Чому важливий базовий домашній догляд

Logo

З якими б естетичними дефектами, будь-то передчасне старіння обличчя, ускладнення після інвазивних методів впливу на шкіру або захворювання на стику дерматології та косметології не зверталися пацієнти варто розпочинати роботу, перш за все, з визначення стану верхнього шару шкіри обличчя.


Поліна Лайтер, медичний косметолог PME, спеціаліст у галузі природного відновлення та омолодження особи, член лікарського товариства акупунктури Ізраїльської медичної асоціації (Ізраїль)


Є три клінічні випадки:

  • Пацієнтка Я. звернулася до клініки з приводу погіршення якості шкіри та ознак передчасного старіння обличчя. Діагноз: розацеа, ускладнена порушенням бар'єрних властивостей шкіри внаслідок неправильного догляду (точніше, був відсутній грамотний догляд) та зміни гормонального тла;
  • Пацієнтка К. звернулася до клініки з приводу погіршення якості шкіри та ознак передчасного старіння обличчя. Діагноз: акне, постакне, порушення пігментації, ускладнені порушенням бар'єрних властивостей шкіри внаслідок неправильного догляду;
  • пацієнтка Х. звернулася до клініки щодо несподіваних ускладнень після одночасного проведення пластичної операції «фейсліфт» та блефаропластики, а також пілінгу лазером СО2.

Як вважаєте, що поєднує ці клінічні випадки? Звичайно, у всіх трьох жінок спостерігалися функціональні зміни бар'єрних властивостей шкіри.

Перший прийом: з чого розпочати?

Як можна побачити та зрозуміти ступінь пошкодження бар'єрного шару шкіри на першому прийомі? На що варто звернути увагу, коли функціональні порушення захисного шару маскуються під різні стани? Що рекомендувати? Давайте розумітися.

Оцінка домашнього догляду

Насамперед, на перший прийом я завжди прошу принести кошти, якими пацієнт користується вдома, щоб проаналізувати збалансованість базового домашнього догляду.

Я дотримуюсь зрозумілих та нескладних правил, які завжди озвучую своїм пацієнтам. У догляді за шкірою обличчя є обов'язкові засоби, які застосовуються на постійній основі, та «робочі», або коригувальні засоби, які потрібно використовувати в залежності від проблем шкіри, якщо вони з'являються.

Коригувальні засоби застосовуються, коли є дерматологічні проблеми, спричинені хронічними шкірними захворюваннями, дерматозами або загальними захворюваннями, що впливають на ліпідний обмін шкіри, а також естетичні недоліки шкіри обличчя та тіла, які візуально починають заважати. До таких «проблем» я відношу постакне, схильність до гіперпігментації, порушення захисного бар'єру (печіння, почервоніння, лущення), акне, себорею, розацеа, зневоднення шкіри (в'ялість, жовтий підтон, втрата тонусу).

До базових, тобто обов'язкових, засобів для домашнього догляду я відношу якісну, завжди нейтральну «умивалку», якісний зволожуючий крем, а точніше, два – обов'язково кислотний та нейтральний креми, засіб з антиоксидантами, препарат з пептидами для шкіри навколо очей та якісний кислотний крем для тіла.

Збір анамнезу

Розпитую пацієнта про:

  • індивідуальні особливості (вік, стать, стрес, режим сну, перебування на сонці, перельоти тощо);
  • наявності системних захворювань та супутніх патологій (гіпотиреоз, цукровий діабет, гормональні зміни, авітамінози, онкологія, залізодефіцитна анемія, гематологічні захворювання тощо);
  • спосіб життя (паління, алкоголь, харчування, дефіцит чи надлишок вітамінів, прийом ліків, вживання води тощо);
  • процедури, що проводилися останнім часом (пілінги, ін'єкції, операції, апаратний вплив).

Візуальна reface-діагностика

Звертаю увагу на колір та тонус шкіри, наявність або відсутність порушень пігментації, осередки запалення, ознаки подразнення, стан рогового шару шкіри.

Діагностична процедура

Визначаю ступінь порушення бар'єрного шару шкіри, наскільки він збалансований і чи готовий до серйознішого впливу. Також звертаю увагу на реакцію шкіри та судин на препарати, що використовуються у процедурі.

Висновки

Аналізую всі зібрані дані та складаю програму відновлення функцій бар'єрного шару шкіри. Вона може складатися з корекції та рекомендацій щодо домашнього догляду, а може включати список обов'язкових засобів домашнього догляду та процедур у клініці. Тобто домашній догляд завжди важливий, і в більшості випадків його корекції досить для відновлення функцій захисного шару шкіри.


