навіть не носити сережок до повного визрівання рубців.

Чим більше механічне навантаження на рубець, тим більше він зміцнюватиметься у напрямку цього навантаження, виробляючи надмірну кількість колагенових волокон. Таким чином, забезпечивши спокій травмованої тканини, ми отримуємо в результаті гладкіший, якісніший рубець.

Добре зарекомендували себе спеціальні доглядові засоби. Для досягнення максимального ефекту рекомендується поєднувати їх з періодичними курсами ультрафонофорезу, який сприяє глибшому проникненню засобу в тканину рубця, а також здійснює мікромасаж, що сприяє посиленню кровотоку та живлення тканин.

Види рубців

На вигляд всі рубці поділяються на три великі групи: атрофічні (нижче рівня шкіри), нормотрофічні (рівень зі шкірою) і гіпертрофічні (вище рівня навколишньої шкіри).

Стрії, або розтяжки, це атрофічні рубці, що виникають при перерозтягуванні шкіри як результат мікротравм шкіри і підшкірної клітковини при збереженні цілісності епідермісу.

Як правило, стрії локалізуються на грудях, животі, стегнах і сідницях, але у спортсменів, які швидко нарощують м'язову масу, можуть з'явитися також на внутрішній стороні рук та плечей.

В окрему групу виділяють келоїдні рубці, або келоїди (від грецького chele - клішня раку). Келоїдні рубці - найважчий випадок. Вважається, що вони з'являються в результаті збоїв імунної системи людини. Вони завдають маси незручностей: біль, роздратування, свербіж. Але найголовніше, вони постійно зростають. Тому тут естетична дермопігментація безсила.

У решті випадків дермопігментація зарекомендувала себе як найбільш безболісне і дуже ефективне рішення.

Про всі тонкощі та технічні аспекти дермопігментації читайте у продовженні матеріалу

Читайте також