Пігменти та якість татуажу: чи є зв'язок?

Як якість мікропігментування пов'язана з пігментами татуажу?

Logo

Переважна більшість тих, хто зробив перманентний макіяж деякий час тому, на особистому досвіді знають, що насправді рівень якості татуажу поступово змінюється.

Переважна більшість тих, хто зробив перманентний макіяж деякий час тому, на особистому досвіді знають, що насправді рівень якості татуажу поступово змінюється. Для того щоб розуміти механізм такого явища, слід знати, чим є пігмент для організму і що відбувається з фарбою в шкірі.

Перманентний макіяж та імунні процеси

Пігменти для перманентного макіяжу мають дуже непростий склад, але важливим компонентом (відповідно до призначення пігменту) є власне барвник, що дає шкірі потрібний колір. З метою досягнення бажаного відтінку та якості пігменту до його складу буде входити від трьох до десяти барвників, сполучених у певних пропорціях. Якщо деякі складові елементи фарб, що надають їм певні властивості, вільно вступають в обмін речовин, саме частинки барвника приймаються імунною системою організму як чужі елементи. Відповідно до цього запускається процес фагоцитозу: частки барвника просто знищуються клітинами імунної системи – макрофагами. Після цього вони надходять у лімфатичну систему та виводяться з тіла. Успішність фагоцитозу залежить від величини частинок та виду фарби для татуажу. Тому різні фарби виводяться з організму із різною швидкістю. Виходячи з описаного процесу, стає зрозумілим, чому під час "носіння" перманентного макіяжу відбувається трансформація пігменту в шкірі: змінюється пропорція, в якій були змішані різні барвники спочатку, і, отже, змінюється колір пігменту.

Найбільші складові частини барвника або максимально тверді їх скупчення дуже легко витримують атаки клітин-пожирачів-макрофагів, і тоді запускається в дію інший процес реакції імунної системи на наявність чужих тіл в організмі. Складові частини барвника капсулюються особливою білковою оболонкою, що ізолює їх від організму. Білкова оболонка, з одного боку, перешкоджає можливому агресивному впливу стороннього тіла на організм, а, з іншого, заважає активному впливу фагоцитів. Ефективність формування цієї захисної капсули досить сильно відрізняється у різних людей. Стає зрозуміло, чому в одних якість татуажу зменшується дуже швидко, а в інших — повільно.

У процесі перманентного макіяжу, як і під час нанесення татуювання пігменти наносяться в шкіру на кінчику голки, і процеси реакції організму на таке вторгнення при виконанні цих процедур однакові. Успішність роботи цих механізмів при татуюванні і перманентному макіяжі відрізняється з трьох причин:

  • поверхневе капілярне кровопостачання шкіри та глибоких шарів епідермісу на обличчі у багато разів рясніше, ніж на поверхні тіла;
  • занурення голки при татуюванні, здебільшого, глибше, ніж при перманентному макіяжі, і як наслідок - об'ємне насичення шкіри барвником при татуюванні також більше;
  • елементи барвника для татуювання найчастіше більші, ніж спеціальних пігментів для перманентного макіяжу.

Перша причина – найголовніша. Саме у зв'язку з більш розвиненою капілярною мережею у верхньому шарі шкіри якість татуажу знижується швидше, ніж якість натільного татуювання.

У кожної людини барвник виводиться із тіла з нерівномірною швидкістю. Трапляється це з трьох причин. По-перше, кровопостачання верхнього шару шкіри індивідуальне. Більше того, навіть у однієї і тієї ж людини воно різниться на різних ділянках шкіри. По-друге, необхідно враховувати, що ефективність утворення білкової оболонки, що ізолює складові барвника від дії імунної системи, теж особлива. По-третє, дуже своєрідна реакція повного комплексу клітин імунної системи на специфічне для організму наявність чужих тіл як частинок пігменту.

У зв'язку з цим відрізняються інтервали між процедурами, необхідними для підтримки початкової якості татуажу у різних клієнток. Як правило, корекцію перманентного макіяжу варто проводити один раз на 1-2 роки. Але трапляються випадки, коли якість татуажу чутливо губиться вже через 6 місяців. Це може бути пов'язано як зі згаданими вище причинами, так і з тим, що спочатку була виконана лише одна процедура пігментування шкіри. Важливо пам'ятати, що татуаж – це зазвичай результат 2-3 процедур мікропігментування. Процедури, додаткові до першої, потрібні для більш рівномірного розподілу барвника в шкірі, корекції відтінку пігменту і більшої стійкості татуажу. Якщо клієнтка задоволена результатом єдиної процедури, це може означати, що їй пощастило і вийшло все вдало з першого разу або вона не вимоглива до якості.

Майстер повинен поінформувати, що приблизно за місяць після першої процедури клієнтці потрібно прийти на огляд. Оцінка рівня процедури фахівцем професійніша. Тільки майстер може побачити те, що не побачить клієнтка, а справжній професіонал може навіть спрогнозувати ймовірну втрату пігменту шкірою в найближчі місяці на деяких ділянках і появу різних прогалин. У цьому випадку обов'язкова вже не додаткова до першої процедура, яка покращить якість татуажу, а справді повноцінна процедура за розміром роботи дорівнює першій.

Очікування клієнта та реальність

Випадки, коли і результат першої процедури напрочуд хороший, і шкіра протягом тривалого часу зберігає пігмент, досить рідкісні і складають менше 5%. Такі клієнти входять до числа "везунчиків", у яких якість татуажу зменшуватиметься лише через кілька років. Втім, як кажуть, виняток підтверджує правило. Психологічно правильно налаштовувати клієнтку на те, що їй потрібно ходити до свого майстра щороку. Варто звернути увагу, що в очах багатьох клієнтів перманентний макіяж дискредитував себе як гідна уваги послуга не стільки через великий відсоток шлюбу непрофесіоналів, скільки через високі очікування клієнток щодо термінів збереження результатів перманентного макіяжу.

Найгірший варіант, з психологічної точки зору, – якщо клієнт не отримує обіцяного. Клієнти, які прийшли на виправлення чи видалення неякісного (з їхнього погляду) перманентного макіяжу, називають безліч причин своїх розчарувань. Дуже часто буває, що, записавшись на видалення татуажу, клієнтки приходять з перманентним макіяжем, який просто вимагає банальної процедури, що коригує. Дезорієнтована погано кваліфікованим фахівцем, клієнтка може навіть не здогадуватися, що їй потрібно прийти до майстра для проведення повторної процедури, яка підтримає якість перманентного макіяжу. Розчарована в результаті, вона хоче позбутися його.

Найчеснішою відповіддю на запитання клієнтів: "На який період я отримаю перманентний макіяж?" — мабуть, має бути: «На той період, який ви захочете його мати». Адже перманентний макіяж робиться не для того, щоб заходити до майстра через 3-5 років, коли гарантовано все буде вже погано. Слід вже на етапі незначної втрати якості татуажу прийти для його підтримки, а це, за статистикою, один раз на 1-3 роки. Саме такий часовий проміжок обумовлений трьома чинниками. По-перше, особливостями імунної системи; по-друге, рівень уважності клієнтки до якості перманентного макіяжу; по-третє, її організованістю. І якщо на перший фактор ми ніяк не можемо вплинути, то другий і третій — в руках фахівця. Майстер перманентного макіяжу, зацікавлений у тому, щоб його клієнти могли виступати як наочна реклама його роботи, завжди вчасно зателефонує клієнту та запросить на консультацію. У підсумку обидві сторони виявляться у виграші!


Читайте також