Загальні правила та рекомендації щодо основного догляду за шкірою обличчя при порушенні бар'єрних структур рогового шару:

  • знизити швидкість випаровування вологи, щоб вміст води у роговому шарі швидко підвищився;
  • використовувати речовини, які притягують та утримують воду;
  • використовувати речовини, що відновлюють ліпідний бар'єр;
  • використовувати речовини, що захищають шкірний бар'єр від окиснення;
  • використовувати речовини, що захищають шкірний бар'єр від ультрафіолету;
  • виключити з домашнього догляду засоби, що надають руйнівний вплив на бар'єрні функції шкіри (натуральне мило, спиртові лосьйони);
  • використовувати м'які засоби очищення (міцелярний розчин, молочко, що очищає). У разі сильно забрудненої шкіри можна використовувати синтетичне мило з рН 5,5-6. Вітаються заспокійливі та пом'якшувальні добавки (пробіотичний комплекс, рослинні екстракти);
  • періодично тонізувати шкіру неспиртовим лосьйоном з заспокійливою та протизапальною дією – на основі гліцерину та полімерів (синтетичних або природних), що містять водорозчинні рослинні екстракти, багаті на біофлавоноїди (екстракт зеленого чаю, шкірки винограду і т. д.);
  • для зволоження рогового шару та підтримки його водного балансу застосовувати препарати, у складі яких є речовини, здатні притягувати та утримувати воду (гліцерин, сорбітол, гіалуронова кислота, гель алое, амінокислоти, молочна кислота тощо);
  • застосовувати препарати, що нормалізують склад та структуру ліпідів рогового шару (вітамін Е, екстракт олії кісточок солодкого мигдалю).

Приклади із практики

Коли у мене запитують, якими конкретними професійними брендами та препаратами я працюю з функціональними порушеннями бар'єрного шару шкіри та проводжу корекцію наявних естетичних дефектів, я завжди відповідаю різними. І це правда. Працюючи нашкірними методами немає і може бути єдиного правила і протоколу.


Алгоритм самостійної роботи пацієнта вдома, послідовність та кількість процедур, проміжки між ними та результат корекції безпосередньо пов'язані та залежать від ступеня функціонального порушення захисного шару шкіри та від його можливості відновлюватися. А це характеристики вкрай індивідуальні, які залежать від багатьох нюансів.

Клінічний випадок №1

Пацієнтка Х., 32 роки. Звернулася до клініки з приводу поганого стану шкіри та труднощів з підбором відповідного домашнього догляду. Візуально визначаються шрами, застійні та пігментні плями, запальні елементи. Діагноз: акне, постакне.

У клініці провели три процедури: перша – діагностична – виявила порушення функцій (бар'єрних властивостей) верхнього шару шкіри, дві наступні провели з місячною перервою, щоб дати можливість шкірі адаптуватися спочатку до базового, а потім до домашнього догляду, що коригує.

Зразковий протокол процедур:

  • очищення: нанесли м'яку емульсію та акуратно змили теплою водою після декількох хвилин експозиції;
  • пілінг ABR 1,4 (склад варіював залежно від стану захисного шару шкіри) нанесли на обличчя рівним шаром, експозиція - 10-15 хвилин, потім змили водою;
  • маска-пілінг White peel: розподілили по шкірі непрозорим шаром і залишили на 10-15 хвилин під теплою вологою тканиною, після чого видалили вологими серветками;
  • На завершення процедури нанесли бальзам D-Red Balm.

При виборі засобів враховували колір і тип шкіри, стан її бар'єрного шару, ступінь та тривалість такої ситуації, поєднання базового та коригувального догляду, зміна стану шкіри під час гормонального лікування, настання можливої вагітності. Додатковою метою було підвищення тонусу, покращення кольору та текстури шкіри, очищення та скорочення пір, доглянутий та свіжий вигляд.

Домашній догляд:

  • базовий: Probiotic soap, Probiotic balance cream, Probiotic day cream, Sunbrella SPF 30 (HL, Ізраїль);
  • коригуючий: Kure for problematic skin, Azelight 20% cream, Skin Tone whitening cream (Biofor, Ізраїль).

Результат лікування подано на фото 1.

Клінічний випадок №2

Пацієнтка Я., 36 років. Звернулася до клініки з приводу поганого стану шкіри та труднощів з підбором відповідного домашнього догляду. Візуально визначаються подразнення, лущення, почервоніння, запальні елементи. Діагноз: Розацеа.

