Аутологічні фібробласти у боротьбі з процесами старіння шкіри

Logo

З віком шкіра людини піддається дистрофічним та інволюційним змінам, втрачаючи свій первинний здоровий вигляд. На ринку є безліч технологій для уповільнення або корекції вікових процесів, але одним із найцікавіших є використання регенеративних можливостей аутофібробластів.

Володимир Цепколенко, заслужений лікар України, доктор медичних наук, професор кафедри дерматовенерології Національної медичної академії післядипломної освіти ім. П. Л. Шупика, Інститут пластичної хірургії (Україна)

Ганна Цепколенко, зав. відділенням регенеративних, лазерних та фототехнологій клініки «Віртус», лікар-дерматовенеролог, спеціаліст з лазерних технологій (Україна)


В галузі естетичної медицини регенеративні технології відкрили шлях до ефективного та безпечного відновлення повноцінної структури шкіри, що включає корекцію її вікових змін.

Зокрема, широкий інтерес для дослідників та практикуючих лікарів становить омолодження за допомогою аутологічних дермальних фібробластів .

У 1999 році в США були опубліковані матеріали масштабного клінічного дослідження, проведеного в 1995-1999 роках, в якому брали участь 1450 пацієнтів з вираженими зморшками шкіри обличчя. Його результати довели як ефективність методу омолодження за допомогою аутофібробластів (термін спостереження склав 2448 місяців), так і його безпека. Було отримано клінічний ефект у вигляді зменшення кількості та глибини зморшок, зафіксовано відсутність ускладнень. Багатоцентрові плацебо-контрольовані дослідження 2003-2008 років (за участю 800 пацієнтів, які спостерігалися 12 місяців) показали статистично достовірне зменшення глибини зморшок після використання аутофібробластів. Отриманий результат зберігався весь термін спостереження. Однак, незважаючи на очевидну ефективність представленого методу, використання аутофібробластів у косметологічній практиці суттєво обмежується необхідністю їх введення у великій кількості для досягнення вираженого клінічного ефекту.

Відомо, що довжина теломер фібробластів шкіри людини з кожним розподілом клітини зменшується приблизно на 150 підстав, обмежує кількість клітинних поділів, які становлять в середньому 50 + 10 ( Gawthon RM, 2002; Ramkumar Menon, Jie Yu та співавт., 2014 ). Те саме відбувається у культурі фібробластів.

Проведено спеціальні дослідження, які включають перевірку довжини теломер та активність генів, а також розроблені епігенетичні механізми культивації аутофібробластів, що дозволили отримати їх активні форми для використання у практичній медицині. Це дозволило знизити дозування клітинного біоматеріалу.

Нами розроблено та запатентовано (патент № 95130 від 10.12.2014) новий алгоритм комплексної корекції інволюційно-дистрофічних змін шкіри з використанням фібробластів ⎼ процедура, яку назвали неофіброліфтингом .

Алгоритми проведення неофіброліфтінгу

Процедура складається з двох-трьох послідовних етапів, заснованих на вплив на ключові моменти старіння шкіри , такі як:

  • зменшення гідроресурсу шкіри;

  • зміни у тривимірній організації шкіри, пов'язані зі зниженням рівня колагену, еластину та ретикуліна в дермі;

  • порушення мікроциркуляції крові у шкірі;

  • зменшення кількості фібробластів і ослаблення їх біосинтетичної активності в результаті зниження мікроциркуляції та обсягу поживних речовин, що надходять.

Кількість етапів та його особливості залежить від ступеня вираженості інволюційних змін шкіри.

При яскраво виражених вікових змінах шкіри

Перший етап. Послідовно проводяться такі кроки:

  • ультразвукове дослідження для оцінки стану шкіри, її товщини та структурних елементів;

  • ультразвукове допплерівське сканування шкіри визначення швидкості кровообігу;

  • відбір невеликого шматочка (біоптату) шкіри для культивування необхідної кількості дермальних аутофібробластів за умов біотехнологічної лабораторії;

  • ін'єкції мезотерапевтичним методом аутологічної плазми, збагаченої факторами росту, для стимуляції реваскуляризації та створення максимально сприятливих умов для приживлення та функціонування фібробластів.

Процедури першого етапу проводять один день, без інтервалу між відбором зразка шкіри і введенням PRP.

Другий етап. Повторне проведення процедури РRP-терапії через два тижні.

Третій етап проводять ще через два тижні - такий інтервал необхідний для отримання ефекту реваскуляризації після введення PRP та регенерації шкіри після лазерного впливу. До цього часу закінчується і процес культивування клітин чотири тижні з моменту взяття біоптату шкіри.

Послідовно виконуються:

  • з метою контролю ⎼ повторне ультразвукове дослідження шкіри та вивчення параметрів її кровообігу;

  • введення дермальних аутофібробластів у кількості від 14 до 30 млн. клітин залежно від ступеня вираженості вікових змін шкіри.

Четвертий етап . Підтримка результату шляхом стимуляції введених аутологічних фібробластів за допомогою процедури абляційного фракційного фототермолізу або інших апаратних методів впливу на шкіру (RF-ліфтинг, IPL, DOT тощо) з метою скорочення колагену, що утворився в результаті дії введених дермальних аутофібр.

Результатом проведеного курсу є покращення зовнішнього вигляду вікової шкіри, покращення якості життя пацієнта.

При помірній вираженості вікових змін шкіри

Перший етап - те саме, що і для пацієнтів зі значно вираженими віковими змінами шкіри.

Другий етап аналогічний до третього етапу, який передбачається при яскраво виражених вікових змінах шкіри. Проводиться через 4 тижні після першого (час, необхідний культивування дермальних аутофібробластів).

Клінічні результати

Проведено дослідження на 157 пацієнтах віком від 36 до 57 років. Причина звернення до клініки ⎼ ознаки старіння шкіри обличчя: дрібні зморшки в ділянці чола, в періорбітальній зоні, носогубні складки, зниження тургору шкіри, нечіткий контур обличчя.

Пацієнтів розділили на дві групи: перша (30 пацієнтів - група контролю) отримувала традиційний косметологічний догляд, друга - лікування за системою неофіброліфтингу.

До і після лікування кожному пацієнту було призначено низку досліджень :

  • фотодокументування;

  • цифрова дерматоскопія;

  • корнеометрія (визначення вологості шкіри);

  • визначення трансепідермальної втрати вологи.

Результати дослідження показали виражену позитивну динаміку стану шкіри у пацієнтів, які отримували лікування за системою неофіброліфтингу, за такими основними показниками, як показники акустичної щільності поліпшилися на 1520%, і показники об'ємної швидкості кровообігу на 1520%.

Використання методу неофіброліфтингу дає можливість досягти високого рівня корекції стану шкіри із віковими змінами різного ступеня вираженості.

Протипоказання:

  • гострі та хронічні захворювання шкіри;

  • порушення згортання крові;

  • схильність до утворення гіпертрофічних та келоїдних рубців .

Після лікування спеціальна реабілітація не потрібна, сліди від ін'єкцій зникають протягом трьох днів, як і після звичайної мезотерапії. Позитивна дія процедури збільшується з часом, оцінити остаточний результат можна через місяць.

Критеріями якості лікування є зникнення або зменшення зморшок, покращення функціонального стану шкіри, покращення психовегетативного стану, покращення показників якості життя.

За дотримання запропонованого протоколу лікування та санітарно-епідеміологічних норм жодних побічних дій та ускладнень виявлено не було.


Вперше опубліковано в Les Nouvelles Esthetiques 2017/№5

Читайте також