Step by step в лікуванні розацеа: тактика вибору процедур

Терапія розацеа

Logo

Розацеа – хронічне захворювання, але його можна контролювати. Вибір терапії для кожного пацієнта має бути індивідуальним із урахуванням факторів, що призвели до хвороби, а також стадії захворювання.

Сьогодні не існує єдиного косметологічного протоколу ведення пацієнтів з розацеа, у багатьох спеціалістів є власний підхід до вирішення цієї проблеми. Для лікування застосовується широкий спектр медикаментозних засобів загального та місцевого характеру, спрямованих на купірування запальних процесів шкіри. Терапевтична дія одних засобів спрямована на редукцію запальних явищ дерматозу, інших – на корекцію різних порушень функції внутрішніх органів (шлунково-кишкового тракту, ЦНС тощо).

Залежно від стадії захворювання місцево призначають холодні примочки, ротаційний масаж за Sobey, мазі, пасти і креми. Для проведення системної терапії застосовуються антибіотики, плазмофорез. Деякі форми розацеа лікуються хірургічним шляхом. Руйнування судин за допомогою кріодеструкції, електрокоагуляції та дермабразії зумовлює травмування шкіри та її рубцеві зміни, тому актуальною є розробка більш атравматичних високоефективних деструкційних методів.

Медикаментозна терапія

Призначення системної й топічної патогенетичної терапії – дуже важливий крок в терапії розацеа. Як ми вже вказували, лікування залежить від стадії захворювання і ступеню його важкості захворювання, які треба враховувати при виборі того чи іншого препарата (або декількох). Оскільки провідна роль в патогенезі розацеа на обличчі відводиться судинним порушенням і повʼязаним з ними запальним процесам, доказовою рекомендацією для косметологічного лікування стане застосування препаратів, які діють на усунення запалення, зміцнення капілярів.

Найбільш затребуваними препаратами місцевої і системної терапії є: 

  • метронідазол, гель 0,75%;
  • івермектин, крем 1%; 
  • азелаїнова кислота, гель 15%;
  • ізотретиноїн (ретиноид);
  • тетрацикліни (антибіотики);
  • бета-блокатори (атенолол).

Косметолог, який не має кваліфікації дерматолога або достатнього досвіду роботи з розацеа, може випадково нашкодити пацієнту, призначивши неправильне лікування. 

Назвемо декілька причин, які вказують на важливість роботи в тандемі з дерматологом при розацеа.

  1. Правильне діагностування. Розацеа може мати схожі симптоми з іншими дерматозами, тому важливо, щоб діагноз був поставлений кваліфікованим фахівцем.
  2. Підбір індивідуального лікування. Немає універсального підходу до лікування розацеа, тому важливо, щоб план лікування був розроблений з урахуванням індивідуальних потреб пацієнта.
  3. Можливість попередити ускладнення. Розацеа може призвести до серйозних ускладнень, таких як офтальморозацеа, якщо її не лікувати.
  4. Допомога пацієнту з доглядом за шкірою. Правильний догляд за шкірою може зменшити симптоми розацеа та покращити стан шкіри.

Немедикаментозна терапія

Для видалення дрібних кровоносних судин, видимих ​​на поверхні шкіри (при поодиноких телеангіектазіях), застосовують електрокоагуляцію, що може допомогти покращити зовнішній вигляд шкіри та зменшити почервоніння.

Інший метод електротерапевтичного впливу, що може бути корисним для пацієнтів з розацеа, – мікрострумова терапія, яка використовує слабкі електричні струми для стимуляції клітин шкіри (наприклад, лімфодренаж). Рекомендовано призначати мікрострумову терапію для покращення тонусу судинної стінки, зниження застійних явищ у тканинах. Використання мікрострумової терапії активує внутрішньоклітинні метаболічні процеси, стимулює активність фібробластів, надає лімфодренажний ефект, покращує мікроциркуляцію, прискорює регенерацію пошкоджених тканин, стимулює вироблення колагену.

