Дезінфікуючі засоби: безпека та/або ефективність?

Медичний аспект у перманентному макіяжі

Logo

До роботи кабінетів та салонів перманентного макіяжу висуваються суворіші вимоги щодо санепіднорм, ніж до організацій, які надають побутові послуги населенню. Розбираємося, що важливо знати про дезінфекцію та стерилізацію в кабінеті перманента

Дезінфектанти відносяться до продукції, потенційно небезпечної для здоров'я людини та навколишнього середовища, і у зв'язку з цим перевищення концентрації робочих розчинів може спричинити виникнення небажаних ситуацій, що потребує ретельного контролю. З іншого боку, дуже важливо гарантувати ефективне використання препаратів. Однак, якщо концентрація коштів буде нижчою, ніж рекомендовано в методичних вказівках, неможливо досягти потрібного результату. У той же час, запропоновані в методичних вказівках аналітичні та приладові методи контролю діючих речовин у дезінфікуючих засобах не дозволяють контролювати робочі розчини безпосередньо при їх приготуванні та застосуванні.

Особливо ускладнює роботу необхідність контролю різних дезінфікуючих засобів; наприклад, аналіз засобів на основі активного хлору, четвертинних амонієвих сполук, третинних амінів, перекисних сполук, альдегідів, фенолів, що вимагає використання різних методик визначення і відповідно приготування різних реактивів та індикаторів. Даний аналіз повинен проводитись у лабораторних умовах кваліфікованими фахівцями за наявності спеціального обладнання та хімічних реактивів. У великих медичних установах, де є лабораторії, контроль за вмістом діючих речовин у робочих розчинах дезінфікуючих засобів здійснюється щокварталу, але там, де немає лабораторій, вміст діючих речовин не контролюється взагалі або контролюється періодично.

Якими б ефективними не були застосовувані дезінфікуючі засоби, помилка в приготуванні, неправильне зберігання або застосування робочих розчинів зведе нанівець ефективність дезінфекційних заходів, а кошти та ресурси можуть бути витрачені даремно; заходи не дадуть необхідних результатів, а в ряді випадків завдадуть шкоди персоналу та клієнтам. Використання простих методик контролю діючих речовин у дезінфектантах багаторазового використання дозволяє вирішити багато проблем. Так, застосування методів експрес-контролю робить зниження концентрації робочих розчинів практично неприпустимим.

Найбільш перспективним методом експрес-контролю є розробка індикаторних смужок та наборів хімічних реактивів. У зв'язку з тим, що робота з наборами хімічних реактивів потребує високої кваліфікації фахівців, фінансових витрат та наявності спеціального обладнання, розробка індикаторних смужок є економічно ефективнішою. Індикаторні смужки мають низку переваг: прості у застосуванні; не вимагають спеціального обладнання та хімічних реактивів; оперативні; можуть використовуватись безпосередньо на робочому місці; забезпечують високу точність дослідження; мають відносно низьку вартість.

Крім того, індикаторні смужки дозволяють контролювати наявність слідів четвертинних амонієвих сполук у змивних водах, а також повноту відмивання обладнання після проведення дезінфекції такими дезінфікуючими засобами.

Індикатори у вигляді серветок дозволяють підтвердити факт дезінфекції. Серветки впроваджені у практику та застосовуються при використанні препаратів на основі хлору та четвертинних амонієвих сполук. Залежно від наявності та концентрації речовин, що діють, серветки змінюють свій колір.

Таким чином, в даний час є досить великий вибір дезінфектантів, на які розроблені та впроваджені в практику індикатори експрес-методу контролю концентрації діючих речовин у робочих розчинах та здійснення дезінфекції. Цей метод дозволяє проводити оперативний контроль на робочому місці в масштабі реального часу та робить дезінфекцію ефективною та безпечною.

Читайте також