Криза: слідувати чітко наміченому плану, швидко реагувати і не панікувати

Криза - це оновлення, час переоцінки цінностей, час змін та активних дій.

2021-04-13
Logo

Нинішня світова ситуація з коронавірусом і тотальним карантином кинула багатьох керівників салонного бізнесу у зневіру та депресію. Але давайте думати позитивно! Що доброго приніс нам карантин? Так-так, я не жартую. Кожна криза має свої як негативні, і позитивні сторони.


Ольга Хайновська, бізнес-консультант салонного менеджменту, керівник напряму «Duso-консалтинг»


Отже, можливості…

По-перше, пройшовши нинішню кризу, ви отримаєте бізнесовий імунітет. Україна перебуває у стані постійної перманентної кризи, і чергова криза нас з вами вже не так лякає, як попередня. Набутий досвід роботи в таких умовах - це просто неоціненний досвід, який обов'язково стане вам у нагоді в майбутньому. Такий досвід і такі знання ви не зможете ніде отримати, і він буде позитивним чи негативним — залежить тільки від вас. Я в beauty-бізнесі вже 18 років, за цей період пережила не одну кризу і в мене виробився імунітет до таких ситуацій. Чим більше у вас потрясінь, тим більш материм ви стаєте. Думаю, що вже всім зрозуміло, що нинішнє становище з карантином не зникне у найближчий рік, і нам треба пристосовуватись до поточної ситуації.

Повна версія статті у журналі PRO Cosmetology by «Косметолог» №1, 2021

По-друге, після завершення карантину — а він рано чи пізно закінчиться, ви отримаєте певний сплеск та підвищений попит на послуги. Не вдвічі, втричі, але він справді буде. Ми це спостерігаємо щоразу після чергового витка турбулентності у нашій країні. І ось тут наше завдання сьогодні — якісно підготуватись до завтрашнього дня, щоб не розгубити можливості.

По-третє, вже зараз полегшало з пошуком персоналу, ми бачимо аномальну для нашого бізнесу активність серед претендентів. Можливо, це просто зондування ґрунту, але частково і пошук нових робочих місць. І ті салони/клініки естетичної медицини, які роками не могли знайти собі співробітників, зараз це можуть зробити на вигідних для свого бізнесу умовах. Тільки врахуйте, що пріоритети у співробітників також змінилися. Ситуація з карантином показала незмістовність багатьох керівників салонного бізнесу, які не змогли забезпечити оплату праці або виплати мінімальних допомог своїм працівникам і, навчені гірким досвідом, фахівці шукають більш стабільні та надійні для себе варіанти. У цьому контексті слід переглянути методи оплати праці персоналу більш стабільні і залежні від змінних чинників.

По-четверте, зараз стільки безкоштовних онлайн-курсів, семінарів, вебінарів, що однозначно ви станете розумнішими та мудрішими. І я сподіваюся, ви не просто їх слухаєте, а й застосовуватимете це на практиці у своєму бізнесі. Недостатньо просто хотіти, треба діяти! І це неодмінно дасть вам у майбутньому позитивні результати.

По-п'яте, зараз як ніколи слід складати плани розвитку свого бізнесу: написати план розвитку з урахуванням ситуації у світі, провести аудит, продумати якісні зміни всередині бізнесу, прописати бізнес-стандарти, протоколи, скрипти для співробітників, прорахувати рентабельність, переглянути прейскурант послуг та і т.д.

По-шосте , конкуренції стане менше. Просто не всі салони виживуть. Це, правда, на короткий період, бо вільні ніші дуже швидко займуть нових гравців. Але за цей період ви можете встигнути завоювати лояльність нових клієнтів, і головне в цьому питанні утримати їх у майбутньому.

По-сьоме, криза змушує нас активізуватися та мислити нестандартно. І це призводить до появи нових колаборацій, свіжих ідей та нестандартних рішень, які допоможуть вам стати унікальними на ринку. Втілюйте свої задуми, спробуйте, експериментуйте. Гарні думки витають у повітрі, і якщо їх не втілите ви, то завтра це зробить ваш конкурент. Я впевнена, що саме під час кризи народжуються геніальні ідеї та стартапи, і, можливо, саме ваша ідея вистрілить.

По-восьме, повсюдний локдаун призвів до розвитку диджиталізації та автоматизації у всіх сферах бізнесу. Покупки онлайн, запис онлайн, оплата онлайн тощо. міцно займають своє місце у beauty-бізнесі вже сьогодні. І ваше завдання – розвивати цей напрямок.

По-дев'яте, ви нарешті почнете економити і планувати свої витрати. Багато власників салонів краси ніколи раніше не спантеличували себе цим питанням і бездумно витрачали гроші на закупівлю підряд. Тепер саме час навчиться рахувати та контролювати свої витрати. Головне — не перестаратися з економією. Не варто економити там, де це недоцільно, а іноді просто неприпустимо. Адже надмірна економія може негативно позначитися на діяльності салону. Наприклад, якщо ви скоротите витрати на сервісні заходи, клієнт це відразу відчує і йому це явно не сподобається. Звичайно, коли і які сервісні заходи застосовувати — вирішувати вам, але я радила б на таких речах не економити, щоб не втратити клієнтів. Заощаджувати на заробітній платі співробітників теж не вихід із кризи, адже ви можете залишитися без персоналу, а тоді вам точно не допоможуть ніякі антикризові заходи.

По-десяте, криза — це перевірка на витримку та вміння. Це ідеальна можливість перевірити себе у ролі ефективного керівника та кризового менеджера. Можливо, у вас відкриються і з'являться навички та вміння, про які ви навіть не здогадувалися. А, можливо, ви зрозумієте, яких знань вам не вистачає, і зверніться за допомогою до фахівців у салонному бізнесі.

Читайте також