Світлові методи лікування у сучасній естетичній дерматології активно застосовуються для фотоомолодження, лікування розацеа, вугрової хвороби й інших дерматозів. Фотодинамічна терапія (ФДТ) з використанням інтенсивного імпульсного світла (IPL) при розацеа може бути рекомендована як метод деструкції розширених патологічних судин і купірування запальних процесів у дермі. IPL-терапія також використовують для лікування різних типів розацеа, зокрема еритематозно-телеангіектатичної, папуло-пустульозної та офтальморозацеа.

Важливість домашнього догляду за шкірою

Памʼятаймо, що шкіра пацієнтів з розацеа схильна до почервоніння, різноманітних висипів, тому основними цілями догляду за нею є: 

  1. Ретельне, але щадне очищення вранці та ввечері з використанням м’яких, неагресивних очищувальних засобів без сульфатів, спирту й інших подразнювальних компонентів.
  2. Зменшення подразнення та запалення за допомогою заспокійливих і протизапальних продуктів із вмістом алое вера, ромашки, календули, пантенолу; важливо уникати продуктів, до складу яких входять спирт, ефірні олії, ментол, саліцилова і гліколева кислота. 
  3. Відновлення епідермального бар’єру шляхом використання зволожувальних кремів та лосьйонів, що містять цераміди, гіалуронову кислоту, сквалан.
  4. Дотримання питного режиму для адекватного зволоження шкіри зсередини та використання зволожувальних засобів для захисту від зовнішніх впливів.
  5. Зміцнення стінок судин, скорочення розширених капілярів.

Призначення дерматокосметологом адекватного домашнього догляду є такою ж важливою зачадею, як і підбір патогенетичної наружної терапії.

Домашній догляд має передбачати такі засоби, як: 

  • очищення – цей етап догляду при розацеа має велике значення, адже впливає на бар’єрну функцію шкіри, яка, своєю чергою, відіграє важливу роль у перебігу багатьох дерматозів. Для сухої та чутливої ​​шкіри рекомендується використовувати очищувальні препарати на основі міцелл жирних кислот, які дбайливо видаляють забруднення та макіяж, не порушуючи природний баланс шкіри. Для жирної та комбінованої шкіри з розацеа можна використовувати очищувальні засоби з невеликим вмістом кислот для м’якої та бережної ексфоліації. Ці продукти допоможуть видалити ороговілі клітини, зменшити пори та покращити стан шкіри;
  • ексфоліація – це делікатне питання для людей з розацеа, бо видалення ороговілих клітин має покращити стан шкіри, зменшити почервоніння та висипання, проте в жодному разі не погіршити симптоми розацеа, спричиняючи подразнення та запалення. Багато пацієнтів з розацеа роблять одну з двох помилок: або повністю уникають будь-яких ексфоліаторних засобів, що призводить до накопичення ороговілих клітин, або використовують велику кількість абразивних, грубих скрабів, особливо в папулопустульозну стадію, тим самим травмують шкіру та посилюють запалення. Косметологу важливо знайти розумний компроміс і вибрати спосіб бережної, атравматичної ексфоліації;
  • крем для регулярного догляду за шкірою – має зволожувати (у складі – зволожувальні інгредієнти, такі як гіалуронова кислота, гліцерин, сквалан, цераміди), відновлювати бар’єрні властивості шкіри (у складі – пантенол, ніацинамід, омега-3 жирні кислоти); боротися з подразненням, сухістю та печінням (у складі – протизапальні та заспокійливі інгредієнти, такі як алое вера, ромашка, календула, екстракт зеленого чаю); впливати на нервові рецептори (у складі – нейропептиди, екстракт центели азіатської); бути безпечним та некомедогенним і не містити інгредієнтів, які можуть подразнювати або закупорювати пори.

Догляд за шкірою при розацеа – це щоденна рутина, яка допоможе вашому пацієнту контролювати симптоми та покращити стан шкіри.

Читайте також