Як і в першому випадку, в клініці провели три процедури: перша - діагностична - виявила порушення функцій (бар'єрних властивостей) верхнього шару шкіри, дві наступні провели з місячною перервою, щоб дати можливість шкірі адаптуватися спочатку до базового, а потім до домашнього догляду, що коригує.

Зразковий протокол процедур:

  • очищення: нанесли м'яку емульсію та акуратно змили теплою водою після декількох хвилин експозиції;
  • пілінг ABR 1,4 (склад варіював залежно від стану захисного шару шкіри): нанесли на обличчя рівним шаром, експозиція - 10-15 хвилин, потім змили водою;
  • холодне гідрування;
  • механічне чищення обличчя;
  • маска A-Nox Mask – на проблемні місця; пілінг White Peel розподілили на шкірі непрозорим шаром і залишили на 10-15 хвилин під теплою вологою тканиною, після чого видалили вологими серветками.

При виборі засобів враховували колір та тип шкіри, стан бар'єрного шару, ступінь та тривалість такої ситуації, попереднє лікування (в анамнезі є застосування кортикостероїдів), поєднання базового та коригувального догляду, харчування. Додатковою метою було підвищення тонусу, покращення кольору та текстури шкіри, очищення та скорочення пір, доглянутий та свіжий вигляд.

Домашній догляд:

  • базовий: Probiotic soap (HL, Ізраїль), Lacto10%, Igloo Moist (Noon, Ізраїль), Sunbrella SPF 30 (HL, Ізраїль);
  • коригувальний: Double White vit.C+20% Azelaic Cream (Noon, Ізраїль).

Результати лікування подано на фото 2.

Клінічний випадок №3

Пацієнтка К., 27 років. Звернулася до клініки з приводу поганого стану шкіри та труднощів з підбором відповідного домашнього догляду. Візуально визначаються шрами, множинні застійні та пігментні плями, запалені елементи. Діагноз: акне, постакне.

У клініці провели п'ять процедур: перша - діагностична - виявила порушення функцій (бар'єрних властивостей) верхнього шару шкіри, наступні провели з місячною перервою, щоб дати можливість шкірі адаптуватися спочатку до базового, а потім до домашнього догляду, що коригує.

Зразковий протокол процедур:

  • очищення: нанесли м'яку емульсію та акуратно змили теплою водою після декількох хвилин експозиції;
  • пілінг ABR 3,4 (склад варіював залежно від стану захисного шару шкіри) нанесли на обличчя рівним шаром, експозиція - 10-15 хвилин, потім змили водою;
  • холодне гідрування;
  • механічне чищення обличчя;
  • маску A-Nox Mask або пілінг White Peel розподілили по шкірі непрозорим шаром і залишили на 10-15 хвилин під теплою вологою тканиною, після чого видалили вологими серветками;
  • На завершення процедури нанесли бальзам D-Red Balm.

При виборі засобів враховували колір і тип шкіри, стан бар'єрного шару, ступінь акне та постакне, поєднання базового та коригувального догляду, настання можливої вагітності. Додатковою метою було підвищення тонусу, покращення кольору та текстури шкіри, очищення та скорочення пор, покращення характеристики деяких рубців, доглянутий та свіжий вигляд.

Домашній догляд:

  • базовий: Probiotic soap, ABR lotion; Concentrated vit.C serum, ABR Restoring cream, ABR DAY DEFENSE cream, Sunbrella SPF 30 (HL, Ізраїль);
  • коригуючий: Total Repair Rx (Dermalosophy, Ізраїль).

Результати лікування подано на фото 3.

***

Повірте мені, колеги, функціональні розлади захисного шару шкіри завжди присутні в тій чи іншій мірі у кожного пацієнта і часто маскуються під інші проблеми.

Починаючи будь-яку програму естетичної корекції обличчя та шиї з перевірки стану шкіри, я розумію, що без відновлення її захисний шар не тільки не дасть мені можливість працювати далі з дермою, а й не дозволить працювати з функціональними розладами глибших структур обличчя – підшкірно-жирової клітковини. , м'язів, кісток, суглобів, судин. І це дуже важливо як із корекції естетичних деформацій передчасного чи біологічного старіння, і при несподіваних багатомісячних ускладненнях після інвазії.

Вперше опубліковано: Нувель Естетик 2 (108)/2018

Читайте також