Лейконіхія: головні причини, лікування та профілактика

Слово експерту

Logo

Разом зі спеціалістом Христиной Цвігун розбираємося, що таке лейконіхія, які причини її зумовлюють і як майстру педикюру працювати з патологією.

Як відрізнити лейконіхію під час роботи і визначити, що її спричинило? Що робити, якщо майстер педикюру підозрює у клієнта дану патологію? Чи можна покривати гель-лаком нігті з лейконіхією і як допогти клієнту в такому разі? На всі ці актуальні для майстра питання відповідає наш експерт.

Христина Цвігун, спеціаліст педобарографічної діагностики стопи і постави в центрі подології «Здорова стопа», з 2012 р. активно займається науковою медичною роботою, спікер науково-практичних конференцій, авторка публікацій в медичних журналах і газетах, призер науково-практичної конференції «Науковий Потенціал молоді – прогрес медицини майбутнього», лікарка-педіатр неонатологиня інтенсивної терапії новонароджених КЗ ЛОР ЛОКЛ (Львів)

Що таке лейконіхія і як її визначити майстру педикюру?

Лейконіхія – це патологічні зміни на одній або декількох нігтьових пластинах у вигляді смужок чи плям білого кольору, що з'являються внаслідок порушення процесу кератинізації нігтя.

Під впливом різних факторів можуть відбуватися зміни у функціонуванні нігтьового матриксу – тієї частини нігтя, яка відповідає за його формування і ріст. Згодом такі порушення спричиняють неповне дозрівання клітин нігтьової пластини, відсутність їх кератинізації й утворення білих плям на нігті, а саме в товщі нігтьової пластини з'являється прошарок повітря, який заміщується жиром і водою. Саме ці речовини, а не білий пігмент обумовлюють білий колір таких плям.

Буває точкова, полосоподібна і тотальна лейконіхії.

Можливі причини патології

Екзогенні – в основному це причини, що спричиняють травму нігтьової пластини. На ногах це найчастіше:

  • тісне взуття, неправильно підібрана форма чи розмір;
  • надмірний тиск і навантаження на пальці через деформацію стопи;
  • деформація самих пальців (молоткоподібні чи кігтеподібні пальці);
  • недбало виконаний педикюр, при якому пошкоджуються поверхневі, іноді глибокі шари нігтьової пластини;
  • вплив засобів побутової хімії, добрив, фарб та інших речовин.

Ендогенні – часто поява лейконіхій може свідчити про стан здоров’я людини і має низку причин:

  • порушення обмінних процесів (наприклад, порушення засвоєння кальцію);
  • захворювання внутрішніх органів (печінки, кишківника, шлунка);
  • інфекційні захворювання, які можуть впливати на метаболізм;
  • грибкові захворювання нігтьової пластини, а також організму в цілому;
  • захворювання нервової системи;
  • стресовий фактор, депресії, неврози (часом під впливом невротичних станів людина заподіює навмисне травмування нігтя, від чого теж можуть з’являтися лейконіхії, але називатись таке захворювання буде оніхотилломанія);
  • отруєння важкими металами;
  • дефіцит вітамінів і мікро- та макроелементів.

Як працювати з такими нігтями майстру манікюру?

Робота з такими нігтями залежить від локалізації ураження, стану всієї нігтьової пластини і поширення процесу.

Точкова лейконіхія – зазвичай це одна-дві ділянки у вигляді крапочок, які утворюються внаслідок травматизації. Обов’язково перевірте, чи взуття пацієнта не є тісним і чи підходить за розміром. Зробити це дуже просто, витягнувши устілку з взуття, в якому пацієнт ходить і попросити стати на неї – вона має бути по формі стопи: овальна чи квадратна, чоловіча чи жіноча. Це важливо, бо між ними є різниця в 1 см ширини. Устілка взуття має не просто підходити по формі, але й мати запас, який приблизно дорівнює ширині вказівного пальця клієнта ( адже в кожного різна ширина пальців).

Важливо звернути увагу, чи немає деформації пальців і самої стопи, що в свою чергу може порушувати біомеханіку і створювати надмірний тиск (плоскостопість, порожниста, плоско-вальгусна стопа), деформація пальців ( Hallux valgus, палець Мортона, кігтеподібні чи молоткоподібні пальці).

Смужкоподібні ураження нігтьової пластини можуть виникати внаслідок впливу грибкової інфекції, недостатності мікро- макроелементів чи отруєння хімічними речовинами. Робота полягає в скеруванні до дерматолога для взяття зішкрібу і виключення грибкової інфекції.

Тотальне ураження нігтьової пластини свідчить про важке порушення в цілому організмі і потребує детального обстеження і лікування. Потрібні консультації дерматолога, ендокринолога, терапевта, інфекціоніста та інших спеціалістів за потреби.

Чи варто призначати лікування самостійно?

Враховуючи все вищеперераховане, важливо встановити межі власної компетентності і вміти диференціювати лейконіхію з іншими патологіями. Якщо причина утворення лейконіхії травматизація, то усуненням чинника майстер педикюру вже досягне швидкого результату, наприклад, заміну на правильне взуття, або після «старанного» педикюру дати час для відновлення нігтьової пластини.

Не виключено поєднання декількох причин утворення лейконіхії, тому завжди є потреба в додатковій консультації вузьких спеціалістів і детальному обстеженні для встановлення причини.

Чи можна покривати нігті з лейконіхією гель-лаком?

Покриття гель-лаком на ногах взагалі не рекомендовано, у випадку лейконіхії –категорично ні. Це може створювати надмірний тиск на ніготь і спричиняти травматизацію. Звичайним лаком нігті можна покривати за умови вчасного зняття і контролю стану нігтьової пластини.

Також потрібно спостерігати за ураженим нігтем, чи не збільшується лейконіхія в площі чи кольорі. Зміна кольору може свідчити про розростання новоутвору або доєднання інфекційного чинника.

Яка профілактика лейконіхіі?

Рекомендую берегти і цінувати ніжки, підбирати тільки якісне і за розміром взуття, а у випадку проблем зі стопами звертатися до спеціалістів-подологів і не займатися самолікуванням.

Читайте також