Step by step: як планувати життя під час війни
Плани – ніщо, планування – все
Чи можливо планувати життя в часи хаосу та війни? Так, і, навіть, дуже потрібно, вважають психотерапевти! Як навести лад у своєму житті у непрості часи, розповідаємо у статті
У мирні часи у всіх нас була певна стабільність і звичність, яка іноді переростала в рутинність, але це й дозволяло людям будувати плани на найближче і далеке майбутнє. Психологи зазначають: чим менше в житті визначеності, тим важче бути впевненими у завтрашньому дні, діяти за шаблонами та сталими алгоритмами. Як же почати планувати життя і визначати свої перспективи у період тотальної нестабільності?
Дуайт Ейзенхауер казав: «Плани – ніщо, планування – все». Що таке планування? Це список послідовних дій або завдань. Найголовнішим в процесі планування є те, що цей процес динамічний, який залучає до роботи одразу декілька ділянок головного мозку. Одне це приносить велику користь в нестабільні й важкі часи, бо дозволяє не втратити здоровий глузд.
За етимологією слово «план» зводиться до лат. planta – «підошва, ступня». Іншими словами, це слід або рух вперед. Можливо, саме ця метафора дала назву моделі step by step або породила вислів «мистецтво малих кроків».
Експерти відзначають, що прагнення людини впливати на перебіг свого життя є природним. Ми, спираючись на життєві обставини і свої можливості, самі вирішуємо, чого хочеться досягти, а також обираємо шляхи, як це зробити. Прогнозовані обставини дають певні підказки для прийняття рішень, а як діяти в умовах невизначеності під час війни? Наводимо декілька порад психологів.
Адаптуйтесь до ситуації
Людям властива здатність сприймати толерантно найрізноманітніші життєві ситуації та адаптуватись до кожної з них. Завдяки цій тактиці нестабільність перестає нас лякати. Рівень цієї здібності у всіх різний, але вкрай важливо цю можливість розвивати. В критичних умовах, коли потрібно дуже швидко приймати рішення, толерантність до невизначеності іноді з’являється зненацька, що дозволяє кардинально змінювати свої попередні плани.
Прийміть втрату контролю
Розуміння того, що ми втратили контроль над власним життям, вносить великий дискомфорт, але, водночас, робить нас сильнішими. Є ситуації, які ми не взмозі змінити, і події, на які ми не можемо вплинути. Як тільки ми усвідомлюємо цей факт, ми можемо дозволити собі не переживати з цього приводу. Прорахувати все неможливо, не намагайтесь це зробити.
Вчіться відмовляти
Робити вибір – а це і є планування життя – завжди важко. Коли ми обираємо щось одне, кажемо йому: «так», це автоматично означає відмову від іншого варіанта або рішення. Вірно розставляйте пріоритети. Важливо зрозуміти, що всього й одразу досягти не вийде, у деяких бажаннях доведеться собі відмовити, якби важко це не було.
Живіть за цінностями, а не за обставинами
В умовах невідомості важко будувати плани на майбутнє, але будувати життя, спираючись на власні принципи та цінності, цілком можливо. Саме ваші життєві орієнтири допоможуть визначити найважливіше: що робити і коли, де і для чого, та накреслять подальший шлях. Такими цінностями можуть бути близькі люди, ваші стосунки з ними, турбота про добробут цих людей та їх здоров’я тощо.
Тож, саме у період тотальної невизначеності у нагоді вам стане самоменеджмент і динамічне планування. Або, за військовою термінологією, мистецтво маневрування.
Джерело: Психологічна підтримка
Читайте також
- Вишиванка на тілі: варіанти патріотичного татуювання
- Як отримати свідоцтво про закінчення школи у воєнний час: алгоритм дій
- Як мінімізувати наслідки стресу під час війни: базова психологічна допомога
- Як запобігти занепокоєнню: тривожність та кофеїн
- Освіта під час війни: вебінари про Казкову Україну для дітей та батьків
- Я «заїдаю» війну: як впоратись з переїданням через стрес
- Як опанувати себе: синдром відкладеного життя під час війни