Як допомогти собі у стані стресу

Logo

Сьомий день із моменту повномасштабного російського вторгнення в Україну. Все українське суспільство скоординувалося на захист своєї землі: в армії, теробороні, волонтері, на інформаційному фронті, просто виконуючи свою роботу.

Але в якийсь момент у стані постійного чи перманентного стресу будь-яка людина може відчути втому, апатію, небажання щось робити і навіть приреченість.

Як пройти цей стан, відновитись, розповідає психолог, сімейний психотерапевт Анастасія Слюсар.

У кризових ситуаціях існує три найбільш критичні дні: 5-й, 12-й, 21-й. Зверніть увагу на свій стан у ці дні. Чи відчуваєте апатію, небажання щось робити, відчуваєте, що «здуваєтеся»? Це нормально! Отже, що відбувається?

Після п'яти днів стресу починає накопичуватися втома нервової системи та зон мозку, які відповідають за наші реакції. Ще вчора ви бігали і були сповнені сил, а сьогодні відчуваєте легку дезорієнтацію, гальмується швидкість мислення. Не хвилюйтесь, з вами все ок!

Є кілька простих способів, як вийти із такого стану.

1. Нічого не робіть через силу, на надриві, бо «я винен». Знайдіть спосіб "відключитися", знизити темп.

2. Є потреба полежати – лежите. Не з телефоном у руках, скролячи стрічку новин! Знайте: не ляжете добровільно, організм придумає як вас укласти. Воно вам треба?

3. Горезвісний водний режим. У стані стресу організм працює в авральному режимі. Не вдаючись до складних хімічних процесів: просто пийте воду, невеликими порціями, але часто. Нехай пляшечка завжди буде під рукою.

4. Дихати! Причому дихати животом. Зазвичай ми дихаємо верхньою частиною грудей (стрес-дихання) та діафрагмою. Робіть так: сіли або прилегли, поклали долоню на живіт і дихаємо як би в неї. Надуємо і здуваємо живіт. Хоча б кілька хвилин.

5. План! «Чи маю план?» Хоч як дивно і безглуздо це звучало зараз, дістаємо блокнотик або телефон і починаємо розписувати свій день. Так, прискіпливо: зателефонувати, помити, дістати, перевірити... Кращий спосіб вгамувати лімбічну систему, що відповідає за емоції, — і переключити її на раціо.

6. Робіть щось руками. Дрібна моторика корисна як ніколи. Перебирайте крупи, папери в столі, в'яжіть-вишивайте...

7. Є сили – робимо зарядку. Крутимо головою (з фіксацією на різних предметах, у стресі мах праворуч, мах ліворуч). Розширюємо «тунельний зір». Машем руками та ногами. Тіло в стресі стискається м'язово, а наше завдання - його розтиснути, розтягнути на всі боки.

8. Знайдіть способи та методи посміхатися! Круто, якщо знайдете привід посміятися та підняти настрій близьким. А наші мімчики, наш національний гумор чи просто улюблені фільми/ролики — на допомогу

Тримаємося, дорогі! Все буде Україна!

Читайте також