Ботулотоксин у лікуванні вальгусної деформації великого пальця стопи

Logo

Вальгусна деформація першого пальця стопи - це не тільки медична проблема, що є серйозним ортопедичним захворюванням, але і естетична, так як виражена кісточка на першому пальці стопи псує зовнішній вигляд ноги, викликає біль, що виснажує, і деформує красиве взуття.

«Вікіпедія» визначає естетичну медицину (ЕМ) як галузь індустрії краси та здоров'я , що поєднує всі теоретичні відомості та практичні можливості корекції зовнішніх даних людини за допомогою медичних методик. Тобто, іншими словами, ЕМ – це галузь медицини, спрямована на корекцію, лікування чи усунення вроджених чи набутих вад.

Нині ми стаємо свідками зародження нового напряму естетичної медицини – естетичної травматології та ортопедії. Лікування вальгусної деформації стопи вже давно полягає в малоінвазивних процедурах або операції, після яких пацієнти здебільшого не випадають із соціального життя та не втрачають працездатність.

Анатомічні зміни

Hallux valgus – стан, у якому перший палець стопи деформується лише на рівні медіального плюснефалангового суглоба з вальгусним, тобто спрямованим назовні, відхиленням. При такій деформації стопи відбувається збільшення кута між I і II плюсневими кістками: I плюснева кістка зміщується всередину, а перший палець утримується м'язом назовні. В результаті цього процесу виникає горбок, який називають «кісточка».

З одного боку, такий стан стопи зумовлений тривалим порушенням біомеханіки I плюснефалангового суглоба, яке часто пов'язане з поперечним плоскостопістю, слабкістю зв'язкового апарату, деякими неврологічними порушеннями, вродженими деформаціями, генетичними факторами та іншими причинами. За статистикою, це ортопедичне захворювання зустрічається частіше у жінок, ніж у чоловіків, а одним із найпоширеніших факторів його виникнення вважається носіння вузького взуття на високих підборах.

Деформація суглоба супроводжується прогресуючим артрозоартритом.

Основними симптомами вальгусної деформації є видиме відхилення I пальця назовні, поступове збільшення екзостозу, "молоткоподібна" і "кігтеподібна" деформація інших пальців стопи, біль. Болісні відчуття при ходьбі, носінні взуття, печіння в суглобі після тривалої ходьби або тривалого вертикального навантаження, виникнення труднощів при підборі взуття. При подальшому розвитку захворювання посилюється ступінь деформації та виникає біль у спокої. Це призводить не тільки до постійного фізичного дискомфорту, а й до погіршення якості життя, пов'язаного як з обмеженням фізичної та соціальної активності, так і незадоволеністю своїм зовнішнім виглядом.

Чому виникає біль у ділянці першого плюснефалангового суглоба? Ми згадували, що одним із факторів розвитку вальгусної деформації стопи є поперечна плоскостопість. При цьому відбувається постійне спазмування м'язів, що приводять і розгинають перший палець стопи, що викликає біль, втому і посилення деформації. Потім до цього процесу додається запалення суглобової капсули.

Класифікація

Сучасним вимогам найбільше відповідає описова класифікація вальгусного відхилення першого пальця стопи MJ Coughlin та RA Mann. Автори виділяють помірну, середню та значну деформації I пальця залежно від кута його відхилення.

При помірній деформації кут вальгусного відхилення першого пальця рентгенологічно не більше 20°, причому часто деформація посилюється за рахунок вальгусної деформації першого пальця безпосередньо.

При середній деформації кут вільгусного відхилення першого пальця - від 20 до 40 °, при цьому перший палець чинить тиск на другий, зміщуючи його.

Значна вальгусна деформація перевищує 40 латерального відхилення, що викликає зміщення другого пальця над або під перший (рис. 1).

Лікування

Лікування цього захворювання може бути як консервативним, так і хірургічним.

Найсучаснішим хірургічним методом лікування вальгусної деформації стопи є малонвазивна черезшкірна хірургія. До консервативного лікування відносяться носіння міжпальцевих перегородок та ортопедичних устілок, лікувальна гімнастика пальців ніг, фізіотерапевтичне лікування, введення в порожнину першого плюснефалангового суглоба гормональних препаратів, плазмотерапія, прийом нестероїдних протизапальних препаратів, кінезіотейп.

Продовження цієї статті: " Застосування ботулотоксину типу А, Клінічний випадок" читайте у журналі Les Nouvelles Esthetiques Україна 2 (108)/2018

Читайте також