Плазмоліфтинг: все, що потрібно знати про використання PRP
Механізм дії і особливості процедури
Плазмотерапія міцно увійшла до практики фахівця естетичної медицини. Але все ж таки питання термінології, онкозастереження та безпеки застосування аутоплазми виникають. Про них і поговоримо.
Тромбоцити відіграють найважливішу роль у процесах загоєння та регенерації пошкоджених тканин організму, тому багата на тромбоцити плазма (англ. PRP - platelet-rich plasma) дозволяє значно збільшити ефективність багатьох методів лікування. У нормі концентрація тромбоцитів у крові коливається між 150 тис./мкл та 350 тис./мкл та в середньому становить 200 тис./мкл. Стимулюючий ефект збагаченої тромбоцитами плазми проявляється, якщо концентрація тромбоцитів у ній дорівнює 1 млн/мкл – саме таку плазму зараз називають багатою на тромбоцити. При меншій концентрації стимулюючий ефект не виявляється. У той же час, досі не було доведено, що збільшення концентрації тромбоцитів понад 1 млн/мкл призводить до подальшого прискорення регенерації.
Тромбоцити виділяють специфічні білки, звані чинники зростання, що являють собою біологічно активні поліпептидні молекули. Вони подають біохімічні сигнали, які сприймаються рецепторами, які розташовані на поверхнях пошкоджених клітин. Рецептори, отримавши сигнал, стимулюють поділ та зростання цих клітин. Збільшення концентрації тромбоцитів у крові, відповідно, веде до більш інтенсивного їхнього впливу на відновлення тканин. Застосування PRP прискорює процеси загоєння у кілька разів. PRP на 100% біосумісні, безпечна і не несе ризику зараження пацієнта, тому що вона отримана з його власної плазми.
Для отримання PRP у пацієнта забирається 20-100 мл периферичної крові. За допомогою двоетапного центрифугування з цільної крові видаляються спочатку еритроцити – як найважчі формені елементи – і лейкоцити (тромбоцити залишаються в надосадці). Потім, при другому центрифугуванні концентруються тромбоцити. Для збільшення зручності використання виділену фракцію можливе додавання активаторів тромбоутворення. Весь процес займає 20-30 хвилин і дозволяє отримати PRP з концентрацією тромбоцитів у 3-5 разів вище, ніж у периферичній крові.
Біоактивні фактори, що входить у склад PRP
За рахунок різних факторів росту та цитокінів, що секретуються з α-гранул тромбоцитів, збагачена тромбоцитами плазма покращує процеси регенерації та відновлення шкіри на клітинному рівні. Основні інформаційні білки – цитокіни, які можна виявити у тромбоцитах, – це:
- трансформуючий фактор росту β (TGF-β);
- тромбоцитарний фактор зростання (PDGF);
- інсуліноподібний фактор росту (IGF-I, IGF-II);
- фактор зростання фібробластів (FGF);
- епідермальний фактор зростання;
- фактор зростання ендотелію судин (VEGF);
- фактор зростання ендотеліальних клітин (ECGF).
Ці білки відповідають за процеси клітинного росту, відновлення, метаболізму, диференціювання та за етапи судинного відновлення.
Також у щільних гранулах тромбоцитів містяться деякі інші біологічно активні фактори, в які входять такі речовини, як серотонін, гістамін, допамін, аденозин та іони кальцію. Ці фактори не належить до ростових, але вони теж відіграють фундаментальну роль у процесах регенерації та загоєння шкіри.
Жоден з перерахованих вище факторів зростання не є мутагенним (не викликає мутагенних реакцій), тобто не може спричинити онкологічне захворювання. Чинники зростання – це природні білки людського організму. Отже, і алергічні реакції на них виключені.
Шляхи активації факторів зростання
Важливим процесом при використанні PRP у процедурі плазмоліфтингу є активація, що веде до викиду всіх факторів росту, що містяться в тромбоцитах.
Є кілька таких шляхів активації:
- Перший шлях активації біологічно активних факторів тромбоцитів – це використання бичачого тромбіну як згортаючого агента. За 10 хвилин з тромбоцитів виділяється приблизно 70% біоактивних факторів, що містяться в них, а за 1 годину – майже 100%. Однак особливістю використання бичачого тромбіну є те, що він може призвести до ускладнення – утворення проти нього антитіл. Дане ускладнення дуже малоймовірне, але потенційно можливе і здатне призвести до такого серйозного захворювання, як імунообумовлена коагулопатія. Також згустки, сформовані тромбіном, демонструють значну ретракцію.
- Другим альтернативним способом активації тромбоцитів є використання так званої фібринової матриці. Фібринова матриця формується з аутологічного фібрину, який утворюється з фібриногену під дією власного тромбіну, що утворюється в результаті додавання до PRP кальцію хлориду (CaCl2). Хлорид кальцію додається перед другим центрифугуванням, що призводить до утворення щільної фібринової матриці. Інтактні тромбоцити взаємодіють з фібриновою мережею, що утворилася, і активуються. Дана методика активування PRP характеризується низьким рівнем тромбіну, що утворюється, і, таким чином, мінімізуванням активації тромбоцитів. Внаслідок цього тромбоцити досить повільно виділяють фактори зростання: цей процес може зайняти до 7 днів.
- Третім способом активації PRP є використання колагену II типу. Відомо, що колаген так само ефективно, як і тромбін, стимулює виділення тромбоцитами факторів зростання PDGF та VEGF. З іншого боку, згустки, сформовані за допомогою колагену, схильні до такої сильної ретракції, як сформовані під дією тромбіну.
Підводячи підсумок у темі про тромбоцитарні чинники зростання, хотілося б відзначити, що розподіл клітин – це основа розвитку та зростання організму, що забезпечує протягом усього нашого життя самооновлення тканин та відновлення їх цілісності після пошкодження. А фактори зростання, будучи природними субстанціями нашого організму, мають широкий спектр біологічного впливу: вони регулюють процеси поділу клітин шляхом стимуляції або пригнічення мітогенезу, відповідають за проліферацію нових та диференціювання існуючих клітин. Чинники росту функціонують як сигнальні молекули взаємодії між клітинами. На відміну від гормонів фактори росту діють локально і не існують у крові у вільній формі.
Тромбоцити – найдоступніше джерело отримання факторів зростання. Розрізняють специфічні фактори зростання тромбоцитів та неспецифічні. Останні відповідають за розподіл та регенерацію всіх клітин у складі будь-якої сполучної тканини нашого організму. Реальний спосіб використання факторів зростання з метою активізації регенерації – застосування плазми, збагаченої тромбоцитами.
За матеріалами Les Nouvelles Esthetiques